מחר צפוי לעלות להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ". יו"ר מפלגת "יש עתיד", ח"כ , פרסם הבוקר פוסט בו הוא מנמק את התנגדותו לחוק שהסעיר את הכנסת.

מתנגד לחוק המואזין. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מתנגד לחוק המואזין. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני בעד הגבלה של הווליום של קריאות המואזינים. אין שום סיבה שיעירו שכונות שלמות בארבע בבוקר. גם לא ישכנעו אותי שמדובר בפגיעה במסורת דתית – הרי לא היו רמקולים כשהקוראן נכתב", כתב לפיד.

"ובכל זאת, אני נגד החוק. למה? כי כבר יש חוק כזה. הוא קיים עשרות שנים. קוראים לו 'תקנות הרעש של המשרד להגנת הסביבה' והוא מאפשר למשטרה כבר היום ללכת לכל מסגד, בכל מקום, ולסגור להם את ההגברה", נימק יו"ר יש עתיד.

"למה לא עושים את זה? יש הרבה סיבות, חלקן נכונות חלקן פחות, אבל זה לא בגלל שאין חוק. יש חוק, רק לא אוכפים אותו. אז למה הקואליציה החליטה להעביר שוב חוק שכבר קיים? כי הם רוצים להעליב מוסלמים", תקף לפיד בחריפות.

לדבריו, "זו הסיבה היחידה. הם רוצים שיקראו לזה 'חוק המואזין' מפני ש'תקנות הרעש' לא מעליב אף אחד. תקנות לא מייצרות את הסכסוך שהם מחפשים. תקנות לא משרתות מספיק טוב את כל שונאי ישראל בעולם שעכשיו יוכלו לטעון שבישראל לא קיים חופש דת".

"הם רוצים להעליב מוסלמים – סתם להעליב אותם, בלי שתהיה לזה שום משמעות מעשית – מפני שזה טוב להם מול הקהל שלהם, מול חברי המרכז, לפריימריז הבאים. והכי גרוע, הם מניחים שאנחנו לא יודעים לאהוב את המדינה בלי לשנוא מישהו", סיכם את דבריו.

דיון הפטריוטים בנושא "חוק המואזין"

ריבלין שוחח עם ותקף את חוק המואזין

שלשום, בטקס לציון יום פטירתו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון, פנה נשיא המדינה המכהן לקבוצת חברי כנסת ובהם ח"כ חמאד עמאר וגער בהם "למה צריך את החוק הזה?". עפ"י "מעריב" ריבלין היה נסער לאחר שיחה טלפונית עם נשיא טורקיה, רג’פ טייפ ארדואן, שהתלונן על חוק המואזין וטען כי הוא מצר את רגלי המאמינים המוסלמים.

"מה החוק הזה אומר בכלל? עכשיו צריך להרגיע, ולא להתסיס", הוסיף ריבלין לנזוף בח"כים. מרבית השיחה בין ריבלין לארדואן ששלח מטוסי כיבוי לישראל, הייתה לבבית ועסקה בנרמול היחסים בין שתי המדינות, החלפת השגרירים ושיתוף הפעולה בנושא הגז.

ארדואן התקשר. נשיא המדינה ראבן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ארדואן התקשר. נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת תום השיחה העלה ארדואן את נושא חוק המואזין ואמר לנשיא הישראלי: "אני שומע אותך ויודע את דעתך, ראוי ליוזמות כאלה שיישקלו ברגישות, כראוי לחופש הפולחן". על פי הערכות ארודאן השתמש במילים בוטות יותר בעת הסתייגותו מהחוק.

בשבוע שעבר אמר ריבלין בראיון ל-Ynet כי "אנחנו מדינה רב-תרבותית. חוק המואזין, אם כוונתו היא למנוע הטרדה והפרעה לאזרחים, הוא חוק מיותר שכן קיימים חוקים כמו חוק הרעש וחוק ההטרדה. צריך לאכוף את חוק הרעש בכל מקום שבו המואזין מהווה מטרד".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.