הבוקר יצאו ההולנדים לקלפיות כדי לבחור את ראש הממשלה הבא שלהם. ההולנדים אינם רגילים להתעניינות גלובלית במערכות הבחירות שלהם, אך מערכת הבחירות הזו הינה הראשונה מבין מספר מערכות בחירות הצפויות להתקיים השנה באירופה ונתפשת כמעין אינדיקטור לגבי הלך הרוחות הצפוי ביבשת בהמשכה.

מתוך 'לפני כולם' (א'-ה', 19:00)

רבים באירופה ובעולם נושאים עיניים להולנד כדי להבין האם מערכת הבחירות בה תהווה המשך לשינויים הדרסטיים במפה הפוליטית העולמית שהחלו ב-2016 עם תוצאות משאל הברקזיט בבריטניה, והיבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב. הקלפיות בהולנד ייסגרו היום ב-9 בערב (שעון הולנד), ותוצאות אמת יזרמו במהלך הלילה. לקראת 6 בבוקר תהיה אינדיקציה ממשית לגבי הזוכה.

בהולנד, בדומה לישראל, מונהגת שיטת ריבוי המפלגות. במערכת הבחירות הנוכחית מתמודדות 28 מפלגות שונות, ועל מנת להרכיב ממשלה תמיד יש צורך בקואליציה המורכבת ממספר מפלגות. הממשלה הבאה, צפויה להיות מורכבת מלפחות 4 מפלגות שונות.

המפלגות המרכזיות המתמודדות הן:

ה- VVD (מפלגת העם לחירות ודמוקרטיה/ המפלגה הליברלית) – זוהי מפלגת השלטון הנוכחית בהולנד, בראשה עומד מארק רוטה, ראש הממשלה הנוכחי במדינה.

ה- PvdA (מפלגת הלייבור ההולנדית) – מונהגת על ידי לודוויק אשר, כיום סגן ראש הממשלה.

ה- SP (המפלגה הסוציאליסטית) המונהגת על ידי אמילי רואמר.

ה- CDA (המפלגה הנוצרית-דמוקרטית) – הנהגת המפלגה הנוצרית- דמוקרטית הולכת בעת האחרונה בדרכיו של ווילדרס בכל הקשור להתנהלות מול האיחוד האירופי.

ה- PVV ׁׁ(מפלגת החירות) – המונהגת על ידי חירט ווילדרס איש הימין העמוק, זכתה בשנה האחרונה לפופולריות הולכת וגוברת בעיקר על רקע חיכוכים מול אוכלוסיית המהגרים במדינה ובעקבות מתקפות הטרור האסלאמי על אדמת אירופה. ווילדרס נחשב למעין "דונלד טראמפ" אירופאי, בעיקר בגלל הקרבה בין העמדות המדיניות של השניים ובגלל נטייתו להתבטאויות שאינן עולות בקנה אחד עם כללי ה"פוליטקלי קורקט" האירופאים המקובלים, אבל גם בגלל רעמת השיער המוזהבת שלראשו.

נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה. האם המנהיגים ייפגשו גם אחרי הבחירות?. צילום: עמוס גרשום, לע"מ
נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה. האם המנהיגים ייפגשו גם אחרי הבחירות?. צילום: עמוס גרשום, לע"מ

האם הסקרים שוב יפלו בפח?

אחת הסיבות הבולטות ללא ספק לעניין הרב בבחירות בהולנד, הינו המתמודד הדומיננטי ווילדרס. ווילדרס, שהקים את "מפלגת החירות" ב-2004, ידוע בעיקר בעמדותיו האנטי-מוסלמיות המובהקות, ובהתנגדותו לאיחוד האירופי. כמו כן הוא נחשב לתומך נלהב של ישראל, התגורר פה שנתיים במהלך שנות השמונים ודגל ישראל תלוי על חלון משרדו בפרלמנט בהאג.

לאורך הדרך חזו הסקרים שמפלגתו של ווילדרס תהפוך למפלגה השנייה או הראשונה בגודלה. אך כאמור, גם אם ינצח ווילדרס, ומפלגתו תקבל את מירב הקולות, בגלל הדימיון לשיטה הישראלית, לא בטוח שיעלה בידו להרכיב ממשלה. בימים האחרונים, דווקא בגלל עמדותיו התקיפות מול ארדואן, במהלך המשבר הדיפלומטי עם טורקיה  השתפר מצבו של ראש הממשלה מארק רוטה בסקרים, ולמפלגתו צפויים 23-27 מנדטים. עם זאת, הסקרים מראים שכ-60% מן הבוחרים ההולנדים עדיין לא החליטו למי יצביעו. בכל מקרה, צפוי היום יום רב מתחים למערכת הפוליטית ההולנדית כאשר לאור כישלונות הסקרים לנבא את תוצאות הבחירות בארה"ב, באנגליה (וגם בישראל), אף אחד לא מוכן להתחייב שווילדרס לא יהיה ראש הממשלה הבא של הולנד.

 כאמור, תוצאות הבחירות הקרובות צפויות להיות הרות גורל לא רק עבור הולנד, אלא גם עבור חברות האיחוד צרפת וגרמניה אצלן צפויות להתקיים בחירות בהמשך השנה (בצרפת כבר בחודש הבא ובגרמניה בספטמבר הקרוב), לפי התחזיות, ניצחון לוויילדרס עלול לסחוף עמו נצחונות נוספים עבור מנהיגים התומכים ביציאה מן האיחוד האירופי.

וילדרס. זוכה לתמיכה בגלל עמדותיו הבוטות.. REUTERS/Heinz-Peter Bader
וילדרס. זוכה לתמיכה בגלל עמדותיו הבוטות. REUTERS/Heinz-Peter Bader
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20