2:33 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > מאנשי השנה של Mako: סרבנית גיוס לצה"ל

מאנשי השנה של Mako: סרבנית גיוס לצה"ל

סרבנית הגיוס תאיר קמינר נבחרה ע"י Mako לרשימת הישראלים הכי משפיעים "בתוך מה שנתפס בעינינו כגבולותיו הלגיטימיים של השיח הציבורי"

כחלק מרשימת "הישראלים הכי משפיעים" של Mako לשנת תשע"ו, נבחרה סרבנית הגיוס תאיר קמינר (20), ששוחררה מהכלא הצבאי בחודש יולי האחרון לאחר שישבה 155 ימים על החלטתה לסרב לשרת בצה"ל ו"לא לקחת חלק במעגל השנאה בעזה ובשדרות", לדבריה.

נימוק הבחירה. צילום מסך מתוך אתר Mako
נימוק הבחירה. צילום מסך מתוך אתר Mako

קמינר ריצתה את הזמן הארוך ביותר שנגזר על סרבן גיוס. היא ביקשה פטור מגיוס מסיבות מצפוניות ונימקה כי אינה רוצה לשרת בצבא ה"כובש אוכלוסייה אזרחית". בקשתה זו נדחתה בתחילה כיוון שעילה פוליטית, בשונה מפציפיזם, איננה נחשבת מצפונית.

מאוחר יותר הוחלט בצה"ל לשחררה "בגין אי-התאמה בשל התנהגות רעה וחמורה". עם שחרורה מהכלא הצבאי, אמרה תאיר קמינר כי "מה שהחזיק אותי כל הזמן הזה לדעת שאני חלק מהמאבק נגד דיכוי העם הפלשתיני".

תאיר קמינר. מתוך דף הפייסבוק של תאיר
תאיר קמינר. מתוך דף הפייסבוק שלv

בהחלטה מקוממת נוספת, לצידה של קמינר, נבחר לרשימת הישראלים הכי משפיעים של Mako גם מותעסים עלי (29), מהגר מדארפור שבסודן, אחד ממנהיגי המאבק האפריקאי שחבר לארגונים רדיקלים שנויים במחלוקת בציבוריות הישראלית והנהיג את המסתננים בהפגנות ההמוניות. עלי פועל להשמצה של ישראל בעולם ולהצגתה כמדינת אפרטהייד גזענית.

סערה נוספת סביב רשימות "אנשי השנה" של כלי התקשורת עורר עיתון 'מקור ראשון' בבחירתו את לוחם כפיר אלאור אזריה לאחד מהישראלים המשפיעים על השנה החולפת. אלא שלעומת 'מקור ראשון', שהבהירו כי האנשים הנבחרים ברשימתם נבחרו לפי מי שלהגדרתם השפיעו על השיח הציבורי וקשורים לאירועים משמעותיים, לאו דווקא חיוביים, שקרו השנה – ב-Mako דווקא דאגו להבהיר כי "הבחירה מבקשת להצביע על אנשים חשובים שמשפיעים על החיים בישראל בתוך מה שנתפס בעינינו כגבולותיו הלגיטימיים של השיח הציבורי – ולכן נעדרים ממנה אנשים שהשפעתם על החברה הישראלית היא שלילית לטעמנו".
מתוך 'הפטריוטים' 15.7.16

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"