בהוראת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, המשטרה צפויה לחקור את מי שעומד מאחורי האיורים וכן את מנהלי .

כזכור, אמש (ב') דווח כי בתערוכת יצירות אומנות הוצג איור בדמותו של ראש הממשלה צויר בסמוך לחבל תלייה והדבר עורר סערה ציבורית. התערוכה נערכה באקדמיה לאמנויות בצלאל בירושלים, אשר משויך לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

מתוך 'הפטריוטים' (יום ב')

את הכרזה חשף אלי חזן, מנהל אגף קשרי חוץ בליכוד, בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "זה מה שמוצג נכון לאתמול בלילה בבצלאל – אקדמיה לאמנות ולעיצוב בירושלים. זה מוצג כאמנות, כן? החליפו את השם ואת התמונה ושימו במקום נציג שמאל וזה יוצג בהתיישבות. זה יוצג כהסתה, כן? עלובים".

עוד כתב חזן בפוסט כי "אתמול בלילה חבר קרוב מתקשר אלי ואומר לי שהוא באקדמיה בצלאל בין קומה 8 לקומה 9. הוא רואה 20 תמונות כאלו בגודל A4 במקבץ ובאמצע תמונה כזאת בגודל A3. ביקשתי ממנו שיצלם זאת כי לא האמנתי, אז הנה זה לפניכם".

מי מצייר את מי?

נשיא 'בצלאל', פרופ' עדי שטרן, הגיב הבוקר (ג') לסערה סביב המוסד בראשו הוא עומד ואמר בגלי צה"ל כי למרות הכרזה, "מכלול העבודות בבצלאל מאוזן פוליטית". עוד טען באוזנו של ניב רסקין כי "יש פה איזה ניסיון גם לצייר את בצלאל בתור איזה מוסד שמאלני, ולקחת את בצלאל, מוסד ציבורי שהוקם כמפעל ציוני כתוצאה מהחלטה של הקונגרס הציוני, זה איזה תיוג מעוות. אגב, לא אנחנו הסרנו את העבודות מהקירות, אני יודע שמי שתלה בחר גם להוריד".

ראש הממשלה והחבל. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של חזן
ראש הממשלה והחבל. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של חזן

בעקבות היצירה, החליט ח"כ אורן חזן להגיש תלונה במשטרה, כך עפ"י ידיעה שפורסמה בחדשות 0404. "זה כבר עובר כל גבול. עשו צחוק מעניין הפסל המוזהב והמסית וכולם שתקו וזה נמשך ונמשך ומגיע עד לחבל התלייה", אמר ח"כ חזן.

לדבריו, "זו פרועה ומסוכנת וחייבים לעצור את זה ומיד. אני קורא למשטרה למצות את הדין ולבדוק גם בתוך בצלאל כיצד נתנו יד להסתה מטורפת שכזאת. מדובר בחבורת הזויים שרואים עצמם נבדלים מהמדינה ומעל החוק. מקומם או מחוץ לגבולות המדינה או מאחורי סורג ובריח. לא טוב לכם כאן? לכו. עברתם על החוק? תענשו ותשלמו".

שרת התרבות מירי רגב קראה לשר החינוך נפתלי בנט לבחון את המשך תקצוב בית הספר. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה רגב: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח".

לדברי רגב, "אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל"בצלאל". יש לציין כי במשרדה של רגב עדיין בוחנים את המשך מימון תאטרון אל-מידאן, בו התקיימו אירועי תמיכה בטרור.

יו"ר האופוזציה ח"כ יצחק הרצוג, התייחס גם הוא לתמונתו של ראש הממשלה, ואמר כי, "אני מגנה בתוקף את התמונה של ראש הממשלה, בה מוצגת דמותו עם חבל תלייה". לדבריו, "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות"

ממשרד ראש הממשלה נמסר שהנושא נמצא בבדיקה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.