0:11 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > רה"מ נתניהו: "מתנגד להפיכת 'שבח מופת' לבי"ס למסתננים"

רה"מ נתניהו: "מתנגד להפיכת 'שבח מופת' לבי"ס למסתננים"

רה"מ תומך בהמשך פעילותו של בית-הספר "שבח מופת" במתכונתו הנוכחית ומתנגד לסגירתו והפיכתו למוסד לימוד עבור ילדי מסתננים. נתניהו: "בית-ספר מעולה"

בהודעה שהוציא היום לתקשורת, התנגד בתוקף רה"מ בנימין נתניהו להפיכתו של ביה"ס 'שבח מופת' למוסד לימוד לילדי המסתננים.

נושא סגירת בית-הספר במתכונתו הנוכחית והפיכתו למוסד לימוד למסתננים, עלה בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול, לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן עקץ בנושא את שר החינוך נפתלי בנט.

הפטריוטים מגיבים לפרשת 'שבח מופת'

"ראש הממשלה תומך בהשארת בית-הספר כפי שהוא – בית-ספר מעולה, שהקימו עולים מברית-המועצות לשעבר מתוך רצון לשפר את מערכת החינוך הישראלית בתחומים המדעים, המתמטיקה והאומנויות", לשון ההודעה.

עוד נכתב כי "לבית-הספר "שבח מופת" הישגים גבוהים והוא מצטיין בבחינות הבגרות. הוא מוערך גם בשל שיתוף הפעולה שלו עם יחידות צה"ל ובהן חיל המודיעין וחיל הים. לצד הישגיו המקצועיים מורשתו של "שבח מופת" נטועה בלב ההוויה הישראלית, כבית-הספר ששבעה מתלמידיו נרצחו בפיגוע האכזרי ב"דולפינריום" בשנת 2001".

מתנגד להסבת בי"ס 'שבח מופת' לבי"ס לילדי מסתננים. רה"ב בנימין נתניהו צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מתנגד להסבת בי"ס 'שבח מופת' לבי"ס לילדי מסתננים. רה"מ בנימין נתניהו צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנוסף נמסר בהודעה כי רה"מ "מצפה מכלל הגורמים – החינוכיים, הממשלתיים והעירוניים – לתמוך בהשארתו במתכונתו הנוכחית – לטובת מערכת החינוך ואזרחי ישראל".

מדובר בביטוי נוסף של השתלטות, שלא לומר כיבוש, המסתננים בדרום תל אביב גם על מערכת החינוך. זאת לאחר שבהחלטה חד צדדית, קבעה עיריית תל אביב כי בית הספר 'שבח מופת' יקלוט לשורותיו החל מהשנה הבאה ילדי מסתננים בלבד. יותר לא יוכלו ילדים יהודים משכונת התקווה, נווה שאנן, כפר שלם והאזור להירשם אליו.

בי"ס 'שבח מופת' בדרום תל אביב
בי"ס 'שבח מופת' בדרום תל אביב

מנהל שבח מופת: "זה חלום הבלהות שלנו"

בשיחה עם אתר ערוץ 20 מסביר היום מנהל בית הספר, מקס סיוון, כי הדבר עלול להביא לסגירת בית הספר. "כי היום, בתכניות הלימודים שלנו עובדים עם שתי יחידות צה"ל – חיל הים ויחידת הסייבר – שתי המגמות האלה ייסגרו כי החבר'ה האלה לא מתגייסים לצה"ל". מה שיביא לעזיבה של 70% מהמורים המלמדים את מקצועות ההנדסה, הרובוטיקה והמחשבים.

לדבריו זהו "חלום הבלהות שלנו, שבסופו של דבר אם אנחנו לא קולטים תלמידים אחרים, וזה הופך להיות רק תלמידים מסתננים, אחרי 3 שכבות של מסתננים המגמות האלה יצטרכו להיסגר". מספר מורים כבר הודיעו לו שלא יישארו בבית הספר וסיוון מנסה לשכנע את השאר להישאר או לפחות לחכות. "ביקשתי מהם בכל זאת להישאר, כי הסיפור עוד לא נגמר ויש אפשרות עוד לשנות. חלק מהם נענו, אבל חלק עזבו ונאלצתי לקלוט במקומם מורים חדשים כמו שלא קלטתי כל השנים", מוסיף סיוון.

