10:18 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > כך תתכוננו ליום הדין

כך תתכוננו ליום הדין

הכנות אחרונות לקראת צום הכיפורים: כפרות, בקשת סליחות ונתינת צדקה. צפו בקטע מתוך "זה היום"

הכנות אחרונות לקראת צום הכיפורים: כפרות, בקשת סליחות ונתינת צדקה. צבי טסלר עושה סדר לקראת צום יום הכיפורים בקטע מתוך "זה היום":

הכנות ליום הדין. מתוך "זה היום"

מדוע צמים?

"בעשור לחודש השביעי הזה יום הכיפורים הוא, מקרא-קודש יהיה לכם, ועיניתם, את-נפשותיכם" (ויקרא כ"ג, כ"ז)

יום הכיפורים הוא הצום היחיד שנקבע במפורש בתורה. בנוסף לכפרה על עוונותינו, אנו מתנתקים מהעולם החומרי של צרכי הגוף ומתחברים אל הנפש היהודית, לובשים בגדים לבנים ודומים למלאכים.

ביום זה חלים איסור אכילה, שתיה, סיכה, רחיצה ונעילת הסנדל. כמו כן זהו יום שבתון האסור במלאכה. קודם לצום מקיימים סעודה מפסקת.

כפרות

ליום הכיפורים כח של כפרה. במהלך השנה האדם מתפתה לעיתים בעצת יצרו ועושה חטאים. אך הנפש הפנימית היא טהורה. ביום הכיפורים אנו "מקלפים" את השכבות החיצוניות ומגלים את הנפש הנקייה באמצעות הצום.

פדיון כפרות בירושלים לקראת יום כיפור. צילום: פלאש 90
פדיון כפרות בירושלים לקראת יום כיפור. צילום: פלאש 90

ערב החג מברכים בית ישראל "זֶה חֲלִיפָתִי, זֶה תְּמוּרָתִי, זֶה כַּפָּרָתִי, זֶה הַתַּרְנְגוֹל יֵלֵךְ לְמִיתָה [מי שמשתמש בכסף יגיד: זֶה הַכֶּסֶף יֵלֵךְ לִצְדָקָה], וַאֲנִי אֵלֵךְ לְחַיִּים טוֹבִים אֲרֻכִּים וּלְשָׁלוֹם:" ומסובבים תרנגול, דג או כסף מעל לראשי בני הבית כדי לפדות את נפשם. התרנגול הולך לשחיטה, והכסף שמתקבל תמורתו נתרם לצדקה.

תפילות יום הכיפורים

יום הכיפורים מכפר על עבירות שבין אדם לבורא באמצעות תפילה, וידוי וצום. אך בין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר ויש לבקש סליחה באופן אישי מכל אדם שנפגע.

את הצום פותחת תפילת 'כל נדרי'. תפילות החג  משולבים פיוטים וסליחות. השיא בתפילות החג הוא תפילת 'נעילה' לקראת צאת הצום, שבתומה קוראים קריאת 'שמע', תוקעים בשופר ומברכים 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה'.

גמר חתימה טובה!

בסוף תפילת נעילה תוקעים בשופר. צילום: פלאש 90
בסוף תפילת נעילה תוקעים בשופר. צילום: פלאש 90

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר