המשבר ביחסי דת ומדינה מחריף: מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אומר היום כי "לראש הממשלה נתניהו חשוב שכל יהודי יוכל להתפלל בכותל". עוד הוסיף ברוורמן כי נתניהו הנחה להאיץ הכשרת הרחבה הדרומית בכותל, "כדי שיהודים מכל הזרמים יוכלו להתפלל".

מתוך , ימים א-ה בשעה 22:00

עוד אמר ברוורמן כי רה"מ הורה כי יהודים מכל הזרמים יוכלו להמשיך ולהתפלל ב'עזרת ישראל'. בנוסף, ראש הממשלה הנחה את השר צחי הנגבי ואותי להמשיך בהידברות כדי לנסות ולהגיע לפתרון. אני ממליץ לכל מי שמנסה לתפוס על זה טרמפ, לדייק בעובדות".

ליברמן: "הופתעתי מביטול "

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו תוקף בחריפות את החלטת הממשלה לקבל את חוק הגיור שהועלה על ידי המפלגות החרדיות. ליברמן אמר כי "מדובר לא בסוגיה דתית אלא בכפייה דתית ובניסיון להפוך את ישראל ממדינה ציונית למדינת הלכה". שר הביטחון תקף גם את החלטת הממשלה להקפיא את מתווה הכותל ואמר כי "הופתעתי מביטול מתווה הכותל, זה צץ פתאום. מן הראוי ללבן בוועדה מיוחדת סוגיות של דת ומדינה".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

לפיד: "נתניהו ביטל את תפקידו כראש הממשלה של העם היהודי"

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' תוקף היום (ב') בחריפות את הממשלה על החלטתה להקפיא את מתווה הכותל. באנגלית, כשלצידו ישובים ריק ג'ייקובס נשיא האיחוד ליהדות רפורמית של צפון אמריקה ומנכ"לית כנס הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית, ג'ולי שונפלד, אמר כי "רוב מוחלט של אזרחי ישראל מתנגד לשתי ההחלטות שעברו אתמול בממשלה. רוב מוחלט של אזרחי ישראל יודעים שאלו החלטות שנכפו על הממשלה בידי מיעוט בעזרת לוליינות פוליטית ותככנות פוליטית".

לפיד בפתח ישיבת הסיעה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לפיד בפתח ישיבת הסיעה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפיד פנה באנגלית ליהודי התפוצות ואמר: "אל תוותרו עלינו. אנחנו לא מתכוננים לוותר עליכם. אנחנו עם אחד. אנחנו ניאבק בזה יחד עד ששתי ההחלטות האלה יבוטלו. כמו שאומרים בבית הכנסת שלכם ושלנו, זה בדיוק "תיקון עולם".

"אני רוצה לפנות מפה, מכנסת ישראל, ליהדות הגולה, בעיקר ליהדות ארה"ב. אני רוצה לומר לכם, רוב מוחלט של אזרחי ישראל מתנגד לשתי ההחלטות שעברו אתמול בממשלה. ההחלטה על ביטול מתווה הכותל וההחלטה שמבטלת את ההכרה בגיור שאינו דרך הרבנות. רוב מוחלט של אזרחי ישראל יודעים שאלו החלטות שנכפו על הממשלה בידי מיעוט בעזרת לוליינות פוליטית ותככנות פוליטית".

יו"ר 'יש עתיד' תקף את נתניהו ואמר כי הוא "ביטל אתמול, מסיבות של שרידות פוליטית, את החשוב בתאריו: הוא כבר לא ראש הממשלה של כל העם היהודי. הוא ראש ממשלת הבובות של העסקנים החרדים".

"החרדים רוצים עוד מלחמות יהודים"

את החרדים תקף לפיד והאשים אותם כי בגללם בוטלה הצהרתו מהכותל המערבי שתוכננה להבוקר. "היום בבוקר תכננתי ללכת לכותל ולעשות שם מסיבת עיתונאים נגד ביטול מתווה הכותל ונגד חוק הגיור. חרדים תכננו לעשות שם פרובוקציות, אז ביטלנו את זה.הם רוצים עוד ועוד מלחמות יהודים. עוד ועוד שנאה ופילוג. ידי לא תהיה במעל הזה. הכותל הוא השריד האחרון של בית המקדש שחרב בגלל שיהודים רבו עם יהודים. האם לא למדנו כלום? אנחנו צריכים, מוכרחים, להציל את מדינת ישראל מהפיצול והשסע.

 הכותל המערבי. צילום:פלאש90
הכותל המערבי. צילום:פלאש90

"אני לא היחיד שמנעו את בואו לכותל. מיליוני יהודים קיבלו אתמול הודעה שהם לא רצויים בכותל. כל המדינה התרגשה לראות את הנשיא טראמפ, נוצרי, הולך לכותל, אבל רוב מכריע של יהדות העולם קיבלו אתמול איסור כניסה למקום הקדוש ביותר ליהודים. אנחנו מגרשים יהודים מהכותל. מה קרה לאחדות עם ישראל? מה קרה ל"יהודי לא מגרש יהודי?"