בית הספר אינו מתנגד לקליטת ילדי מסתננים, "אנחנו מקבלים את כל מי שנרשם אצלנו, כל תלמיד שיגיע לבית הספר וירצה להירשם – יתקבל. אנחנו קולטים תלמידים מכל האזור: יהודים, נוצרים ומוסלמים, עולים חדשים, דתיים וגם מהגרי עבודה – הכל", אומר סיוון. מתוך 850 תלמידים, ישנם כ-15 תלמידים מסתננים.

אך למרות הרצון להכלתם אומר סיוון כי "הם רוצים להפוך אותו לבית ספר נטו של מסתננים, ואנחנו אומרים לא. יש 6 בתי ספר בדרום ת"א, בואו כולנו נקבל וכולנו נעשה את העבודה. אבל אל תתנו לי לוותר על האוכלוסיה המקורית שלי. רוצים אינטגרציה? בואו נעשה, אנחנו יודעים לעשות אותה הכי טוב, עושים אותה יום-יום".

בבית הספר מבקשים כי המהלך ייעשה בחשיבה משותפת, כי מדובר בתהליך מורכב לטענתם. "אנחנו מבקשים שיהיה פה דיון עם ועד הורים, ארגוני המורים, משרד החינוך. לא בהחלטה גורפת של מנכ"ל עיריית תל אביב. זו הייתה הנחתה".

מחר (ה') בשעה 9:00 בבוקר מתכנן ועד ההורים השבתה. "הם החליטו שהם לא פותחים את שנת הלימודים והם עושים הפגנה בתוך בית הספר. יגיעו המון בוגרים של בית הספר, הורים וחברי כנסת".
סיוון הודיע כי מבחינת המערכת הם מתכוננים לפתיחת השנה כרגיל, הוא אינו מסכים עם החלטת ועד ההורים ואומר: "אני לא אוהב שמשביתים ילדים, אני הייתי מתחיל את שנת הלימודים כמו שצריך, בשקט. הייתי מעדיף שוועד ההורים יעשה פניה לעיריית תל אביב וישבו לנהל איזשהו משא ומתן, הבעיה היא שעיריית תל אביב לא משתפת את ועד ההורים".

ילדי המסתננים בבי"ס "ביאליק רוגוזין". צילום: פלאש 90
ילדי המסתננים בבי"ס "ביאליק רוגוזין". צילום: פלאש 90

גם להפגנות המחאה של תושבי השכונות המתוכננת להיום (ד') סיוון מתנגד. "הם לא קשורים אליהם בשום צורה. אנחנו לא עושים את המלחמות של דרום תל אביב. לא משתתפים ולא כלום, הם מנסים למשוך אותנו להפגנה אבל זה לא יקרה".

בהפגנות צפויים מאות תושבי השכונות שבאזור למחות בגן לוינסקי, מול מבנה המשטרה שפונה והפך למתחם של 6 כיתות א׳ של בית הספר החדש. "אנחנו יוצאים לקרב על חיינו. המלחמה הזאת היא לא רק מלחמתו של המיעוט האתני היהודי בדרום תל אביב על חייו האבודים. זו מלחמה על הזהות של הבית הלאומי. זו מלחמה על השפיות ועל זכותנו להיות עם חופשי בארצנו", מצהירים מארגני ההפגנה מארגון המאבק עוטף תחנה מרכזית.

https://www.facebook.com/sheffi.paz/videos/10210356475768543/

הפגנת "עוטף התחנה המרכזית"

"חולדאי מוביל מהלך ברור ואכזרי להחלפת אוכלוסין בעוטף תחנה מרכזית. הוא אפילו לא מסתיר את זה. כל מרחב ציבורי וכל מבנה עירוני בשכונות מופקע לטובת האוכלוסייה הזרה, ובעיקר לטובת הילדים שלה", נמסר ממארגני ההפגנה.

