16:02 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "מה דחוף לכם להרוס סככה לזכר גיבור ישראל?"

"מה דחוף לכם להרוס סככה לזכר גיבור ישראל?"

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד,פנה במכתב חריף לארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" שעתר בדרישה להרוס אנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו ז"ל

"מה כל כך דחוף לכם להרוס דווקא סככה צנועה שבאה לציין את זכרו של גיבור ישראל?", תקף היום (ד') יו"ר מפלגת "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד את ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" שעתר בדרישה להרוס אנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו ז"ל.

לפיד ובוסקילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90 ותום מרשק
לפיד ובוסקילה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90 ותום מרשק

"ידוע לכם היטב שהמשפחה הבטיחה להקים את הסככה הזו במקום אחר בתוך פרק זמן סביר. מדוע אינכם מוכנים לעשות למענם שבריר של המאמץ שאתם עושים למען הפלשתינים בכל יום?", כתב לפיד למנכ"ל הארגון אבי בוסקילה.

"אני פונה אליך כדי שתמנע את הריסת הסככה לזכרו של עמנואל מורנו ז"ל אשר בגוש עציון. היות וארגון שלום עכשיו הוא זה שעתר כדי להרוס אותו, יש לכם את האפשרות למנוע את ההריסה. מכל המבנים בעולם, מכל המקומות בעולם, איני מצליח להבין מה כל כך דחוף לכם להרוס דווקא סככה צנועה שבאה לציין את זכרו של גיבור ישראל. מה בוער לכם שינופץ גל-עד המנציח את חייו ומותו של אדם שהקריב את חייו למען המדינה וגם למענכם ולמען הילדים שלכם."

לפיד הוסיף כי יש מקרים בה צריך לגלות חמלה ואנושיות וכתב: "מדוע דווקא האנשים שאינם מפסיקים לדבר על "זכויות אדם" עוצמים את עיניהם ואוטמים את ליבם למול בקשה אנושית ורגש אנושי. הרי ידוע לכם היטב שהמשפחה הבטיחה להקים את הסככה הזו במקום אחר בתוך פרק זמן סביר. אתם יודעים שהם יעמדו בהבטחה הזו. מדוע אינכם מוכנים לעשות למענם שבריר של המאמץ שאתם עושים למען הפלשתינים בכל יום?"

לסיום קרא לפיד לארגון השמאל לעשות הכל כדי לעצור את הריסת האנדרטה: "ההסתתרות שלכם מאחורי טיעונים טכניים היא לא רק ביזוי כבוד המת, אלא גם מבזה את האינטליגנציה של השומעים. מכל בחינה שהיא – חוקית, מוסרית או מעשית – ניתן לדחות את ההריסה הזו. אני קורא לכם להראות לכולנו שאכפת לכם גם מישראל ומהישראלים ולעשות הכל כדי לעצור את התהליך".

בתוך כך, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן חשף במליאת הכנסת כי מצא פתרון לאנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו וסגן אשר עזרא הי"ד: "בימים האחרונים פורסם כי ארגון השמאל שלום עכשיו דורש להרוס את האנדרטה לזכרם של שני הקצינים ואינו מוכן לדחייה של הביצוע בעוד שנה וחצי. אני שמח לבשר לכם כי לאחר שסיירתי במקום מצאתי כי ניתן להעתיק את האנדרטה מספר מטרים קטן צפונה ובכך האנדרטה והמצפור יישארו שלמים ולא נראה מחזות של הרס אנדרטה לזכרם של גיבורי ישראל".

'שלום עכשיו' מתעקשים על הרס מיידי, המדינה ביקשה דחייה מבג"ץ

כזכור, בעוד כשלושה שבועות צפויים כוחות הביטחון, בהוראת בית המשפט העליון, להרוס שני מבנים בלתי מאוכלסים במאחז נתיב האבות אחד מהם אנדרטה לזכר גיבור ישראל, קצין סיירת מטכ"ל סא"ל עמנואל מורנו, שנהרג בפעולה סודית במלחמת לבנון השנייה, וכן לזכר סגן אשר עזרא, שנהרג בתאונה מבצעית בדרום לבנון. יתר מבני המאחז, 15 במספר, צפויים להיהרס עד מרץ 2018, כך על פי הוראת בג"ץ.

האנדרטה לזכר סא"ל מורנו ז"ל
האנדרטה לזכר סא"ל מורנו ז"ל

מגישי העתירה התעקשו כי על האנדרטה להיהרס. "ההחלטה על פינוי האנדרטה התקבלה על ידי המדינה ובית המשפט העליון בהסכמה כבר בחודש מארס. האנדרטה הוצבה על קרקע פרטית ולכן דינה להתפנות". לדבריהם, "לאור האווירה בימים האחרונים ובעיקר סביב חוק ההסדרה החליטו בעלי הקרקע שלא לקבל את בקשת בני המשפחה מחשש שהדחייה אינה אלא תעלול משפטי נוסף מבית מדרשה של הבית היהודי ועל כן ביקשו לקבל את אדמתם בחזרה במועד שנקבע על ידי בית המשפט".

בפנייה לנאור ביקשו במשפחות לדחות את הריסת המקום כדי שיוכלו להיערך לנושא. "ההחלטה גרמה לנו צער רב ואנו מבקשים לדחות את הריסת האתר, על כל פנים בצמוד למועד המבנים האחרים בשכונה", כתבו בני המשפחה וביקשו ארכה של מספר חודשים על מנת להיערך לסוגיה, זאת במטרה "להחליט כיצד לטפל בסוגיה רגישה וכואבת זו".

למרות תחנוני המשפחה, בארגון השמאל הקיצוני סירבו להיעתר לבקשה בתואנה כי הדבר ישמש את המתנגדים לפינוי. בתגובת העותרים, 'שלום עכשיו' ופלסטינים הטוענים לבעלות, הם עומדים על הריסת האנדרטה מיד, עד סוף החודש. העותרים ציינו כי הם "שותפים לצערן ולכאבן של משפחות הנופלים, יהודים וערבים כאחד". לטענתם, הם חוששים כי "דחיה נוספת תשמש את המשיבים כדי לטרפד את השבת הקרקע לבעליה".

"עם כל הצער שבדבר, העותרים לא יוכלו לשאת על כתפיהם את מחדלי העבר ואת העובדה כי מגדל התצפית (האנדרטה) נבנה במקום שלא כדין וללא הסכמתם", כתבו בתשובה לעתירה. "העותרים מבקשים להדגיש את הברור מאליו והוא כי הכאב שנוצר למשפחות אשר ומורנו בעניין האנדרטה לא נגרם באשמת בעלי הקרקע", ציינו.

מתוך 'לפני כולם' (ג')

לדברי דן מורנו, אחיו של עמנואל ז"ל, "בג"ץ השכיל להבין שמאחורי ההחלטה הזאת, שהיא דוגמה להחלטות אחרות, היא מייצג את כל ההלך, ההחלטה הייתה שרירותית הם אפילו לא ידעו שהייתה שם אנדרטה. בתשובה של העותרים אנחנו רואים מה המניע שלהם".

מאוחר יותר אמש, פנתה המדינה לבית המשפט העליון וביקשה להיענות לבקשת המשפחות השכולות לדחות את המהלך עד למועד פינוי מאחז נתיב האבות, כך פורסם באתר NRG. לפי הבקשה, "המדינה מסכימה לבקשה לדחות את מועד הפינוי עד למועד פינוי יתר המבנים במאחז, היינו עד ליום 6.3.18".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"