4:18 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "כל העולם עוזר לאזריה, ואותי זרקו לכלבים"

"כל העולם עוזר לאזריה, ואותי זרקו לכלבים"

לוחם גולני, עמיחי שמבה, שבעט בנתין הזר בבאר שבע לאחר שטעה לחשוב כי הוא מחבל, טוען כי הופקר על ידי המערכת

"צורם לי מאוד שאלאור אזריה קיבל עזרה ותמיכה מקצינים בצבא ומהציבור בעוד שעמיחי הופקר בשדה הקרב", כך צוטט השבוע חברו של החייל עמיחי שמבה בכתבה ב"מאקו".

באוקטובר שעבר התרחש פיגוע מחריד בבאר שבע. המחבל מנהד אלעוקבי, בן 21 מהפזורה הבדואית רצח את החייל עומרי לוי בתחנה המרכזית בבאר שבע ופצע 11 נוספים.

תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע ממצלמות האבטחה

 קצין הביטחון זיאד אלאעסם טעה לחשוב כי האריתראי הפטום זארום הוא המחבל וירה בו. הירייה היוותה אות לאזרחים וחיילים שנכחו במקום ורצו לחסל את מי שחשבו למחבל, בטרם יפגע בהם. ביניהם היה גם לוחם גולני, עמיחי שמבה בן ה-20 מכוכב השחר שבעט בזארום.

נגד 4 מהאנשים שהכו את זארום, קצין שב"ס רונן כהן, האזרחים אביתר דמרי ודוד מויאל והחייל שמבה, הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום בגין חבלה בכוונה מחמירה. זאת לאחר שנתיחה שלאחר המוות הוכיחה שהנתין הזר מת כתוצאה מהירי של המאבטח ולא בגלל המכות. שמבה שהמשיך בשירותו עד כה, לא האמין שהוגש נגדו כתב אישום בגין המעשה.

"אם טוענים שאני עבריין, שביצעתי לינץ' ושפעלתי בניגוד לערכים ולרוח צה"ל, למה אני ממשיך לשרת כלוחם?" אמר השבוע לקרוביו, "אני מרגיש קורבן. המקרה שלי זועק לשמים, הרבה יותר מאשר של אלאור אזריה".

"איך ייתכן שחיילים קרביים שהיו בזירת הפיגוע ברחו מהאזור, לא סייעו לטפל בפצועים ובאזרחים ולא חתרו למגע – לא הועמדו לדין, ואני כן?", אמר, "הקריבו אותי, אני שעיר לעזאזל. כל העולם עוזר לאזריה, ואותי זרקו לכלבים. עשו לי עוול נוראי".

לטענתו, "החקירה הייתה שטחית ולא מעמיקה. לקחו סרטון, מבלי לבדוק לעומק את הטענות שלי, והגישו כתב אישום כדי להרגיע את האווירה. הרי יכולתי לא לחתור למגע תחת אש ולברוח מהתחנה המרכזית, לגלות פחדנות כפי שעשו לוחמים אחרים".

צל"ש או טרש. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
זכה לסיקור חיובי. אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שמבה הסביר כי הוא משווה את עצמו לאלאור אזריה שירה למוות במחבל מנוטרל כי "אלאור זכה לתמיכה ציבורית רחבה. פוליטיקאים ובהם ראש הממשלה ושרים תמכו בו בגלוי. אנשים תרמו לו הרבה כסף. אתרי אינטרנט ועיתונאים עזרו לו וליוו את משפטו. הוא זכה לסיקור חיובי יחסית. זה הפתיע אותי מאוד, שאליי התייחסו ישר בשליליות. ישר שפטו אותי ותלו את גופתי בכיכר העיר".

