כסף ישראלי מעסקת הצוללות יגיע לידיים איראניות, כך נחשף הבוקר (ו') בידיעות אחרונות.

צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90
צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90

בחודש האחרון עלתה לכותרות ובתוך כך נחשפנו לחברת "" הגרמנית, המייצרת את הצוללות ואת ספינות הסער 6 לחיל הים באמצעות חברת HDW, שהיא חברת בת בחטיבה הימית של החברה הגרמנית.

מדינת ישראל הקפידה במשך שנים לפעול נגד עסקאות של מדינות שונות בעולם מול גם בדרכים עקיפות באמצעות חברות בת. כעת מתברר כי כ-5% ממניות החברה הגרמנית הן בבעלות חברת השקעות החוץ IFIC שהיא חברת ממשלתית איראנית.

ההשקעה האיראנית בחברה הגרמנית

מדובר בחברה העיקרית שמפזרת השקעות מכספי ממשלת איראן בעסקאות בעולם באמצעות שתי חברות בת. הדבר מעורר תהיה האם בעלי המניות האיראנים נחשפים למידע מסווג של צה"ל בעניין רגיש כמו הצוללות.

על פי פרסומי טינסקרופ משנת 2011, בבעלות החברה האיראנית 4.5% מהמניות. ד"ר פרהאד זארגארי, יו"ר חברת IFIC אישר השנה בראיון למגזין .של מכון המחקר The Business Year כי החברה עדיין מחזיקה במניות בטינסקרופ: "בתור הגוף המרכזי האחראי להשקעות חוץ של הממשלה, ל-IFIC יש אחריות גדולה לחזק את היחסים הכלכליים העולמיים של איראן. IFIC נוכחת כיום בחמש יבשות, ויש לה השקעות ב-22 מדינות. יש לנו מניות בחברות חשובות כגון 'בריטיש פטרוליום', 'טיסנקרופ', 'אדידס' ומותגים גדולים אחרים".

יחסי איראן והחברה הגרמניות החלו בשנת 1974, והפכו משמעותיות בשנת 1977 כשהחברה נקלעה למשבר וכסף איראני החזיק בכרבע ממניות התאגיד. יצויין כי טינסקרופ עסקה אז בתחומי הפלדה, הרכב והמעליות.

היועמ"ש הורה על בדיקה בעניין הצוללות. מתוך 'הפטריוטים'

מאוחר יותר, בשנת 2005, רכש התאגיד הגרמני חברות בת שמרכיבות את החטיבה הימית "טיסנקרופ מערכות ימיות" (TKMS) ובהן המספנה האחראית על ייצור הצוללות לישראל.

בשנת 2003 כשהכריז ממשל בוש על איראן כחלק מ"ציר הרשע", איימה וושינגטון כי לא תעבוד מול טינסקרופ אם מעורבותה של איראן לא תצומצם. בעקבות כך רכשה טינסקרופ 17 מליון ממניות החברה האיראנית, שעד אז החזיקה ב- 7.8% ממניות התאגיד הגרמני והייתה השלישית בגודלה בין משקיעי התאגיד, והורידה את אחזקת IFIC אל מתחת ל-5%. בנוסף, סגן שר הכלכלה האיראני, מוחמד-מהדי נאוואב-מוטלאע', שעד אז ישב במועצת המנהלים אולץ לעזוב את המועצה.

בשנת 2007 העריך מנהל IFIC את שווי המניות בתאגיד הגרמני ב-600-700 מליון אירו. שלוש שנים מאוחר יותר, בעקבות איומי הגרעין, הוטלו סנקציות אמריקאיות על החברות האיראניות וטינסקרופ הקפיאה יחסים מול חברות איראניות כולל חוזים עליהם חתמו גרמניה והאיחוד האירופי. זאת על אף שהסנקציות הוטלו בעיקר על גז ונפט ואילו התאגיד הגרמני התמקד בעיקר בפרוייקטים של הנדסה בענף הבטון. כיום, כאמור, כ-5% ממניות התאגיד הגרמני הן בידי חברת IFIC האיראנית.

ממשרד הביטחון נמסר כי הם אינם מכירים מעורבות איראנית בחברת טינסקרופ.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא