לפני כשעה קלה נפגש שר הביטחון, , עם מפקד גל”צ, . פגישתם נערכה על רקע הפרסום בערוץ 20 כי בתחנה שודרה שלשום תכנית שהוקדשה לשיריו של המשורר הפלשתיני מחמוד דרוויש, ביניהם שירים שתוקפים את חיילי צה”ל ומדינת ישראל. התכנית שודרה כחלק מסדרה המוקדשת ל”טקסטים מכוננים של הישראליות”.

אמש התקשר היועמ”ש אביחי מנדלבליט לשר הביטחון ועדכן אותו כי על פי חוות דעת של המשנה ליועמ”ש, דינה זילבר, משנת 2015 הוא רשאי להיפגש עם מפקד גל”צ אך לא להתערב בתכני השידור של התחנה. טרם פגישתם אמר דקל בתוכנית שהגיש הבוקר לצידו של עמית סגל “הסר דאגה מלבך, חופש הביטוי בגלי צה”ל יישמר”.

שר הבטחון ליברמן ומפקד גל"צ דקל. צילום: פלאש 90
שר הבטחון ליברמן ומפקד גל”צ דקל. צילום: פלאש 90

בפגישה בלשכתו אמר השר ליברמן כי אין כל התערבות של הדרג הפוליטי בתכנים המשודרים בגל”צ, אך ייעודה של תחנת רדיו צבאית בחברה דמוקרטית ומורכבת כמו החברה הישראלית הוא לחזק את הסולידריות בחברה ולא להעמיק שסעים ובוודאי שלא לפגוע ברגשות הציבור. עוד הבהיר כי יש הבדל גדול בין חופש הביטוי לחופש השיסוי ומחובתם של מפקדי התחנה להבהיר זאת למגישים, לכתבים ולעורכים בתחנה.

עוד אמר השר בפגישה כי שקרא בשיריו להסתלקותו של העם היהודי מארץ ישראל וכתב ש”בשרו של הכובש יהיה לי למאכל” – אינו יכול להיות חלק מהנרטיב המכונן של הישראליות כפי שהוצג בתכנית ששודרה בגל”צ וכי לפי אותו היגיון ניתן גם לצרף לנרטיב הישראלי את מורשתו של המופתי אל-חוסייני או לשבח בשידור את האיכות הספרותית של “מיין קאמפף”.

ליברמן הזכיר בשיחה כי גם סגן ממפא”י, צבי דינשטיין, אמר בעבר בכנסת כי “מחמוד דרוויש מסיט בצורה בלתי מרוסנת נגד מדינת ישראל והעם היהודי היושב בה וכי הוא מעורר בשיריו ובהופעותיו הפומביות רגשי איבה כלפיהם”.

מפקד גל”צ, ירון דקל, אמר בפגישה כי הוא רואה חשיבות בשמירה על חופש הביטוי וטקסטים לימודיים אין פירושם הזדהות עם הנאמר אך ייתכן שהקונקסט של הדברים כחלק מנרטיב ישראלי עשוי להיתפס באופן שגוי.

בתגובה אמר חבר הכנסת (הרשימה המשותפת): “רק אדם מלא שנאה ורשע יכול להשוות בין שירתו המופלאה ואוהבת האדם של מחמוד דרוויש לבין כתביו של היטלר”.

מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת
מחמוד דרוויש והטרוריסט יאסר ערפאת

התכנית על דרוויש היא פרק בסדרה “האוניברסיטה המשודרת” שמגיש קובי מידן ועוסקת בטקסטים מכוננים בישראליות. תוכניות קודמות עסקו בין היתר ביצירות “אלטנוילנד” של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, “קיר הברזל” שכתב אבי תנועת בית”ר זאב ז’בוטינסקי, מגילת העצמאות של מדינת ישראל וב-“אורות” שכתב הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

התחנה הצבאית העמידה את הלאומן הפלשתיני דרוויש שחיבר את מגילת העצמאות הפלשתינית, בשורה אחת עם גדולי האומה העברית. מידן הציג את השיר המפורסם של המשורר “תעודת זהות” כ-“התרסה של נבדק ערבי כלפי חייל במחסום”.

קטע מתוך התכנית על דרוויש  בגלי צה”ל

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.