אז הנה בפעם השנייה בתוך כמה חודשים נופל אבי גבאי קורבן למעשה גזעני בפומבי. מה הוא בוחר לעשות עם זה הפעם – מיד נראה. זה שוב העיסוק ברמת האנגלית שלו, שוב למתבונן מהצד זה גבר לבן, אשכנזי, שמבקש להעמיד למבחן מול קהל את ידיעותיו, במקרה הזה ידיעותיו בשפה האנגלית של הגבר המזרחי.

שיחקנו מספיק. גבאי נשאל היום האם המהלך הזה היה מתוכנן מראש והשיב בשלילה. לדבריו הוא לא ידע על כוונת המנחה, רועי כץ, להעמיד אותו במבחן מביך כזה. אז מה לעשות עם גזענות כזאת שהיא מתייצבת מולך, לשתף איתה פעולה? לנצל אותה? מדוע לבחור בין השניים כאשר אפשר גם זה וגם וזה.

אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90
אבי גבאי בנאום הניצחון, ערב הפריימריז. צילום: פלאש 90

גבאי מסביר שמדובר בקמפיין גזעני שמקורו בליכוד. הליכוד. גבאי אומר את הדברים והראיון ממשיך הלאה, זיכרון קצר ועובדות – אולי בהזדמנות אחרת. אז הנה, חודש יוני, לפני ארבעה חודשים, גבאי מתמודד על ראשות מפלגת העבודה ומולו חברו למפלגה – אראל מרגלית. על השולחן: האנגלית של גבאי.

נשים לך תרגום. הדברים האלה של מרגלית עוררו אז הרבה ביקורת – ובצדק. הם הזכירו לכולנו שורה של מקרים קודמים בהם הופנו הערות בסגנון דומה כלפי פוליטיקאים מזרחים אחרים. גם גבאי זיהה את ריח הגזענות –למחרת העימות באולפן וואלה גבאי מתראיין ברדיו.

אז לפני כמה חודשים  זה היה ילד פריבליג שקוראים לו אראל מרגלית, היום מקורה של הגזענות זה בקמפיין שמנהל נגדו הליכוד. גבאי, סובל מגזענות אבל בוחר לעשות לה חיים קלים, הוא מעניק לה פנים ושם בהתאם לצורך הפוליטי שלו באותו הרגע. גבאי ממסגר את הגזענות לתחום הפוליטי כאילו שאין לה קורבנות יום-יומיים בתחום התעסוקה, באקדמיה, בחלוקת המשאבים.  זה רע למאבק בגזענות וזה רע לגבאי שרואה את עצמו בעתיד כמנהיג.

אמיר איבגי

אמיר איבגי