"לא ידעתי שמדובר באזרח, כולם צעקו שהוא מחבל"

"שמעתי קולות ירי ולקח לי כמה שניות להבין שמדובר בפיגוע", שחזר שמבה. "ניתקתי מיד את השיחה עם החברה, דרכתי את הנשק ורצתי לכיוון הירי. חתרתי למגע כפי שלימדו אותי בצבא. במהלך הריצה לעבר המחבל, הבחנתי באישה שחיפשה מקום מסתור מהירי. היא הסבירה לי בסערת רגשות לאן לרוץ – לתוך התחנה. נכנסתי לשם מאחת הדלתות וראיתי את אותו בחור על הרצפה וכיוונתי עליו את הנשק כדי שלא יבצע תנועה וינסה לפגוע באזרחים. חשבתי שאולי יש לו נשק או חגורת נפץ שינסה להפעיל".

הלוחם עמיחי שמבה. צילום: באדיבות המצולם
החייל עמיחי שמבה. צילום עצמי

"באותם רגעים לא ידעתי שמדובר באזרח. כולם צעקו שהוא מחבל. היו צעקות, אנשים התחילו לתת לו מכות. מבחינתי הוא היה מחבל. היה מישהו שזרק עליו ספסל, וראיתי שיורד לו דם. ראיתי שהוא זז. לא רציתי לירות בו, גם כי הוא היה פצוע וגם כי חששתי שהכדורים יפגעו באנשים שהיו לידו. אז החלטתי לנטרל אותו בלי לירות – הגעתי אליו ובעטתי בו, באזור הבטן או החזה אני חושב, כדי לוודא שלא יזוז ולא יהווה סכנה.

נרצח ע"י המחבל. עומרי לוי הי"ד. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
נרצח ע"י המחבל. עומרי לוי הי"ד. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

"לאחר מכן שמעתי עוד קולות ירי, מאזור השירותים בתחנה. רצתי לשם ואחד השוטרים אמר לי להתכופף. התקדמתי יחד עם עוד כמה שוטרים לעבר תא השירותים שבו שהה המחבל האמיתי והתחלנו לסגור עליו מכל הכיוונים. לא יריתי כדי שלא יהיה ירי דו-צדדי ולקחתי כמה חיילים הצדה כדי שלא ייפגעו בטעות מירי השוטרים", הסביר הלוחם.

"הגיעו למקום שוטרי יס"מ שהחליטו לטפל במחבל ואיגפו אותו מכל הכיוונים. אני זוכר שטיפלתי בכמה חיילים ואזרחים ודאגתי לפנות אותם לאמבולנסים. הגעתי גם לחייל עומרי לוי ז"ל, בדקתי לו דופק, טיפלתי בו והעברתי אותו למד"א. זה היה מאוחר מדי לצערי ופינינו את הגופה שלו מהמקום. הרחקנו מהמקום את האנשים וטיפלנו בפצועים כשבמקביל המחבל חוסל על ידי השוטרים", הוסיף שמבה.

"החקירה הייתה שטחית ולא מקצועית"

הנתין הזר הפטום זארום, בן 29 במותו, הועסק כדין במשתלה בדרום הארץ, וביום הפיגוע שם פעמיו לסניף משרד הפנים בבאר שבע כדי לחדש את ויזת השהייה שלו. במתקן חולות נערך טקס לזכרו. משה כוכבי בן ה-26 ניסה להגן על זארום בגופו ואף התעמת עם המכים.

שמבה נשאל מדוע בעט בו במקום לדרוך את הנשק והשיב: "ירי במצב כזה היה מיותר משתי סיבות: סיבה ראשונה, הוא כבר היה פצוע ואין סיבה להוציא עליו כדור שיכול לסכן אחרים… בעצם באותו רגע נהייתה שם טבעת של אנשים והחלטתי לא להוציא כדור ומאותה סיבה שלא זיהיתי נשק חם או קר, לכן לא יריתי".

לטענת שמבה: "החקירה הייתה שטחית ולא מקצועית. הם בכלל לא הצליבו את העדות שלי עם עדים שהיו במקום שיכלו לתמוך בגרסתי. הם היו לחוצים להגיש כתב אישום בכל מחיר כדי לרצות את הציבור שזעם על הלינץ'. כיצד ייתכן שקצין הביטחון שריסס את האזרח בכדורים מבלי לברר אם הוא מחבל לא נאשם בפרשה ויצא חלק בלי כתם מהאירוע. מוזר, לא?". התכוון שמבה לכך שבמשטרה ובפרקליטות קיבלו את גרסת המאבטח שהרג את זארום ולא העמידו אותו לדין.

זירת הפיגוע בבאר שבע. צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90
זירת הפיגוע בבאר שבע. צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90

"נכון, זה לא נעים לראות את הסרט, ואותי בועט באותו אזרח. בדיעבד אני מבין שעשיתי טעות, אני מצטער, מביע חרטה ושולח תנחומים למשפחתו של המנוח. צריך להבין שבזמן האירוע הייתי בטוח שהוא מחבל. לא היה לי זמן לברר. זה היה אירוע מתגלגל. הכי קל לשפוט אותי. לא מאחל לאף אחד מה שעובר עליי. לא התעללתי ולא ביצעתי שום לינץ'. בעטתי בו פעם אחת לצורך נטרול. מי שהרג את זארום היו אלה שבטעות הטעו אחרים והם לא עומדים לדין. נעשה לי עוול", אמר החייל.

הוריו הגישו תביעה. הפטום זארום.
הוריו הגישו תביעה. הפטום זארום.

"באותו נקודת זמן המנוח לא סיכן איש. הוא שכב חסר אונים, לא יכול היה לפגוע באף אחד. אנשים לקחו את החוק לידיים", טען קצין בכיר במשטרה בתגובה ואמר כי המשטרה עושה מאמץ כדי לאתר משתתפים אחרים בלינץ'.

לאחרונה הגישו הוריו של זארום תביעה על סך עשרה מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד שמבה ונגד נתבעים נוספים ובהם: מדינת ישראל, חברת כוח אדם המעניקה שירותי אבטחה בתחנה המרכזית בבאר שבע, קצין ביטחון שירה באיתראי, אזרח, אשר על פי התביעה "ביצע לינץ' במנוח", אזרח נוסף וקצין בשירות בתי הסוהר שגם לגביו טענה התביעה כי ביצע לינץ' באריתראי.

בתביעה שהוגשה לבית המשפט צוין כי: "עסקינן במקרה קשה ומצער בו המנוח, נתין זר אזרח אריתראי, המבקש מקלט מדיני, אשר מרכז חייו במועד הרלוונטי לאירוע היה בישראל, עבד וגר במדינת ישראל בהתאם לאישור שהייה כדין, שהונפק לו ע"י המדינה".

"המסר מכתב האישום? אם יש פיגוע – תברח"

חבריו של עמיחי טוענים כי למרות העוול הוא נחוש להשלים את שירותו הצבאי. "החבר'ה בגדוד תומכים בו, מחזקים אותו ומקווים שכתב האישום נגדו יבוטל. הבעיה היא שהפיקוד הבכיר לא מתייחס אליו. אף אחד לא שאל אם הוא צריך עזרה או סיוע", אמר השבוע חברו של שמבה למחלקה. "צורם לי מאוד שאלאור אזריה קיבל עזרה ותמיכה מקצינים בצבא ומהציבור בעוד שעמיחי הופקר בשדה הקרב. הוא בהחלט מאוכזב מהפיקוד, אבל המשפחה והחברים תומכים בו וזה מה שנותן לו כוח להוכיח שהוא חף מפשע".

