הבדיחה שסיפר שר הביטחון אביגדור ליברמן על מתיישבי עמונה לפיה הוא מתכוון להצטרף אליהם לשביתת הרעב כדי לרדת במשקל עוררה זעם רב. "זו בדיחה ממש לא מוצלחת", אמרה מגישת "לפני כולם" דנה סומברג. "לא ברור למה משפחות עם שבע נפשות צריכות לגור בחדר אחד".

מתוך לפני כולם, ימים א-ה בשעה 19:00

אמש (א') התבדח שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) בישיבת ראשי סיעות הקואליציה על חשבון מפוני עמונה, כך על פי פרסום הבוקר (ב') בגל"צ. בישיבה ביקש שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) לברר כיצד מתקדמת הבטחת הממשלה להקים יישוב מגורים חדש למפוני עמונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב כי מדובר בנושא מורכב שנמצא בבירור מול ארה"ב. "אנחנו מחויבים למצוא פתרון ולא צריכים המלצות או לחצים", הבהיר נתניהו.

במהלך ישיבת ראשי הקואליצה ציין בנט כי המפונים שובתים רעב משום שההבטחה שניתנה להם ע"י הממשלה טרם קויימה. "הם לא צריכים לשבות", אמר רה"מ, "אנחנו עובדים על זה". שר הביטחון הצטרף לשיחה ושאל בבדיחות: "איפה הם שובתים? אני צריך לרדת במשקל, אצטרף אליהם". ראש הממשלה הסתייג מדברי השר והעיר כי "לא נכון לצחוק על הנושא הזה".

ראש מטה מאבק עמונה הגיב בגל"צ על דברי ליברמן: "לא נסלח לשר ליברמן על הזלזול הבוטה בנו". גם שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) התייחס לדברים ואמר כי "הבדיחה של שר הביטחון על מחאת מפוני עמונה לא הייתה במקום. אני מציע לו להתנצל, מה הקושי לומר 'טעיתי'?".

שר הביטחון הבוקר בוועדת חוץ וביטחון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הביטחון הבוקר בוועדת חוץ וביטחון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצהריים ביקר יו"ר הבית היהודי, השר בנט, במאהל שובתי הרעב של תושבי עמונה מול בית ראש הממשלה. השר פגש את השובתים וחיזק אותם במאבקם. "מילה זו מילה", אמר השר "והסכמים צריך לכבד. אני מחוייב להסכם שגבשנו אתכם ואעמוד על כך שההסכם יקויים בהקדם כפי שראש הממשלה התחייב, ושהממשלה תקבל החלטה כבר בישיבתה הקרובה, על הקמת ישוב חדש".

לאחר הביקור סיפר אביחי בוארון יו"ר מטה עמונה כי "הופתענו מהביקור. ישבנו, שובתי הרעב במאהל כשלפתע עצר רכב לידינו ומתוכו יצא שר החינוך. זה לא מובן מאליו שראש מפלגה בקואליציה ושר בכיר בממשלה יגיע בלי הודעה מראש ויצטרף לתמיכה במאבקנו ולמשמרת מחאה מול ביתו של ראש הממשלה".

כזכור, על פי הבטחת הממשלה הקמת ישוב המגורים החדש אמורה להתבצע עד לסוף חודש מרץ 2017. בזמן ביקורו של ראש הממשלה בארה"ב בחודש שעבר, חששו המפונים כי בשל התיאום מול ממשל טראמפ עלולה הממשלה להפר את ההסכם עימם. "אנו רואים עין בעין כמעט בכל הנושאים. לכן, כאשר מגיעה בקשה, האינטרס הלאומי מחייב לבחון אותה", אמר אז נתניהו בשיחה עם כתבים.

בתגובה להודעת התושבים הזועמת בנושא, הבהיר רה"מ כי הוא אינו מתכוון לחזור בו מהבטחתו. התושבים אישרו כי ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, אכן שוחח איתם והבהיר את הדברים. "יחד עם הציבור כולו נצפה ונתפלל שאכן כך יקרה, ושראש הממשלה ושריו יעמדו בהתחייבותם. נשמח מאוד לראות אותם גוזרים את הסרט בישוב החדש", הוסיפו אז במטה המאבק על עמונה.

השר בנט מבקר את שובתי הרעב. צילום: מטה המאבק עמונה
השר בנט מבקר את שובתי הרעב. צילום: מטה המאבק עמונה
השר בנט בביקור השובתים. צילום: מטה המאבק עמונה
השר בנט בביקור השובתים. צילום: מטה המאבק עמונהבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20