האסון הכבד בגיאורגיה: בני הזוג חנוך ונועה  ממעלה מכמש, שנפגעו בתאונת הדרכים הקשה במהלך חופשה משפחתית יחד עם עם ארבעת ילדיהם, יהביאו לקבורה היום (ו') את , בת ה-10 ונבו, בן ה-5, שנהרגו בתאונה.

נבו ואחינעם ז"ל, נהרגו בגיאורגיה. מתוך פייסבוק המשפחה
ואחינעם ז"ל, נהרגו בגיאורגיה. מתוך פייסבוק המשפחה

נבו היה רק בגן חובה, כשנהרג בעת שרכב המשפחה נפל עשרות מטרים לתהום. אחינעם, בת 10 (תלמידת כיתה ה'), נקראה על שם דודה יהודה גרינפלד, אחיו של חנוך, שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

המספידים תיארו את אחינועם כילדה רגישה, בוגרת חכמה וטובת לב ואת נבו כילד חכם, סקרן וטוב. "אני לוקחת איתי את שמחת החיים שלהם את הרגישות, את החברות האמיתית אנחנו כל כך גאים בכם. תתפללו על אמא ויפתח לרפואה שלמה. נוחו בשלום על משכבם", ספדה להם דודתם ברכה.

"איך מגדירים שני ילדים ששוכבים כבר כמה ימים ומסתכלים עליי בעיניים הגדולות שלהם ושואלים מתי אחינועם ונבו יבואו? איך אני מסביר את זה לעצמי? מי ילמד אותי מה זה לגדל בת?", שאל חנוך, אביהם של נבו ואחינועם ז"ל, "וכשהיא נעלבת אז אי אפשר סתם ללטף לה את הראש צריך לבוא ולהסביר".

"אם ההסבר לא ימצא חן בעיניה היא תמשיך לעשות איתי 'ברוגז'. בלי הסבר מנומק זה לא מתקבל. היא צריכה לדעת שאני באמת  מתחרט ורק אז העיניים שלה מציצות אליי מתחת לידיים", הוסיף האב.

"יום אחד החלטת שאת בת. כולם על אופניים, אבל את 19 ק"מ ברגל. אבל עם חיוך. כדורגל זה חוג של בנות, אז אפשר. מי יגרום לאמא לפקוח עיניים מתפלאות ולשאול איך זה שאבא משחק קלפים? 14 שנים היא מנסה וזה לא עובד, אבל את ביקשת פעם אחת ולא יכולתי להגיד לך 'לא'", ספד האב לביתו.

"נבו, מי ידפוק לי על המצח בשעה 06:00 בבוקר ויודיע ל שהוא רעב מתחת לרעמה פרועה וזוג עיניים מחייוכת? ועד שאני מתעורר וגורר את עצמי למטבח אתה מחכה לי שם. אני נותן לך לאכול, הולך להתארגן וכשאני חוזר אתה שוב ישן במיטה. מי יעזור לי לפתור את בעיית מי יתקלח ראשון? ולמרות התור המדויק שנועה תלתה על המקרר, נוצרת בעיה כל יום. ואז אתה מופיע ואומר 'אני בסדר. אני רוצה ראשון, אני אוותר'. ואז אני נכנס לאמבטיה ואין נבו אתה מתחבא מאחורי הוילון", ספד חנוך לבנו.

"מי ישב במושב האחורי כי הוא יודע ששלושת הגדולים לא רוצים לשבת שם? ממי אני אלמד מה זה סבלנוןת? לשבת מול פאזל ולא לזוז עד שמסיימים אותו . הגננת שאלה מה זה דרדר וענית קוץ. כשאמא שאלה אותך איך ידעת הסתכלת עליה בתימהון 'מה הבעיה?'", סיפר האב.

"מי ימתקח איתי כמה שירים נשיר?  מי יתכרבל לי בידיים כמו חתול קטן ויציץ בי בחיוך שאי אפשר לעמוד בפניו?", הוסיף.

משפחת גרינפלד. צילום: באדיבות המשפחה
משפחת גרינפלד. צילום: באדיבות המשפחה

"זה הסיפור היחיד מהנסיעה הזאת שלא היה לי אומץ לספר עד עכשיו", אמר אבי המשפחה חנוך בהספד לילדיו, "נכנסו לחלק האחרון של הנסיע.ה הכביש נגמר. עזבנו מאחורינו את כל הכפרים .הבית האחרון נעלם באופק ואת האספלט החליף שביל לבן. הקניון סוגר עלינו".

"את השביל הלבן מחליף שביל כהה משובץ אבנים. הג'יפ מתחיל לקפץ, אני מוריד מהירות. האור מתחיל להיעלם ואנחנו מתחילים להתלבט. הכביש הופך צר והקירות סוגרים וסוגרים. בשלב כלשהו החלק האחרון של האוטו מתחיל להביע את דעתו", סיפר חנוך.

