הנה עוד כמה הערות על אבי גבאי, אלה ש"שכחו מה זה להיות יהודים" ועובדות. העיסוק רק ב"שכחה" ההיא דחק הצידה עוד כמה דברים מעניינים שאמר גבאי באותו מפגש בבאר שבע ובמפגשים אחרים שקיים לאחרונה ברחבי הארץ. אז הנה גבאי נוטל חצי משפט מדברים שנאמרו לפני עשרים שנה בהקשר אחד ומגייס אותם לטובת הקשר אחר.

מבלי לפגוע ברצון של גבאי להתמודד בכנות עם סוגיית השמאל ויחסו לדת ולמסורת – האם חצי הציטוט הזה מדבריו של נתניהו מלפני 20 שנה היה הדבר הנכון לעשות? כדי לענות על השאלה הזאת צריך להיזכר בדברים המלאים שאמר אז נתניהו או לכל הפחות בהקשר שבו נאמרו.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

אז הנה עכשיו זה מול זה. גבאי ונתניהו. "השמאל שכחו מה זה להיות יהודים; וההמשך: הם חושבים הביטחון שלנו ישימו בידי ערבים. ערבים ידאגו – תן להם חלק מהארץ והם ידאגו לנו". סוף ציטוט.

כלומר דבריו המקוריים של נתניהו כלל לא מתייחסים לשאלת יחסו של השמאל לערכים דתיים. נתניהו דיבר אז על בטחון. גבאי, כנראה מחוסר ידיעה, גם כשל בבדיקה פשוטה של עובדות, וגם נאלץ להתמודד עם הביקורת שמוטחת בו מבית על השימוש במשפט הזה של נתניהו.

הנה איש העבודה, השר לשעבר אופיר פינס שכותב היום: התאפקתי שבועות רבים אבל אי אפשר עוד להחריש. האמת אני בשוק מאבי גבאי. הוא חצוף'. ההתבטאות האחרונה של גבאי, שחוזרת על דברי ההסתה של נתניהו נגדנו, חצתה כול קו אדום. נראה שגבאי, כדי להביא בוחרים מהימין מוכן לדרוך עלינו, להשפיל, ולהשמיץ. כמי שתמך בבחירתו, אני חש מרומה", כתב פינס.

גבאי חורש את הארץ במפגשים, והנה עוד דוגמא כיצד למפגשים האלה מתגנבים פרטים שגבאי מציג ביבטחון מלא כעובדות. אני יודע, הוא חוזר ואומר. אני הייתי שם.

נשמע נורא. אז באמת יכול להיות שהטקס לציון 50 לשחרור יו"ש עלה עשרה מיליון שקלים. כל כך הרבה כסף על שני נאומים כמו שאומר גבאי?  הנה החלטת הממשלה מס' 2605 מאפריל האחרון. היא נוגעת לציון יובל לשחרור יהודה, שומרון , בנימין, הגולן והבקעה. להזכיר לכולנו, מפעל התיישבות שבו מתגוררים כיום למעלה מחצי מיליון ישראלים. הפקת אירועים תרבות, מורשת ופעילויות לקהל הרחב -10 מיליון שקלים – למימון כל האירועים לאורך השנה.

רה"מ בישיבת הממשלה, היום. צילום מסך
רה"מ נתניהו בישיבת הממשלה. צילום מסך

אז מה, שוב טעות בתום לב גבאי שרצה להמחיש בזבוז שנוהגת בו הממשלה? האם הדוגמא הלא נכונה היא מקרית? אשרי המאמין. במקרה, על הדרך, היא גם משרתת את הדה לגיטימציה למפעל התיישבות ביהודה ושומרון – והנה לכם קריצה קטנה של גבאי למצביעים מהשמאל. קודם קריצה ימין ועכשיו לשמאל. אבל השיא הוא ללא ספק בקטע הבא: גם הוא מהמפגש ההוא בבאר שבע.

אז על השמאל ששכח מה זה להיות יהודי אולי עוד יסלחו לגבאי, אבל עכשיו לך תשכנע את הציבור שאתה הכי, אבל הכי מתאים להיות ראש ממשלה – אחרי שהצהרת מראש שאתה מוכן להיות מספר שתיים של מישהו אחר.אמיר איבגי

אמיר איבגי