הוראה חדשה לשוטרים: "אינכם מוסמכים לאסור הכנסת למקומות ציבוריים". ההוראה באה ממפכ"ל המשטרה שאמר: "אין ולא היו הנחיות לאסור הכנסת ישראל – לא בחיפה ולא בשום מקום", כך פורסם ב"ישראל היום".
 שוטר מסרב להכניס דגל ישראל למתחם

ההוראה הגיעה בעקבות מספר אירועים, בספטמבר 2015 אסרה המשטרה הכנסת דגלים, כולל דגלי ישראל, לאיצטדיון דוחא במהלך משחק בין בית"ר ירושלים לקבוצת סכנין. מקרה נוסף שבו אסרה המשטרה הכנסת דגלי ישראל התרחש באוקטובר בחיפה במהלך הופעת הראפר תאמר נפאר. אחד השוטרים תועד כשהוא אומר למי שביקש להיכנס עם דגל, "אם יש לך בעיה עם האיסור, תחייג למוקד 100".
מתוך 'לפני כולם עם שרון גל' בנושא איסור הכנסת הדגלים

שוטר: "אם יש לך בעיה עם האיסור על הנפת דגל, תחייג 100"

פנה למשטרה בבקשה שלא לאסור על הנפת דגלי ישראל בציבור. זאת לאחר האיסור על הנפת דגלי הלאום בהופעתו של הראפר תאמר נאפר, לפני מספר שבועות בחיפה. יבגני ועורך דינו ציינו כי במידה והמשטרה לא תפרסם הנחייה זו בתוך 14 ימים, בכוונתם לעתור לבג"ץ.

לדברי זרובינסקי, "הדעת אינה יכולה לקבל, כי במדינת ישראל, הנפת דגל ישראל במרחב הציבורי, אצטדיונים, הופעות וכדומה תוכרז על ידי משטרת ישראל כפרובוקציה הפוגעת ב"שלום הציבור", ותיאסר הנפת הדגל. אני לא יודע אם זה יותר מצחיק, הזוי או מקומם".

זרובינסקי מחייג למוקד 100
לאחר ששוטרים בהופעה של תאמר נאפר בחיפה אסרו על המשתתפים להיכנס עם דגלי ישראל, ואחד השוטרים אף תועד כשהוא אומר "אם יש לך בעיה עם האיסור, תחייג למוקד 100", צלצל זרובינסקי למוקד לפי הוראתו של השוטר.
"יתכן והוחלט לאסור על כניסת אזרחים עם הדגל, מאחר ומדובר בהסתה", השיבה  מוקדנית המשטרה לזרובינסקי. עוד נאמר ע"י שוטרים בהופעה, כי מפקד תחנת הוציא הוראה לשוטרים למנוע כניסת אזרחים המצויידים בדגל ישראל, ובהתאם גם נאסרה הנפת הדגל בקהל.

השר ארדן: "מציע לברר את העובדות ולא להתלהם"

"משטרת ישראל אחראית על שלום הציבור ובטחונו. אלפי שוטרים מאבטחים בכל יום עשרות אירועים ציבוריים ומקבלים בשטח עשרות אלפי החלטות בהתאם למצב,רגישותו ונפיצותו. זו אחריותם. גם לפי החוק", כתב אז השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בתגובה לפניות הרבות שקיבל לאחר שעניין האיסור פורסם ברבים.

 שוטרים מרחיקים אזרחים עם דגל ממתחם הגן

"לכן הם שם עובדים במהלך החג ולא מבלים עם ילדיהם. אז אני מציע לכולנו לא להתלהם ולברר העובדות לפני שממהרים כל פעם לחרוץ דין. קצת יותר אהבת חינם לא תזיק לנו".

"הערב התקיים אירוע רגיש בחיפה ולכן ככל הנראה המשטרה החליטה בשטח על מספר הגבלות. אחת מהן היתה שלא להכניס מקלות שמא ייעשה בהם שימוש אלים. ולכן מי שהגיע עם דגל נאמר לו בהתחלה שלא יוכל להכניסו", סיפר השר.

"כששמעתי על ההחלטה הזו (פנו אלי מהשטח) חשבתי שזו טעות קשה וביקשתי מהמשטרה לבחון ההחלטה שוב. לשמחתי ההנחייה שונתה ואתם יכולים לראות בתמונות מהמופע את דגלי ישראל", הוסיף ארדן. 

לדבריו, "אם מישהו שנשא דגל לא הוכנס- אולי זה קשור להתנהגותו או למידע על כוונותיו בקשר למופע. אבל לא לכך שהוא נשא דגל".

"אסור שדגל ישראל לא יהיה מותר בכל מקום. זה סמלנו הלאומי! סרטון הוידאו שהופץ הוא מהזמן שטרם שינוי הנחיית המשטרה וזו אכן היתה טעות בעיני", הדגיש השר.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.