3:25 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > תרבות > צדק היסטורי: יום גירוש היהודים מארצות ערב יצויין בבתי הספר

צדק היסטורי: יום גירוש היהודים מארצות ערב יצויין בבתי הספר

מערכת החינוך תציין את יום ה-30 בנובמבר, יום היציאה והגירוש ממדינות ערב, כהמשך ליישום המלצות ועדת ביטון

משרד החינוך מודיע היום (ג') כי מערכת החינוך תציין השנה, תשע"ז, את יום ה-30 בנובמבר, יום היציאה והגירוש ממדינות ערב ומאיראן, בהן: מרוקו, עיראק, איראן, אלג'יר ואחרות בכל מוסדות החינוך, גני הילדים ובתי הספר – כפי שהומלץ ע"י ועדת ביטון. המלצת הוועדה גובשה בעקבות החוק לציון יום הגירוש.

שר החינוך נפתלי בנט בראיון ל'פטריוטים' על המצלות דו"ח ביטון (13.7.16)

משרד החינוך מגבש מאגר של "מנציחי מורשת יהדות מזרח וספרד" – יוצאי ארצות ערב ואיראן אשר יגיעו אל בתי הספר ויספרו לתלמידים את הסיפור השלם כפי שהם חוו אותו בעת היציאה והגירוש ממדינות ערב, ברגעי האמת של הפוגרומים.

בתי הספר יפתחו את היום בטקסים במהלכם יוקרנו סרטונים ושיחות עם מי שיכלל במאגר. בנוסף יתקיימו דיונים אודות סיפורם, מורשתם ותרבותם העשירה של "מנציחי מורשת יהדות מזרח וספרד" ועל תהליך עלייתם וקליטתם בישראל.

במהלך היום יתקיימו סיורים של תלמידים באתרים כגון שכונת הבוכרים בירושלים ובמרכזי מורשת כדוגמת מרכז המורשת ליהדות בבל ו/או עיראק.

שר החינוך נפתלי בנט: "לא רבים יודעים שכמעט מיליון יהודים גורשו מארצות ערב. כך למשל, במרוקו ב-1948 חיו מעל רבע מיליון יהודים, ונותרו לאחר גלי הגירוש כ17,000 בלבד". עוד הוסיף בנט כי "אנחנו ממשיכים ביישום המלצות ועדת ביטון. השנה נציין את יום היציאה והגירוש ממדינות ערב בכל בתי הספר. מהיום ילדי ישראל ילמדו את סיפורה של ספינת אגוז ואת סיפור מסע הציונות המופלא של בני עדות המזרח. יום היציאה והגירוש הוא ציון דרך בהשלמת הסיפור השלם של המורשת המפוארת של יוצאי מדינות ערב".

בנט וארז ביטן. צילום: פלאש 90
בנט וארז ביטון, יו"ר הוועדה. צילום: פלאש 90

מלבד מאגר העולים לשעבר שמשרד החינוך החל לגבש, הכולל יוצאי ארצות ערב ואיראן מכל רחבי הארץ, בתי הספר יזמנו גם סבים וסבתות של תלמידים יוצאי ארצות המזרח כדי לשמוע את סיפורם בליווי תמונות, חפצים, קטעי עיתונות וסרטונים.

כמו כן, במסגרת ציון יום היציאה והגירוש ממדינות ערב התלמידים יצפו בסרטונים שהופקו במסגרת תכנית "והגדת לבנך" של המשרד לשיוויון חברתי וירחיבו את הידע סביב הרקע ההיסטורי של כל קהילה.

"כך נעלה על נס את עושר תרבותם וסיפורם הכואב של יהודי ארצות ערב בעת שיבתם לארץ ישראל. זהו חלק משמעותי מהסיפור הציוני. זה הסיפור של כולנו!", אומר השר בנט.

גירוש יהודי עיראק, 1951
גירוש יהודי עיראק, 1951
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המירוץ. שילוב בין תחרותיות לרעות. צילום: רונן בוידק

"האירוע משקף במדויק את ערכיו של רפנאל"

ביום שישי הקרוב יתקיים מירוץ הניווט השנתי ה-8 לזכרו של סמ"ר רפנאל מוסקל הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה. המארגנים: "האירוע משקף את אישיותו של רפנאל מתוך תקווה להנציח את ערכיו"