לראשונה ביצעה יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי אכיפה בשטח B נגד מפחמות בצפון השומרון. את ההחלטה קיבל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, לאחר שדן בהשלכות הצפויות מביצוע האכיפה ולאחר שנסיונות ההידברות מול  הפלסטינים למיגור התופעה ונזקיה, לא הסתייעו.

פעולות האכיפה במקום. צילום: דוברות מתפ"ש

פעולות האכיפה הבוקר (ה') בוצעו על ידי המנהל האזרחי ויחידת הפיקוח, בשיתוף כוחות מחטיבת מנשה. נציין כי במסגרת הסכמי אוסלו נקבע כי יהיו בשליטה אזרחית פלסטינית ובשליטתה הביטחונית של מדינת ישראל.

הרשות הפלסטינית לא אכפה, המנהל האזרחי פעל

המפחמות פועלות באזור הכפר הפלסטיני יעבד ומייצרות פחמים משריפת גזמי עץ, אשר לרוב נמכרים לפלסטינים על ידי חקלאים ישראליים. המפחמות מהוות מפגע סביבתי וגורמות לזיהום אוויר חמור באזור, ממנו סובלים תושבים פלסטיניים ואזרחי ישראל, תושבי אזור השרון.

מבצע האכיפה החל לאחר שראש המנהל האזרחי, תת אלוף אחוות בן חור, התריע בפני הרשות הפלסטינית כי במידה וזו לא תפעל לסגור את המפחמות, יבצע המנהל האזרחי אכיפה כנגד זיהום המפחמות למען טובת הכלל. במסגרת מבצע האכיפה נתפסו כלי העבודה ו-160 טון גזמי עץ שהיו במקום אשר הועמסו על שמונה משאיות.

סמת"ק ג'נין סא"ל סמיר כיוף במקום. צילום: דוברות מתפ"ש
סמת"ק ג'נין סא"ל סמיר כיוף במקום. צילום: דוברות מתפ"ש

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר: ״אנו נחושים לטפל במפגע המפחמות שפוגע בבריאות הציבור של האוכלוסייה הישראלית והפלסטינית, במקביל לאכיפה שהחלה היום ותמשך בעתיד בכוונתנו לפתוח בדיאלוג עם בעלי המפחמות למציאת פתרונות טכנולוגיים הולמים״.

סמת"ק ג'נין, סא"ל סמיר כיוף, סיפר: "התחלנו את פעילות אכיפת ההחרמה בכפר יעבד הנמצא בשטח B שהוא  מקור זיהום האוויר באזור. זאת לאחר פניות חוזרות ונשנות של ראש המנהל האזרחי לרשות הפלסטינית, כדי למגר את התופעה. לאחר שהם לא נקפו אצבע החלטנו לעשות זאת בעצמנו. המשאיות החרימו את גזם העץ המיועד למפחמות".

המשאיות בהם הועמסו כלי העבודה וגזמי העץ שהוחרמו. צילום: דוברות מתפ"ש
המשאיות בהם הועמסו כלי העבודה וגזמי העץ שהוחרמו. צילום: דוברות מתפ"ש
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא