16:13 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מחאה לגיטימית או הסתה? פסל של נתניהו הוצב בכיכר רבין והופל

מחאה לגיטימית או הסתה? פסל של נתניהו הוצב בכיכר רבין והופל

תושב ת"א הקדים את העירייה והפיל את הפסל המוזהב של ראש הממשלה שהוצב הבוקר בכיכר רבין והדהים את העוברים והשבים. "המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי"

העוברים והשבים בכיכר רבין בת"א נדהמו לגלות הבוקר (ג') פסל מוזהב בגובה 4.5 מטרים, בדמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוצב בכיכר. דקות לפני שעמדה העירייה לפנותו, הפיל אותו תושב העיר.

הפסל. צילום: פלאש 90
הפסל. צילום: פלאש 90

"האם בשלה העת להציב פסל מוזהב של המנהיג בכיכר העיר?", שוחח עם אתר מאקו האמן ישראלי שביקש בתחילה לשמור על אלמוניות, ולאחר מכן חשף את זהותו – האמן איתי זליאט. "יש כאלה שהדבר יעורר בהם בעתה, ויש לא מעט שהדבר דווקא יעורר בהם תחושת עוצמה וגאווה גדולה. בדרך כלל אני עוסק בנושאים של חופש ובחירה חופשית באמנות שלי, אבל כל התהליכים שקורים מסביב לא אפשרו לי להמשיך לעבוד על מה שאני עובד בדרך כלל", סיפר האמן לחדשות 2 Online. "רציתי להוציא גם את זה דרך האמנות שלי".

לדברי האמן, הצבת הפסל, שגובהו 4.5 מטרים, הוא רק התחלה של סדרת פעולות אמנותיות. "המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 – מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?", הוא מסביר. "כמו כן, אני רוצה לבחון את האינטראקציה שלו עם הקהל, לאן אנשים לוקחים את זה".

מתוך 'לפני כולם' 6.12.16

"זו פעם ראשונה שאני עושה דבר כזה פוליטי", מודה האמן, שעבד על הפסל במשך כשלושה חודשים בהם הרכיב אותו מעץ ופולימרים לפני שהזהיב אותו. "העבודות שלי לרוב עוסקות בחופש, שהאמת מאוד רלוונטי גם כאן, בהקשר הרחב. אבל רק הזמן יגיד אם זו פרובוקציה או ראיית הנולד".

האמן הבהיר כי איש לא הזמין ממנו את הפסל: "זו יוזמה עצמאית שלי לחלוטין, כאמן שחי בעמי ונמצא כאן כחלק מהמרקם". על ההחלטה להישאר אנונימי אמר: "בשלב הזה זה ישרת אותי יותר, ייתן את הפוקוס על העבודה ולא על ההקשר. בהצבה של הפסל אפשר לראות את החלקים השונים שיש בעם שלנו שלוקחים את זה לכיוונים מנוגדים לגמרי, את ההצבה של פסל של ראש הממשלה בכיכר העיר – חלק מאוד שמחים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"