לפיד הוסיף עקיצה לעבר 'הבית היהודי' ואמר כי "הציונות הדתית קיבלה אתמול הודעה: הפסדתם! הרבנים שלכם סוג ב', הדתיות שלכם סוג ב', אתם לא כשרים מספיק. אתם רק חצי כשרים. והם שתקו".

בנט: "תומך בפשרת מנדלבליט"

שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר הבית היהודי התייחס בקצרה למשבר וכתב בעמוד הטוויטר שלו "1. אני תומך בפשרת מנדלבליט; שגיאה לבטלה. 2. מאידך, בשונה ממה שמוצג, רחבת ישראל שהקמתי פתוחה לכולם ולא בוטלה. 3. צעקות שני הצדדים מופרזות".

אתמול העלה סרטון לעמוד הפייסבוק שלו בו שטח את השתלשלות האירועים, בה יישם בנט כשר לענייני ירושלים את מתווה שרנסקי, והקים את עזרת ישראל – הרחבה המעורבת מדרום לכותל המערבי. מאידך, מתווה הכותל ביקש לפתוח כניסה מצפון לשער המוגרבים (העולה אל הר הבית) וסמוך לכניסה לעזרת הנשים בכותל המערבי, והעברת סמכויות הניהול לקרן למורשת הכותל. אתמול, כאמור, הקפיאה הממשלה את הדיונים בנושא והחזירה את הנושא להחלטת שופטי העליון.

גפני: "רוצים לשמור על הסטטוס קוו"

מנגד, יו"ר יהדות התורה משה גפני "אין לנו – לא ליהדות התורה, ש"ס או הבית היהודי, עניין בחקיקה הזו. יש לנו עניין שיישמר הסטטוס קוו. כל מה שנעשה זה רפורמים וקונסרבטיביים, שרובם המכריע יושב בארצות הברית ובאירופה, ולא נמצא כאן בכל מה שאנחנו עוברים כאזרחי ישראל לטוב ולמוטב. דברים שהם די בעייתיים, שלא עוברים בארצות הגולה, אנחנו עוברים את זה כאן. אם הם רוצים, שיבואו לכאן. אני מציע להם שיישארו שם אם יבואו עם הדעות האלו, אנחנו לא נסכים לזה בשום אופן כי זה קורע את התורה הקדושה, חס וחלילה".

משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"בכל מקרה, טכנית, הרפורמים והקונסרבטיבים יושבים בארצות הברית ובאירופה ואומרים לנו מה לעשות באמצעות בג"ץ. לא הם יגידו לנו מה לעשות ולא בג"ץ יגיד לנו מה לעשות. אם אנחנו חלק מהעניין ואם אנחנו לא חלק מהעניין של הקואליציוני, אי אפשר לגרום להפרה של הסטטוס קוו. אנחנו איננו מעוניינים בחקיקה או בהחלטות ממשלה, אנחנו רוצים לשמר את הסטטוס קוו של דת ומדינה. כל מי שבא ומתרעם על זה שאנחנו מבקשים לקבל החלטות או להעביר חוקים זה בבחינת מי שבא ורצח את אביו ומתלונן בבית המשפט על כך שהוא יתום".

דרעי: "כל יהודי יכול לבוא לכותל ולהתפלל"

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי מסר: ״בכל הגלויות התפללנו לכותל המערבי. כל עם ישראל מרגיש מחובר לכותל, חילונים כדתייים כאחד. אני לא נגד שום יהודי אלא נגד קבוצה מסויימת שמנסה בכל מחיר להפריד – ארגונים רפורמים שמנסים להרוס את המאחד.מדינת ישראל בנויה על יהדות מסורתית אחת. הנסיון להפוך את הכותל לכמה זירות זה הרס עם ישראל".

דרעי התייחס גם אל המשבר בתחום הגיור ואמר כי "החלטנו שמערך הגיור הממומן על ידי המדינה הוא יהיה היחיד המוסמך בנושא כדי שלא כל אחד יקום ויערוך ניהול פנקסים".

לדבריו, מדובר בניסיון מתוזמן להפיל את "הממשלה של הימין והחרדים". "אם היינו עושים זאת במסגרת ממשלת שמאל היינו מקבלים תשבחות רבות על כך שאנו ששומרים על המסורת וקדושת הכותל. רוצים דרכנו לפרק את הממשלה ולהפיל את נתניהו. לא ניתן לאף אחד לפרק מה שבנינו כאן בעמל במשך 70 שנה. ושוב מדגיש: אין לנו מאבק נגד אף יהודי אלא נגד גורמים שרוצים פירוד. כל יהודי בעולם יכול לבוא לכותל ולהתפלל"..:עוד באותו נושא