"בקצב מזורז ובעידוד ותמיכת ראש העיר אנחנו, תושבי השכונות, הופכים למיעוט אתני. ורגע לפני שיהיה מאוחר מידי אנחנו יוצאים להחזיר מלחמה. גמרנו עם ההפגנות השקטות והמסודרות, גמרנו להתחנן לתשומת לב. אם חולדאי רוצה מלחמה, הוא יקבל מלחמה", הם מוסיפים.

"אנחנו פותחים סדרה של הפגנות ופעולות מחאה חריפות נגד הפיכת השכונות למתחם חינוך לצאצאי הילודה הפראית של המסתננים.
בגינת לווינסקי היתה תחנת משטרה. בשבוע הבא יהיו שם 6 כיתות א׳ לילדי מסתננים, כצעד הראשון להקמת קריית חינוך בכל שטח הגן.
במנשר היו תוכניות גדולות לבתי ספר לאמנות. בשבוע הבא יהיו שם 3 כיתות גן לילדי מסתננים.
הירדן היה פעם בית ספר של ילדי שכונת התקווה. היום הוא בית ספרם של ילדי מסתננים והשנה נוספו לו עוד 10 כיתות גן.
שבח-מופת היה עד אתמול בית ספר למופת. מהשנה הבאה הוא יהיה בית ספר לילדי מסתננים.
ביאליק-רוגוזין היה פעם התיכון של השכונות. היום הוא בית ספרם של ילדי מסתננים.
בבינ״ה הייתה פעם ישיבה חילונית. היום יש שם 3 גנים לילדי מסתננים.
ועוד לא דיברנו על כל שאר אשכולות הגנים ועל המועדוניות ועל שבטי הצופים, ועל מעונות היום המסובסדים שייפתחו בקרוב, ועל העשרות הרבות מאוד של השמרטפיות".

שר החינוך אמר בתגובה כי "החוק כרגע מחייב חינוך חובה" וכי "זו החלטה של ראש העיר תל אביב".

פעילי עמותת 'עוטף תחנה מרכזית'
פעילי עמותת 'עוטף תחנה מרכזית'

"מנעו את סגירתו של תיכון שבח מופת המצטיין בקליטת עלייה"

כך פנתה ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) במכתב לראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי ולשר החינוך נפתלי בנט, אותו שלחה בתחילת השבוע.

ח"כ קסניה סבטלובה כתבה במכתבה: "מדובר בבית ספר שבנוסף להיותו מצטיין בקליטת עלייה ובשילובם החברתי של תלמידים עולים בחברה הישראלית , אחוזי הזכאים בו לתעודת בגרות נושקים ל-100%. בוגרי ביה"ס גדלים להיות אנשים ערכיים התורמים רבות לחברה בה הם חיים, זאת בשל הבסיס החינוכי העשיר שהם מקבלים בימי לימודיהם, המשלב בין הצטיינות לימודית למעורבות חברתית".

"ניתן לבחון שילוב ילדי הפליטים בבית הספר הקיים ובבתי ספר נוספים בתל אביב-יפו, במקום ריכוזם במקום אחד. הדבר יתרום הן לילדי הפליטים שיושפעו ממערכת החינוך הטובה של העיר, והן לערכי הרב תרבותיות וקבלת האחר בהם תל אביב מצטיינת ", סיכמה סבטלובה.

תגובת עיריית תל אביב:

"בתל אביב-יפו חיים כ-50 אלף זרים, תופעה שהתעצמה בשלהי שנת 2007 כאשר רבבות אפריקאים שחצו את הגבול נשלחו על ידי המדינה לתל אביב-יפו. רבבות הזרים הללו הינם 'שקופים' מבחינת המדינה והעירייה נדרשת כבר 8 שנים להתמודד כמעט לבד עם שלל בעיות המורכבות שנוצרו בשטח – הן ביחס לאוכלוסייה המקומית הוותיקה הסובלת מפגיעה באיכות החיים והן ביחס לאוכלוסיית הזרים עצמה על מגוון צרכיה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו