בהחלטת הממשלה מיום ה-11.8.16, שעברה בשקט יחסי ובנוכחותם של 3 שרים בלבד, אושרה עלייתם לארץ של תושבי גונדר ואדיס אבבה שבאתיופיה, להם יש קשר משפחתי למי שעלה לארץ בהחלטות ממשלה קודמות.

מדובר בבני משפחותיהם הלא-יהודיים, על פי ההלכה, של עולים מאתיופיה המתגוררים בארץ. מכיוון שמדובר במי שאינם זכאים לעליה על פי חוק השבות – משום שאינם יהודים – אישרה הממשלה להעלותם על פי חוק הכניסה.

הפטריוטים על ההחלטה להעלות גויים לישראל עפ"י חוק הכניסה

הממשלה מודה בכך שאינם יהודים על פי ההלכה, אך בחרה להעלותם באמתלת קרובי משפחה של מי שנחשבים כ"זרע ישראל" (מי שיש לו אב יהודי ואם גויה). "משרד העליה והקליטה יעניק לכל נכנס מכוח החלטה זו, עם הגעתו ארצה, זכויות עולה מאתיופיה, כפי שניתנו עד היום בהחלטות ממשלה בעניין הפלאשמורה", נכתב בנוסח ההחלטה.

החלטת הממשלה מגיעה "על מנת לתת מענה לצרכים הומניטריים ולאחד משפחות מקרב קהילות הממתינים עם קרוביהם בישראל".

בעבר דווח באתר ערוץ 20 כי אותם ה"ממתינים", הם גויים על פי ההלכה, לרוב נוצרים, אשר ארגונים שונים המכנים עצמם "ארגוני זכויות אדם", כמו NACOEJ, 'מכנף דרום לציון' ו'ארגון היהודים המשחיים' מנסים למכור להם את "חלום החיים הטובים" בארץ ופועלים בתור לוביסטים על מנת לשכנע חברי כנסת לפעול למען העלאתם. ככל הנראה מאינטרסים כלכליים ופוליטיים.
אותם ארגונים משכנעים אלפים לעזוב את בתיהם, אוספים אותם במחנות, מחלקים להם כיפות ומלמדים אותם להתפלל. זאת על מנת לצלם אתם וליצור בארץ מצג שווא כאילו הינם "יהודים אבודים" שמתדפקים על דלתה של ישראל. בארץ, ממשיכים העולים האלו ללכת לכנסיות ואף לעבוד במיסיון.

הממתינים לעליה. באדיבות הערוץ הראשון

במחנה ההתכנסות ממתינים נכון להיום כ-1300 אזרחי אתיופיה אשר החלטת הממשלה מבטיחה את הגירתם המהירה שתבוצע במקביל, עוד בטרם תושלם רשימת כל הזכאים לכניסה לישראל.
לאחר אישור ההחלטה ועדכון ממשלת אתיופיה לגביה, נודע לערוץ 20 כי החלה תזוזה של המוני אזרחים נוספים מאזור גוג'ם לכיוון גונדר בעידוד אותם גורמי מיסיון. אותם אזרחים שוכנעו ע"י הארגונים לעקור מכפריהם ולהתכנס שם כדי להגר לישראל כפי שעשו קודמיהם.

לראשונה הייתה אף מחשבה של ממשלת ישראל להתנות את אזרחות המהגרים בגיור, אך הרבנות הראשית הודיעה כי לא תסכים לכך: "כמו כל מבקש גיור אחר, הם יכולים לפנות כל אחד בפני עצמו, ואם יחליט לקבל על עצמם להתגייר – בסדר. זה מקובל. אבל ברגע שמתנים את האזרחות בגיור – לזה הרב הראשי מתנגד, כי מדובר בגיור לא כנה".
"אם הגיור הוא בשביל האזרחות אז זה לא גיור. צריך לתת להם זכות הבחירה, שהם יחליטו אם הם רוצים להתגייר או לא. זה חלק בסיסי בהלכות גיור. אין שום רב בעולם שיגיד שמותר להתנות אזרחות בגיור. זה כמו לשלם לו בשביל שיסכים להתגייר. לפי ההלכה זה גיור פסול. הרב מבין את הסיבות ההומניטריות ואת הרצון של הממשלה להביא את אותם פליטים, אבל אין שום אפשרות הלכתית לחייב אותם להתגייר, אם הם רוצים, שיתגיירו מצד הרצון שלהם", נמסר מלשכת הרבנות הראשית.
באשר לעצם הבאתם ארצה מסרה הרבנות כי אינה מביעה את דעתה בשיקולי מדינת ישראל את מי להעלות ואת מי לא אלא רק "את מי אנחנו יכולים לגייר ואת מי לא".

מחנה ההתכנסות בגונדר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מחנה ההתכנסות בגונדר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, לפני הדרמה הפוליטית שהסתיימה בהרחבת הממשלה, חברי הכנסת אברהם נגוסה ודוד אמסלם מהליכוד הציבו אולטימטום לנתניהו ודרשו את אישור הבאתם של 9000 מבקשי עליה מאתיופיה. נתניהו היה נאות לקבל את דרישתם של נגוסה ואמסלם מכיוון שאיימו להפיל בכך את הממשלה.

העובדה כי מתחולל בימים אלו מרי אזרחי באתיופיה בין השבטים אמהריי ואורמו לשבט טגראי שבשלטון, מעלה את השאלה האם יש קשר בין עיתוי הצעת החוק של חבר הכנסת דוד אמסלם לאיסור חקירת ראש ממשלה מכהן לבין הסכמתו של נתניהו לדרישות ח"כ אמסלם להעלאת "הממתינים".

על פי פירוט ההחלטה, "משרד האוצר יתקצב את קליטתם" של העולים בסכום של של 241,270,000 ש"ח. התקציב ישמש בין היתר לסלי קליטה, מענקי דיור, בדיקות רפואיות, שיפוץ מרכזי הקליטה, טיסות רשות האולכוסין וההגירה ומעטפת רוחנית.

מי שאמונה על ארגון כרטיסי הטיסה ודרכוניהם של המועמדים שכניסתם לישראל אושרה, היא הסוכנות היהודית. כמו כן, תקיים הסוכנות "פעולות הכנה לעלייה לישראל".

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה: "נעשה ונשמע. נפעל כמיטב יכולתנו לסייע ליישום החלטת הממשלה ולהבאת המשפחות המדוברות לארץ, בהסתמך על ניסיוננו העשיר בהבאת עשרות אלפי עולים מאתיופיה לישראל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20