אז איך עושים את זה? איך הופכים ממפכ"ל משטרה שהתקשורת הגדירה כ"כישלון אחד גדול" למפכ"ל שזוכה לפרחים ושער מפנק בעיתון של המדינה. רשימת פגישותיו של המפכ"ל רוני אלשיך עם עיתונאים ואנשי תקשורת שהתפרסמה ביממה האחרונה היא לא פחות ממדהימה, מיד הצצה אליה אבל קודם לימים ההם, אתם זוכרים, שהתקשורת החמיצה פנים לאיש הצללים מהשב"כ שהפך למפכ"ל המשטרה.

חצי שנה אחרי שנכנס לתפקידו: בית ספר לשוטר מתחיל. מקדם קצינים שהורשעו בהטרדות, ונענה במרד בכירים. מחליט שתלונות אנונימיות של שוטרות לא ייבדקו, וחוטף מהיועץ המשפטי. מציב את הטיפול ברעש בראש סדר העדיפויות, ומכניס למשטרה שיטות עבודה של שב"כ. חצי שנה לכהונת המפכ"ל רוני אלשיך – "כישלון אחד גדול" או "אסטרטגיה מזהירה"?

Screenshot_8

עד כמה מזהירה האסטרטגיה שנבנית באותה העת אפשר ללמוד מהשינוי שעשה אלשיך בין ההגדרה הזאת ככישלון ואין סוף כתבות רצופות ביקורת עליו ועד לשער הזה בחודש שעבר בעיתון של המדינה. "הסערות לא ישפיעו. הצבתי חומה. אני לא סופר שום דבר". כך אלשיך כאשר הוא מקבל פרחים מנציג ועד השוטרים הגימלאים".

אז למי באמת מגיעים הפרחים? כנראה למי שדאג שהדבר הבא יקרה. הנה רשימת פגישותיו של מפכ"ל המשטרה עם כתבים מאז אותו חודש מאי אלפיים ושש עשרה ועד לפני חודש וחצי. ארבעים וחמש פגישות: ומי לא שם: אילה חסון, דן מרגלית, אילנה דיין, נוסבאום, דרוקר, בן כספית ושוב דרוקר. בירושלים, בתל אביב, במערכות התקשורת. כתבי משטרה, כתבים פוליטיים, פרשנים, המפכ"ל נפגש עם כולם –  אבל ראיונות שלו – כמעט ולא תמצאו. קוראים לזה שיחות רקע.

במסמך הזה, שהוצא בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש עו"ד מיכאל דבורין, יש גם את הרשימה הזאת: רשימת פגישותיו של מפכ"ל המשטרה עם יועצי חברת גולדפינגר תקשורת ובראשם יו"ר החברה, היועץ האסטרטגי ליאור חורב.

אי אפשר שלא לראות את המסמך הזה כחלק מניתוח כולל של התנהלות המשטרה בחקירות ראש הממשלה. מי שבחן את התאריכים מצא התאמה לפרסומים, הדלפות. הכל מקרי? אולי. אבל כשהפגישות מתקיימות, המידע זורם והתקשורת כבר לא כל כך תוקפת את המפכ"ל – מה הפלא שהימים ההם נראים כמו היסטוריה רחוקה.

רוני אלשיך פלאש 90
רוני אלשיך פלאש 90

תזכורת הימים ההם – עד לזמן הזה. קצינת חופש המידע של המשטרה כותבת ש"מפכ"ל המשטרה אינו עומד בקשר ישיר עם עיתונאים, לא ביוזמתו ולא במענה לשיחות עיתונאים – הכל בתיאום הדוברות. המפכ"ל, מסבירים במשטרה נפגש עם כל עיתונאי או מערכות תקשורת הקשורים לכיסוי פעילות המשטרה – בכפוף ללוח הזמנים.

רוצים סיכום של הכל? הנה איתמר פליישמן, ידידנו עשה את זה עבורנו בתמונה הזאת שפרסם בטוויטר: המפכ"ל אלשיך מבטל פגישה עם דנון שטרם נחקר, מתפנק אצל חשוד בשוחד בעמוד הראשי ומתארח אצל אותו חשוד, מפגש עם מערכת ידיעות אחרונות ומשוחח עם עובדיו.

אבל יכול שכל המסקנות שהגענו אליהם מהרשימה הזאת הם רק בראש שלנו. אולי. הנה לפני כמה ימים מפכ"ל המשטרה אומר: "לכל מי שבוחר לנגח אותנו על הדלפות לכאורה, נסביר בקור רוח שאין עוד שום ארגון בקרב גורמי אכיפה ובכלל, שנקט ולו 5% מהצעדים שנקטנו, כדי להגיע לאן שהגענו".

סוף ציטוט. זה הרשימה, אלה הדברים – לפעם הבאה שנרצה להבין באמת כיצד הגענו – לאן שהגענו.

אמיר איבגי

אמיר איבגי