אחרי שעות ארוכות של ציפייה – עומדים שני ה- החדשים לנחות בבסיס בנבטים. המטוסים יזכו לטקס חגיגי שנדחה בכחמש שעות, זאת בשל ערפל כבד שמנע את המראתם מאיטליה לישראל. כאלף בני אדם נמצאים במקום וממתינים לנחיתה – בהם שגרירים, נספחים צבאיים, אלופים לשעבר, ראשי התעשיות הביטחוניות, ראשי חילות אוויר בעבר, בכירי צה”ל ועשרות אנשי תקשורת.

המטוס רגע אחרי הנחיתההמטוס רגע אחרי הנחיתה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח בטקס את יעולתם של מטוסי : “טייסי ומטוסי יוכלו לפעול בכל זירה – קרובה יותר וקרובה פחות. כמעט בכל יום אני נדרש לאשר משימות של הזרוע הארוכה של ישראל. אני וכל אזרחי ישראל שמים מבטחנו בכם- טייסי ישראל.  הזרוע הארוכה הזו נעשתה היום יותר ארוכה, יותר עוצמתית. כל מי שחושב לתקוף אותנו יותקף. כל מי שחושב להשמיד אותנו- מעמיד עצמו בסכנת השמדה”. נתניהו הוסיף כי “רק עוצמה מעוררת כבוד, רק עוצמה מביאה בריתות, רק עוצמה מביאה שלום”.

הדברים באו אחרי מבוכה בנבטים שהתרחשה כאשר מטוסי הקרב החדשים “” ‏F-35,‏ שהיו אמורים לנחות בשעות הצהריים (ב’) בבסיס חיל האוויר בנבטים שבנגב, המריאו רק כעת מהבסיס באיטליה בשל ערפל כבד שסיכן את הטייסים. צמרת המדינה אורחים וכלי תקשורת ממתינים מהבוקר בבסיס לטקס הגעתם וחלק מהמוזמנים וכלי התקשורת אף החלו לעזוב את המקום. למרות זאת, האירוע יתקיים באיחור של כשלוש שעות.

“לא נסכן את הטייסים האמריקנים”. דברי ראש מטה חיל האוויר על הדחייה

ראש מטה חיל האוויר תת-אלוף טל קלמן אמר: “לא נסכן את הטייסים האמריקנים. זו לא טיסה מבצעית”. הקצין הבכיר הוסיף: “יצאתי מהערכת מצב עם מפקד חיל האוויר. אנו בקשר צמוד עם הטייסים האמריקנים שדיווחו על עננות וערפל כבדים. העברת המטוסים אינה משימה מבצעית ולכן החלטנו לא לסכן את הטייסים ואנו בהערכת מצב מתמשכת עם האמריקנים עד להתבהרות מזג האוויר באיטליה”.

אורח הכבוד של הטקס יהיה מזכיר ההגנה של ארה”ב ד”ר אשטון קרטר, שהגיע היום (ב’) לביקור בישראל לכבוד האירוע. שר הביטחון אביגדור יארח את קרטר והשניים יקיימו פגישת עבודה בלשכת שר הביטחון בקריה בטרם ישתתפו בטקס קבלת המטוסים.

“מזכיר ההגנה קרטר הוא ידיד אמת של ישראל ובכהונתו זה הוכח מעבר לכל ספק בשיתוף הפעולה המצוין שלו ושל משרד ההגנה האמריקאי עם מדינת ישראל ומשרד הביטחון”, אומר היום שר הביטחון לקראת הגעת המטוסים, ומוסיף: “זה רק סמלי שהכהונה של קרטר מסתיימת בהגיעו יחד עם האדיר לישראל, כי כמו המטוס גם תרומתו של קרטר לביטחונה של ישראל היתה אדירה”.

מטוס האדיר עושה את דרכו לישראל. צילום: פלאש 90
מטוס האדיר עושה את דרכו לישראל. צילום: פלאש 90

לצד ליברמן וקרטר, יכבדו בנוכחותם בטקס גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ”ל גדי אייזנקוט ומפקד חיל האוויר אלוף אשל.

קודם לפגישת העבודה של השרים ולטקס המרכזי, ייערך משמר כבוד בקריה.

קליטת האדיר בחיל האוויר מהווה קפיצת מדרגה ביחס למטוסי הקרב הקיימים היום. כדי שיוגדר מטוס קרב כמטוס מדור אחר, הוא צריך להיות בעל יכולות מאוד שונות מהמטוסים הקיימים, וכזה הוא האדיר.

ל”אדיר” שלושה מאפיינים עיקריים: הראשון – מאפייני החתימה או החמקנות שלו, השני – מאפייני האוויוניקה והמחשוב שיש בתוך המטוס, והשלישי – זה כמות הסנסורים שנמצאת בכל זמן נתון על המטוס. כשמחברים את שלושת הדברים האלה, מתקבל מטוס שהוא יותר טוב משמעותית ממה שיש לחיל האוויר כיום.

זוג המטוסים שינחתו היום, מהווים את היישורת הראשונה של אישור הקבינט הכולל בסך הכל כ-30 מטוסים. תוך שנה תוכרז טייסת מבצעית בתוך חיל האוויר ולמרות שההתאמות ידרשו זמן לא מועט, יכולות מבצעיות יהיו כבר תוך שנה. מחר הם ימריאו לטיסתם הראשונה בשמי ישראל ועד סוף שנת 2017, כך מקווים בחיל-האוויר, הם יקבלו כשירות מבצעית.

המטוס המתקדם שיפעיל חיל-האוויר מבוסס על דגם ה-F-35A, אך כמו מטוסי ה”סופה” (F-16I) וה”רעם” (F-15I) שנקלטו בחיל לפניו, גם ה”אדיר” החדש תוכנן ועוצב בהתאם לדרישות והצרכים המבצעיים של ישראל ויותקנו בו מערכות ייחודיות, חלקן מתוצרת הארץ, מסבירים בחיל האוויר.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.