הנה מילה שאי אפשר לברוח ממנה בשיח בתקשורת "הדתה". הפיכת משהו לדתי. בחודשים האחרונים עומדת במרכז הביקורת: מערכת החינוך. בזה אחר זה מוצגים מקרים, חלקם מופרכים לחלוטין, שמכולם עולה תמונה אחת: האיש הזה, שר החינוך נפתלי בנט, מנסה לכפות על הילדים שלנו להיות דתיים, בכוח הוא מנסה, הוא ומוריו לצקת לנשמתם של ילדינו נשמה יהודית. העדויות זורמות, התחקירים, הפוסטים והדיווחים ובכנסת דיון מיוחד.

מתוך 'היום הזה', ימים א-ה בשעה 23:00

 

הזעקה של חברת הכנסת מיכל רוזין עולה לשמיים. שאלה בחשבון,  שעל הדרך מוזכר בה הרובע היהודי ותפילות בבית כנסת. מסיונריות של ממש. מי שמלווה את ילדיו מעת לעת בהכנת שיעורי בית מכיר את התרגילים מהסוג הזה. הם מגלמים בתוכם לא פעם מושגים מתחומים שונים. אבל יהדות? השם ישמור. הרי בעיה בחשבון שבתוכה ערבים ונוצרים, באותו ניסוח של שאלה הייתה הופכת, אצל ח"כ רוזין, לסמל ומופת של רב תרבותיות וגשר לשלום. אבל ביהדות יש משהו מאיים.

שוו בנפשכם מה היה קורה אם אותו פחד של רוזין ושאר זועקי ה"הדתה" היה קיים כאן לפני עשרות שנים. האם היינו יכולים להיחשף אז לסיפורים דוגמת "שמלת השבת של חנהל'ה הקטנה"?.

"והנה בא יום השישי. השמש כבר נטתה לשקוע. חנהל'ה התרחצה לכבוד השבת, לבשה את שמלתה החדשה ושמחה מאד. שמחה היא, שמחה אמא שלה" – את הסיפור על חנה'לה קראנו בגני הילדים ובבתי הספר של החינוך הממלכתי. גדלנו על זה. לא ראינו באזכור השבת וקדושתה ניסיון לכפות עלינו משהו. נהפוכו. חלק טבעי מחיים במדינת היהודים. הממלכתיות נבנתה על היהדות. רוזין וקבלני ה"הדתה" בתקשורת רוצים שננסח כאן הכל מחדש, שהממלכתי יהיה משהו אוניברסלי. הבעיה עם הוויכוח הזה שהוא זולג למחוזות הזויים. ולא רק במערכת החינוך.  אפילו השיר "מתנות קטנות" הפך ברוח מפלצת ה"הדתה" לדבר מאיים. מתנות קטנות!

"כי בנו בחרת ואותנו קידשת ברוך אתה השם מקדש השבת. למה הילד שלי צריך לשמוע את זה?", זעק העיתונאי רענן שקד לפני כמה שבועות. "טקסט שמבחינת נקודת מבט חילונית הוא עלבון גמור ופוגע ברגשות".

הבעיה לא ברענן שקד, לא בבנט, לא בחרדים וגם לא ברוזין. הבעיה היא אצל החלק הגדול בציבור ששותק ומותיר את השיח הזה על "הדתה" לקיצונים מפה וקיצונים משם. החילונים האורתודוקסים הם הרוב בישראל – והרוב הזה שותק. מברכים בשבת אבל גם רואים טלוויזיה, צמים ביום הכיפורים, אבל גם נוסעים לעשות סדר  אצל ההורים עם קידוש וכיפה ואפילו מזמורים. שומעים  את קליינשטיין שר מתנות קטנות ונפעמים מהרגש היהודי שבשיר הזה. תמונה של הילד בגן כאבא של שבת הורסת אותנו.  הגיע הזמן שצווחני ה"הדתה" יקחו נשימה עמוקה. תרגעו. זה בסדר, זה אנחנו. תפסיקו להבהיל אותנו עם מה שהוא חלק בלתי נפרד מהנשמה שלנו.

אמיר איבגי

אמיר איבגי