22:24 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אובמה: "ישראל צריכה להכיר שעליה להפסיק את הכיבוש"

אובמה: "ישראל צריכה להכיר שעליה להפסיק את הכיבוש"

נשיא ארה"ב הצטרף לתקיפות ישראל ואמר בעצרת האו"ם כי ישראל אינה יכולה להמשיך להחזיק ביהודה ושומרון. לפניו אמר מזכ"ל האו"ם: "50 שנה של כיבוש זה טירוף״

העצרת הכללית של האו"ם נפתחה אחר הצהריים (שעון ישראל) בבניין האומות המאוחדות בניו-יורק שבארצות הברית.

אחרי מזכ"ל האו"ם עלה נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לנאום האחרון בפני באי העצרת במסגרת כהונתו ולא פסח על סוגיית קידום השלום בין ישראל לערבים. אובמה הצטרף לדבריו של באן קי מון ואמר כי "ישראל צריכה להכיר שעליה להפסיק את הכיבוש" והוסיף כי ישראל מבינה שאינה יכולה להמשיך להחזיק בהתנחלויות לנצח.

"ישראל צריכה להכיר שעליה להפסיק את הכיבוש"נאום אובמה בעצרת האו"ם

אובמה הדגיש גם בדבריו כי על הערבים לזנוח את דרך האלימות וההסתה, להכיר בזכות קיומה של ישראל כמדינה ריבונית ובכך לתרום לקידום השלום. שירת הברבור של אובמה התמקדה גם בחובותיה של ישראל, להשקפתו, בהן הפסקת הבנייה בשטחי יהודי ושומרון וסיום השליטה בתושבים הערבים שחיים בחבל ארץ זה.

ראשון הנואמים היה מזכ"ל הארגון, באן קי-מון אשר תקף בנאומו את ישראל ואמר כי "עשר שנים של הרחבת התנחלויות בלתי חוקיות וחמישים שנים של כיבוש- זה טירוף". עוד הוסיף באן: ״הפלסטינים לא יכולים להמשיך לחיות תחת כיבוש ישראלי״.

דנון: ״אובססיה מטורפת של האו״ם״

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הגיב בחריפות לדבריו של מזכ"ל האו"ם ואמר בתגובה לדבריו כי "הטירוף האמיתי הוא של האו״ם. במקום לתקוף את ההסתה והטרור, ובמקום להביא את אבו מאזן לשולחן המשא ומתן, המזכ״ל בחר לתקוף פעם נוספת את מדינת ישראל״. דנון הוסיף: ״מדובר באובססיה מטורפת כלפי ישראל והגיע הזמן להפסיק אותה״.

עוד אמר דנון כי "בזמן שהטרור הפלסטיני חזר לרחובות ישראל, בחר המזכ"ל לתקוף את ישראל ולא את הטרור ולהתעלם מאחריותו הישירה של אבו מאזן וההנהגה הפלסטינית שממשיכים להסית לטרור״.

"הטירוף האמיתי הוא של האו״ם". צילום: פלאש 90
"הטירוף האמיתי הוא של האו״ם". צילום: פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא היום לניו-יורק וצפוי לנאום במסגרת העצרת ביום חמישי הקרוב.

 

מחליטים ב-50?

יוזמה חדשה קוראת לקיים משאל עם על עתיד ההתיישבות: "לרגל שנת ה-50 לשליטה הישראלית בשטחים, אנחנו דורשים שיתקיים משאל עם על עתידם".

קמפיין חדש בשם 'מחליטים ב-50' החל לשטוף את הרשת, בדרישה מהממשלה להגיע להכרעה בנוגע לגורל שטחי יהודה ושומרון בשנת ה-50 לשחרורם, שתחול ב-2017. לדרישתם, ההכרעה צריכה להיעשות על ידי משאל עם.

"בהיעדר מנהיגות שמקבלת הכרעות וקובעת גבולות ברורים ומוכרים – הגיע הזמן שאזרחי ישראל הם שיקבלו החלטה" וכן הנחת היסוד כי יש בעיה כלשהי בהחזקת שטחי יהודה ושומרון על ידי ישראל: "איננו יכולים להרשות לעצמנו 50 שנים נוספות כאלה", נכתב באתר הקמפיין.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"