יכול להיות שנמצא הפתרון למשבר הדיור ולא סיפרו לנו? יכול להיות שיש מדינה שמעניקה מגרשים למגורים בחינם? באיזה מדינה קורה הפלא הזה. הנה המודעה שראינו הבוקר בעיתון, כחולמים היינו:

מתוך "היום הזה", א' – ה' בשעה 23:00

מודעה רשמית, מדינת ישראל, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב: המדינה מעניקה מגרשים למגורים לתושבי ביר הדאג'. המדינה קוראת לתושבים  להגיע בהקדם למשרדי הרשות כדי להסדיר התיישבותם כחוק במגרשי קבע שיוקצו לזכאים ללא תמורה. ולמי שאינם בגדר זכאים – במחיר מסובסד.

מה עשו תושבי ביר הדאג' שמגיע להם כל הטוב הזה: כדי להסביר צריך לחזור אחורה, שנה בדיוק, אוגוסט אלפיים ושש עשרה. כח משטרה מלווה פקחים שבאו לחלק צווי הריסה למבנים בלתי חוקיים באותו יישוב.

תכירו את ביר הדאג', בשמו העברי באר חיל, סמוך לקיבוץ רביבים שברמת נגב, עשרים דקות מבאר שבע.  ביר הדאג' הוא אחד מכאבי הראש הגדולים של המחוז הדרומי במשטרה, כנופיות סוחרי סמים, פרוטקשיין, בנייה בלתי חוקית, הפקרות מוחלטת – ואפילו פחד, כמו שראינו בסרטון, של אנשי אכיפת החוק להיכנס לכפר כדי לחלק צווי הריסה במקום. השכנים מהיישוב הסמוך רתמים קוראים לזה אינתיפאדת ביר הדאג'.

ראשיתה של הבנייה הבדואית הבלתי חוקית שם היא טרייה יחסית, 1993, כעבור עשר שנים ב- 2003, הכירה המדינה ביישוב הזה – אבל הניסיונות להסדיר את הבנייה הבלתי חוקית כשלו בגלל גובה הפיצוי שדורשים הבדואים שיושבים על הקרקע. עקשנות בשילוב של אלימות – הביאו לתוצאה שראינו היום: מגרשים בחינם. ואל תהיו בטוחים שזה הסוף.  לא בטוח שזה יירצה את התושבים וסביר מאד שהשלב הבא יהיה גם קרקע בחינם וגם פיצוי.

אז מה הסיכוי שלכם, כאזרחים שומרי חוק לזכות בסידור כזה. מה הסיכוי של צעיר או צעירה, לקבל קרקע בחינם מהמדינה. יוזמות כאלה הרי היו בעבר. (הנה תזכורת משנת 2010 אפילו הייתה אז כותרת ראשית יפה בעיתון "מגרש חינם לכל חייל קרבי". אבל מה שטבע בים ביורוקרטיה, חוסר כדאיות או סתם חמדנות של מנהל מקרקעי ישראל, אפשרי במגזר הבדואי. את ההסבר לכך מספק מול המצלמות בכיר ברשות להסדרת התיישבות הבדואים. וההסבר הוא שבעצם שכולנו תמימים: כי תמיד חשבנו שיש רק את החוק של מדינת ישראל. אז חשבנו.

אז הנה בתוך כמה דקות למדנו שיש פתרון למצוקת הדיור בישראל. יש מגרשים בחינם, צריך רק לא לפספס את המודעה המתאימה בעיתון ואם באתם, ביקשתם וגלגלו אתכם מכל המדרגות, נסו במסלול החוק הבדואי, ראיתם, זה עובד.

אמיר איבגי

אמיר איבגי