בסופ"ש פרסמה מ"" את סיפורה העצוב של אסתר, קשישה המתגוררת בדרם תל אביב בתנאים מחפירים. הערב (א') תתקיים הפגנת מחאה ליד ביתה של אסתר.

סיפורה המזעזע של אסתר. צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום ת"א

"עליתי חמש קומות לגיהנום. רחוב בלב נווה שאנן. קומה חמישית. המעקה מוחזק בצלוטייפ. למעלה, בדירה מתפוררת ובתוך דלות מרודה מצאנו שלוש נשים. אסתר בת 89. הברז במטבח זורם וממלא בקבוקים. בחדר האמבטיה אין כיור. הכול רקוב, מדכדך. א׳ ו-ג׳ השכנות מטפלות בה. הן חולקות איתה את הכלום שיש להן. והן מדברות בלי הפסקה. על החיים פעם בתחנה. על החיים עכשיו בכלא", כתבה פז.

"הסרטון בן 3 דקות. חייבים להיכנס יחד איתן לתוך המועקה כדי לחוש איך הבטן מתהפכת והעיניים צורבות", מסבירה פז. "לא תמצאו פה תקינות פוליטית. בשביל א׳ ובתה כולם סודנים. אין להן עניין להבדיל. כולם סודנים וכולם מפחידים וכולם מאיימים וכולם חושבים שהן קלות להשגה. והן בסך הכול רוצות את החיים שלהן בחזרה". 

"כמה אני יכולה לבלות בתחנת משטרה?" פז. מתוך עמוד הפייסבוק
מזמינה אתכם לשמור על אסתר. שפי פז. מתוך עמוד הפייסבוק

"אני מקווה מאוד שכל הנשמות הטובות יראו את הווידיאו הזה", אמרה פז שצילמה בעצמה את הסרטון. "אני מקווה מאוד שהמנוולים יראו נגד מי הם נלחמים".

"בתחילת הערב הנשים נתנו לי אישור לצלם. בסופו הן נבהלו לפתע. 'האם הסודנים יוכלו לראות את זה?', שאלה האמא בפחד. ומכיוון שכך הפרדתי בין התמונות ופס הקול והסתרתי את זהותן".

פז ענתה מראש לשאלות הצפויות לעלות בעקבות הצפייה בסרטון: "איפה הרווחה בסיפור? הם בחופש כרגע. אני מבררת. היום פעלנו לתקן את הברז. אם נצטרך מתנדבים, נבקש. למה הן לא מוכרות ועוזבות? האמת שכל מיני 'יזמים' לוחצים עליהן למכור ולעזוב תמורת סכום שיספיק בקושי למכונית. אז הן תקועות".

לשמור על אסתר

הערב, החל מהשעה 20:00 תיערך הפגנה "לשמור על אסתר", ברחוב בני ברק פינת יסוד המעלה, נווה שאנן.

"כל מי שהזדעזע מהסרטון, כל מי שמתפוצץ מבפנים, כל מי שרוצה לעזור ולא יודע איך, כל מי שרוצה לצרוח", אומרת פז, "אנחנו באים לתת לאסתר, לא׳, לג׳ ולכל שאר השכנים שננטשו בתופת לילה אחד של שפיות, אהבה וביטחון".

"זו תהיה הזעקה שלנו. נגד חולדאי. נגד הממשלה. נגד הרווחה. נגד המסתננים. נגד ארגוני הסיוע ונגד פעילי הרשע. פשוט בואו. תביאו אוהלים. תביאו שקי שינה. תביאו כסאות מתקפלים. תביאו אוכל ומים. תביאו מוזיקה. תביאו דגלי כחול לבן. אנחנו נבלה שם את הלילה", היא מוסיפה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.