אחינועם בקול רועד מבקשת 'בואו נחזור' והבנים אומרים 'ממשיכים, ממשיכים'. הדרך נעשית טלולה עם סיבובים. אל הקול הרועד שלך מצרף נבו ואולי אחר כל כך השאר. כשהחלטנו להסתובב לא הגענו לנקודה בה אפשר להסתובב. סליחה שלא הצלחתי לשמור עליכם. סליחה", אמר האב בקולו השבור.

במהלך יום הכיפורים הובאו בטיסת חירום מגיאורגיה לישראל בני משפחת גרינפלד חנוך ונעה וילדיהם יפתח ועברי, והובהלו לטיפול בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הטיסה קיבלה אישור מיוחד של משרד התחבורה ונחתה במהלך יום הכיפורים בישראל, זאת על מנת להביא את בני המשפחה ארצה להמשך טיפול בישראל.

מתגייסים לסייע למשפחת גרינפלד: פרויקט מימון המונים נפתח לעזרת המשפחה

"אנו חברי המשפחה פונים אליכם לסייע בנטל התשלומים הנופל על כתפי המשפחה", נכתב בעמוד הפרויקט באתר גיוס ההמונים 'פרוג'קטור'. חברי המשפחה מנסים לגייס כסף על מנת לסייע למשפחה בשעה קשה זו.
עד כה נאספו מעל ל-600,000 שקלים על מנת לכסות את הוצאות צוות החילוץ, ההטסות הרפואיות, הטסת הנפטרים, טיפולים בבתי החולים בגיאורגיה ובארץ וטיפולים עתידיים.

102% מומנו עד כה. הפרויקט באתר 'פרוג'קטור'.
102% מומנו עד כה. הפרויקט באתר 'פרוג'קטור'.

 

"דממת מוות ואז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'"

"הלילה היה ערפילי, נסענו על עשר קמ"ש. ברגע אחד, אני לא יודע מה קרה, ולמה, הרכב איבד שליטה והתהפכנו למורדות הצוק. זה עניין של שניות. אני לא זוכר מה קרה, כשפתחתי עיניים הייתה דממת מוות וחושך", כך סיפר חנוך גרינפלד, אבי המשפחה שנפגע גם הוא בתאונה.

"ברגע הראשון חשבתי שאני מת ושככה זה נראה אחרי המוות. אבל אז ראיתי את אחינועם וכשהבנתי שהיא לא איתנו רציתי באמת לא להיות. הרמתי אותה. חשבתי שרק אני נשארתי. הסתכלתי לקצה הצוק, אבל אז שמעתי קול קטן קורא לי: 'אבא'. זה היה עברי שהציל את חיי. התחבקנו. השארתי אותו בנקודה מסויימת. ביקשתי ממנו לחכות לי, אבל ראיתי שהוא הולך אחרי לכל מקום ופחדתי עליו", סיפר האב.

"מולי היה קיר תלול גבוה מאוד. שלוש פעמים ניסיתי לטפס נאחז בכל מה שיכולתי והחלקתי למטה כשאני עוצר את עצמי על אחד הסלעים.
ראיתי אורות של ג'יפ מתקרב וידעתי שזה הצ'אנס האחרון שלנו. אני לא יודע איך אבל אז פשוט טיפסתי למעלה. עצרתי את הגיפ", הוא הוסיף.

גיאורגים שחלפו במקום סייעו לחנוך במאמציו להציל את בני משפחתו."ירדו שלושה גיאורגים גברתנים. קשרתי את החבל לוו הגרירה שלהם, וניסיתי להסביר להם שאני רוצה שיעזרו לי לרדת כי הבן שלי שם. הם ואני מדברים בשתי שפות. כשהם הבינו שאני רוצה לרדת הם נבהלו ואמרו לי: 'לא, לא, לא'.ותפסו אותי בכוח כדי שגם אני לא ארד, אבל אני הבטחתי לעברי שאחזור לקחת אותו".

בני משפחת גרינפלד נבו, עברי, אחינועם, האב חנוך ויפתח (מימין לשמאל). צילום: באדיבות המשפחה
בני משפחת גרינפלד נבו, עברי, אחינועם, האב חנוך ויפתח (מימין לשמאל). צילום: באדיבות המשפחה

"תודה לכל מי שעזר וטיפל" הודה האב מאוחר יותר "לאנשים בארץ ובגיאורגיה, ישראלים שהופיעו בכל מקום, בכל מהלך, לצוות החילוץ, לחפ"ק שהוקם בארץ ולכל מי שעזר לפתוח את שדה התעופה לשם הטסתנו, לצוות טראומה בבית החולים הדסה שחיכה לנו בהמוניו כאן ומטפל בנו".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.