0:03 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הח"כים החרדים: "כץ שיקר, לא הסכמנו לעבודות בשבת"

הח"כים החרדים: "כץ שיקר, לא הסכמנו לעבודות בשבת"

עבודות שיפוץ תחנת הרכבת בשבת התקיימו כמתוכנן והמשבר הקואליציוני בדרך: ליצמן, דרעי וגפני דורשים פגישה בהולה עם נתניהו

המשבר הקואליציוני ועבודות שיפוץ הרכבת בשבת: עבודות שדרוג תחנת הרכבת בשבת הסתיימו אך המשבר הקואליציוני נראה רק בתחילתו. חברי הכנסת החרדים, ליצמן, דרעי וגפני נפגשו בצאת השבת והחליטו לדרוש פגישה בהולה עם נתניהו. לפי דיווחים שונים נראה כי ידרשו את פיטורי של שר התחבורה ישראל כץ מתפקידו.

דיון הפטריוטים בנושא עבודות הרכבת בשבת והמשבר הקואליציוני

בתום העבודות הערב, ועל רקע הסערה עם המפלגות החרדיות, אמר הערב (ש') שר התחבורה ישראל כץ: "פעלתי בהתאם לחוק והסטטוס קוו הנהוג בישראל, ולא הסכמתי בשום פנים להורות על ביטול העבודות, למרות לחצים כבדים שהיו מכיוונים שונים בעניין הזה. חשבתי שחוות הדעת המקצועית ועמדת משטרת ישראל היא שצריך לבצע את העבודות בסוף השבוע כדי לא לסכן חיים היא הנכונה וגיביתי אותה".

"מחייב את כל הצדדים להתפשר ולנהוג בהתאם לחוק כדי לאפשר חיים משותפים" אמר שר התחבורה בנוגע למשבר הקואליציוני "אני מצטער על עמדת ראשי המפלגות החרדיות, אני אוהב ומכבד אותם ואת הציבור ששלח אותם, אבל לא היה מקום לדחות את העבודות לאמצע השבוע. אני שמח שבסופו של דבר גם הם השתכנעו והבינו שאין מנוס ותמכו בקיום העבודות".

ביקור ראש הממשלה ושר התחבורה ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90
ביקור ראש הממשלה ושר התחבורה ברכבת ישראל. ארכיון. פלאש 90

בתגובה לדבריו, מסר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי טענתו של כץ שקרית וכי מעולם לא הייתה הסכמה לעבודה בשבת. "העבודה יכולה הייתה להיעשות ביום חול ולא בשבת. לא הייתה הסכמה מעולם לעבודה בשבת", אמר. "כנראה שהשקר הוא חלק מהמקצוע של ישראל כץ, ראינו זאת בחודשיים האחרונים בהם שיקר לנו בעבור סיבות פוליטיות שלו".

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, הגיב לחילול השבת: "המפלגות החרדיות הועמדו בפני עובדה מוגמרת בטענה שהעבודות הן "פיקוח נפש" ומחויבות המציאות. אם ראש הממשלה מעוניין שנמשיך להיות בקואליציה, עליו להפנים שהמושג "פיקוח נפש" הוא כפי הגדרתו ההלכתית המדויקת ורחוק מאוד ממה שאירע בתל אביב".

ביום ו' התערב ראש הממשלה ונראה היה שפתר את המשבר כשקבע כי העבודות במחלף איילון יתקיימו בשבת כמתוכנן, זאת בשל כך שאי קיומן במהלך השבת תהווה סכנת חיים. מאידך, עבודות בתחנת רכבת שתוכננו אף הן להתקיים במהלך השבת יידחו לימי החול, זאת בשל העובדה שאין בעבודת אלו סכנת חיים. כאמור נראה כי המשבר הקואליציוני רחוק מלהסתיים.

בקשת השרים החרדים על דחיית העבודות

בעקבות פרסום מועד עבודות השיפוץ של הרכבת, הוציאו השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם חבר הכנסת משה גפני מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו נכתב: "עבודות אלו, באם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

עוד כתבו השרים "נוכח הדחיפות, ומאחר ואין אנחנו יכולים לשאת באחריות ממשלה הרומסת את קדושת השבת בפרהסיה, נבקשך כי תורה על מתן הנחייה מיידית לדחות את ביצוע העבודות המתוכננות בשבת קודש עד לכינוס ישיבה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ובחינת משמעות המהלך והשלכותיו".

פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה
פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה

"דחיית העבודות תסכן חיים"

ביום ו' הצטרפה סיעת "ישראל ביתנו" לקלחת והפצירה בראש הממשלה בנימין נתניהו ובשר התחבורה ישראל כץ לאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת.

במכתב ששלחו לנתניהו ולכץ קראו שלא לסכן חיי אדם ולאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת. אסור ששיקולים לא ענייניים יתערבו בשיקולים מקצועיים ויביאו לסיכון חיי אדם בכבישים ולפגיעה בשגרת חייהם של מאות אלפי-ישראלים". השימוש בטיעון סכנת בני אדם מופנה ככל הנראה לציבור הדתי, שכן על פי ההלכה היהודית פיקוח נפש דוחה שבת.

במכתב הדגישו כי "מאז ומתמיד מדינת ישראל שומרת על השבת ומכבדת אותה תוך התנהלות עניינית וביצוע עבודות חיוניות ויש להמשיך ולשמור על-כך ולקיים את העבודות כמתוכנן".

קו רכבת מתל אביב לירושלים

מטרת הפרויקט היא הוספת טרמינל חדש לכניסה ויציאת נוסעים מתחנת הרכבת היישר אל גשר השלום מדרום, ושיפור רמת השירות הניתנת ללקוחות הרכבת.

עבודות שיפוץ הרכבת. יביאו לפירוק הקואליציה?
עבודות שיפוץ הרכבת. יביאו לפירוק הקואליציה?

באחד המבצעים ההנדסיים המורכבים שנעשו במדינה בכלל וברכבת ישראל בפרט, הונפו שני מבני ענק בגובה של כ- 6.4 מטר, באורך של כ-60 מטר ובמשקל כולל של 560 טון פלדה. אורך המבנה שקול לכ-2 קרונות רכבת, משקלם לכ-3 קרונות וגובהם יותר מקרון רכבת דו קומתי.העבודות התבצעו בתיאום מלא ומוצלח של משרדי הממשלה, משטרת ישראל ועיריית ת"א.

תחנת ת"א השלום היא אחת מתחנות הרכבת המרכזיות בישראל, ועוברים בה בממוצע מדי יום כ-55 אלף נוסעים. הטרמינל החדש יאפשר תנועת נוסעים נוחה יותר אל התחנה וממנה ויאפשר הגדלה של קיבולת הנוסעים, כחלק מהיערכות רכבת ישראל לגידול הצפוי במספרי הנוסעים בשנים הקרובות.

הפרויקט מצטרף למספר עבודות תשתית ושדרוג שמבצעת רכבת ישראל באזור תל אביב, כחלק מהיערכותה לקליטת קו הרכבת החשמלי הראשון בישראל – הקו המהיר בין ירושלים ות"א. במסגרת זו, תבוצענה במהלך השנתיים הקרובות, עבודות תשתית נרחבות במסילות ובתחנות הרכבת של ת"א והרצליה במטרה להתאימן לחשמול ולמערכת האיתות המתקדמת בעולם.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו