איפה הייתם, איפה אתם הייתם כשהברנז'ה עצרה את נשימתה, התרגשה  אל מול הפרק ההיסטורי שנרשם הבוקר, זה שעם התרחשותו קנה לו מקום של כבוד בדברי הימים של התקשורת הישראלית. הרגע בו הילד הדחוי במשפחה עמד במבחן האומץ שלו וזכה  בפעם הראשונה בחייו לחיבוק אוהב מהמשפחה הקרה שהייתה כה מנוכרת אליו מאז בא לעולם לפני עשר שנים. אז הנה הרגע:

מתוך "היום הזה", א' – ה' בשעה 23:00

הכותרת של העיתון ישראל היום הבוקר: "הסרת המגנומטרים, מפגן חוסר האונים של נתניהו". תגובת ישראל לפיגוע בהר הבית הייתה רופסת ומבוהלת והצעד שהוביל ראש הממשלה היה מכוון ישירות נגד בסיס התומכים שלו". זאת הכותרת וכותרות המשנה עם הפניה למאמר ביקורתי על המגנומטרים שהוצבו בבהלה והוסרו ברפיסות. ומרגע זה – סערה.

אתר הארץ: עיתונאים, אנשי תקשורת ופוליטיקאים מיהרו להגיב על כותרת הבוקר של "ישראל היום". החינמון של אדלסון יצא בהפגנתיות נגד ראש הממשלה". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני צייץ: ישראל היום  חוזר לחיק העיתונות. ברוכים השבים". באתר וואלה היו נועזים יותר: כניסה ל"משפחת העיתונים" או ספין – מה עומד מאחורי הכותרת של "ישראל היום" נגד נתניהו?

המושג הזה, משפחת העיתונים, הכה בנו. מה זה היכה בנו. זרק אותנו הישר אל הימים הקרים והחשוכים של נובמבר 2014 – הימים הנוראים של ישראל היום:

אבל הבוקר, הבוקר כל הסיפור הזה על חוק שנועד לסגור את ישראל היום, הוא כבר היסטוריה רחוקה. בועז ביסמוט, עורך ישראל היום, הסביר היום שבעניין המגנומטרים היה לעיתון קו ברור ולכן הוא לא מבין את ההפתעה מהכותרת.

אז מה הופך כלי תקשורת שאין לו אח ורע בעולם החופשי לכלי תקשורת לגיטימי – כזה שזוכה לכניסה ל"משפחת העיתונים" המקודשת והטהורה בתקשורת הישראלית. יש בעברית כמה מילים שהשימוש בהן ע"י עיתונאים, בהקשר של נתניהו מעניק מקום של כבוד מהסוג שזכה לו היום ישראל היום: רפיסות, בהלה, התקפלות – תגיד משהו מהמילים האלה – בקשר לנתניהו ואתה "מופת לעולם העיתונות".

זה בדיוק מה שקרה הבוקר למתי טוכפלד שכתב את המאמר המדובר.  מעשהו  של טוכפלד, אפילו זיכה אותו בברכתו של אחד מזקני השבט, דן מרגלית: "ברכה למתי טוכפלד שמתח סוף סוף ביקורת מימין על כישלונו המונומנטלי של ביבי בהר הבית ב'ישראל היום'. מוטב מאוחר – מאשר בכלל לא. נצפה לבאות".  חלוקתו בחינם של ישראל היום הייתה במשך שנים הטיעון שהשמיעו מתנגדיו בתקשורת הישראלית – בעד אותו חוק שאיים לסגור את העיתון. התגובות שיצאו היום מאותה תקשורת – הם הסרת המסיכה, או הצביעות בהתגלמותה. תחליטו לבד.  כל עוד יש רפיסות, בהלה התקפלות, אין בעיה שזה ייאמר בחינם.

אמיר איבגי

אמיר איבגי