בבקשה שכתבו פרקליטי החייל, עורכי הדין אייל פלטק ואיתמר ברקאי, לפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק כתבו : "פקודות צה"ל ורוח צה"ל מחייבות את חיילי צה"ל לפעול באירוע, גם אם הוא מתרחש בזירה אזרחית – חייל שנקלע לזירת פיגוע חייב לחתור למגע ולנטרל את האיום. זה בדיוק מה שמצופה, ומה שעמיחי עשה. ברגע ששמע ירי הוא לא היסס ובניגוד לחיילים אחרים שברחו מהזירה, רץ לתוך התחנה וחתר למגע". לטענתם, שמבה עובר עינוי דין ומן הראוי היה להתחשב בנסיבות האירוע, ולא לפתוח נגד הלוחם תיק פלילי.

פיגוע באר שבע 18.10.15
פינוי הפצועים לאחר הפיגוע

בשימוע שהתקיים בפרקליטות אמר שמבה: "המסר שייצא מהגשת כתב אישום נגדי הוא שאם יש פיגוע – תברח. אם אתה מתלבט בשאלה האם המחבל מסוכן, אל תיגע בו, כי ירצו להכניס אותך ל-20 שנה, וגם אל תעזור לפצועים כי את המדינה זה לא מעניין והיא לא תתחשב בכך".

למרות זאת, יש לציין כי במצ"ח פתחו בחקירה על מנת להעמיד לדין לוחמים שלא חתרו למגע עם המחבל בבאר שבע.  לאחר הפיגע אף הצהיר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בעמוד הפייסבוק שלו כי "ההנחיה הקיימת לחיילים בכל מקום היא לחתור למגע ולהסיר את האיום גם כשהם נמצאים במקום אזרחי".

 "נשארתי לבד במערכה בלי שום עזרה ותמיכה של אף אחד. זו תחושה נוראית. אף אחד לא מתייחס אליי. כלוחם, חונכתי לחתור למגע ולנטרל כל סכנה כדי להגן על חיי אזרחים וחיילים. אני לא אדם אלים. באתי מבית עם ערכים וחינוך טוב. אם הייתי יודע שמדובר באזרח ולא במחבל, ולא משנה מאיזה מוצא הוא – הייתי מגן עליו בגופי כדי שלא יפגעו בו", אמר השבוע החייל.

"אני מצטער על מה שקרה, לא התכוונתי לפגוע באיש או להיות מעורב באיזה לינץ', אבל באותם רגעים פעלתי כפי שחשבתי שצריך לפעול כדי להגן על ביטחון האזרחים. אני מרגיש מופקר ונבגד. אף אחד לא טרח לשמוע את הצד שלי. ישר שפטו אותי ותלו את גופתי בכיכר העיר. זו תחושה נוראית".

תגובת דובר צה"ל: "פרקליטות מחוז דרום הגישה כתב אישום כנגד ארבעה נאשמים, בהם סמל עמיחי שימבה. המכתב מאת עורך דינו של החייל התקבל שלשום בפרקליטות הצבאית, וייענה במישרין. החייל המיוצג על ידי עו"ד פרטי אותו שכר. לא מוכרת פניה מטעמיו לצה"ל בבקשה לסיוע והדבר אף לא התבקש במסגרת מכתבו של עו"ד המוזכר בכתבה".

תגובת הפרקליטות: "התנהגות הנוכחים באירוע וסבירות מעשיהם ביחס לזמן שבו בוצעו וסמיכות לאירוע הירי, נבחנו בקפידה, בין היתר ע"י הגורמים הבכירים בפרקליטות, אשר הגיעו למסקנה כי יש די ראיות להעמדה לדין של ארבעה  נאשמים, בגין ביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה. המיוחס להם בכתב האישום, ובכללם גם לחייל יעקב שמבה, נוגע לאלימות קשה שהפעילו כלפי המנוח, כשהיה ברור לעיני כל כי הוא חסר אונים ולא נשקפת ממנו סכנה לסובבים.  ביחס לחשודים שטרם אותרו, מטבע הדברים, לא נתקבלה החלטה וככל שיאותרו- עניינם יבחן בהתאם".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב