22:26 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > כבר חצי שנה לא נכנס אף מסתנן לישראל

כבר חצי שנה לא נכנס אף מסתנן לישראל

מתחילת השנה פלשו לישראל 18 מסתננים בלבד באופן בלתי חוקי, לעומת 146 מסתננים שנכנסו בתקופה זו בשנה שעברה. במקביל, קצב העזיבה מרצון גובר

נתונים שמפרסמת רשות האוכלוסין וההגירה מעידים על צניחה לאפס של מספר המסתננים הפולשים לישראל. מאז תחילת חודש מאי לא עבר את גבול מצרים אף מסתנן. מתחילת שנת 2016 פלשו לישראל 18 מסתננים באופן בלתי חוקי, לעומת 146 מסתננים בתקופה המקבילה בשנת 2015.

הפטריוטים דנים בפרסום הנתונים. האם הגבול סגור?

יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90
יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90

פליטי מלחמה?

במקביל למגמת הירידה בכמות הנכנסים, מספר העוזבים מרצון מאז תחילת 2016 עומד על 2,798. למרות הטענות כי המסתננים מאריתריאה הינם מבקשי מקלט הנסים על נפשם מהמצב הביטחוני בארצם, הנתונים מראים כי 81% מהעוזבים מרצון שבו לאריתריאה, 2,277 במספר מאז תחילת השנה. בשנת 2015, בתקופה המקבילה, יצאו במסלול זה 2,030 נתינים אפריקאיים.

במסגרת היציאה מרצון, ניתן למסתנן מענק על סך 3,500 דולר וכן מימון כרטיס הטיסה. כאשר במהלך 3 השנים האחרונות עזבו קרוב ל-16,000 מסתננים מרצון את ישראל.

ההתמודדות עם התופעה כללה במהלך השנים מכלול צעדים אשר יחד סייעו להפחית את מספר המסתננים בצורה משמעותית עד אפסית. בין הצעדים שנקטו ממשלת ישראל בכלל ורשות האוכלוסין בפרט: בניית הגדר בגבול הדרומי, תיקוני חקיקה, הקמת מרכז השהייה הפתוח וסיוע ליציאה מרצון של מסתננים, לרבות למדינה שלישית.

נזכיר כי בחודש אוגוסט, קבע דו"ח של משרד הפנים הבריטי כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי אריתריאה

בנוסף, דו"ח שנכתב על ידי האחראים על תחום ההגירה בממשלת שוויץ ונחשף בגל"צ, קובע כי ניתן להחזיר את המסתננים האריתריאים לארצם וכי לא נשקפת להם כל סכנה. זאת בשל הקלה במדיניות הענישה הממשלה ונוהל חדש בנוגע לעריקים אשר חוזרים מרצון.

אופטימיות זהירה

עם זאת, כמות המסתננים השוהים היום בארץ (נכון לחודש ספטמבר האחרון) עדיין גבוהה ומספרם עומד על 40,721. 72% מהם מאריתריאה. בנוסף, כמעט 100,000 עובדים זרים שוהים בארץ, חוקיים ובלתי חוקיים כאחד.

שר הפנים אריה דרעי אמר על כך כי "הנתונים מוכיחים מעל לכל ספק שההתמדה שלנו והעבודה הבלתי פוסקת סביב מציאת פתרונות ליציאתם של המסתננים מישראל, נושאת פרי".

"זה מגוחך שיש פה כעשרת אלפים ילדי מסתננים שלא נספרים"

"כמה אני יכולה לבלות בתחנת משטרה?" פז. מתוך עמוד הפייסבוק
"אנחנו לא מתייחסים ברצינות לשום נתון מספרי של רשות ההגירה" פז. מתוך עמוד הפייסבוק

אך יש מי שהנתונים הללו לא עושים עליו רושם. שפי פז, מובילת המאבק נגד השתלטות המסתננים על שכונות דרום תל אביב, אומרת בתגובה לפרסום הנתונים כי "קודם כל, עד שלא נקבל הסבר מניח את הדעת להופעתן הפתאומית של נשים אריתראיות חדשות בשכונות, אנחנו לא מתייחסים ברצינות לשום נתון מספרי של רשות ההגירה".

"שנית", אומרת פז, "אנחנו רוצים שיכניסו לכל הסטטיסטיקות והנתונים גם את הילדים. זה מגוחך שיש פה כעשרת אלפים ילדי מסתננים שלא נספרים בשום מקום. ושלישית, בואו נעשה חשבון. אם לפי נתוני המדינה יוצאים בשנה כ-2000 ונולדים כ-1000, אז יש לנו יציאה של כ-1000 מסתננים בשנה. אם הייתי טובה בחשבון הייתי מחשבת כמה שנים ייקח לנו להשתחרר מכל המסתננים, אבל גם בלי חישוב מתמטי ברור שזו בדיחה עצובה על חשבוננו".

ביטוי לגידול במספר הילדים הנולדים הוא הקמת עוד ועוד גני ילדים לילדי מסתננים, שכבר מזמן חצו את גבולות שכונות דרום תל אביב. בפתח תקווה למשל נפתח בימים אלו הגן השלישי במספר בשכונה מרכזית בעיר, מהלך שגרר מחאה רבתי בעיר ובקרב הפעילים מדרום תל אביב.

תושבי דרום ת"א מוחים מחוץ לדיון שהתקיים בתחילת החודש בביהמ"ש העליון. צילום: שפי פז

מתכוננים לבג"ץ

בתחילת החודש דחה בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, את ההכרעה בעניין העברת המסתננים למדינת שלישית לינואר 2017. מדובר בערעור של עמותות השמאל על העתירה שהגישו לבית המשפט המחוזי בנושא. המדינה הגיעה להסכמים עם מדינות שלישיות בעניין קליטת המסתננים, ארגוני השמאל עתרו בטענה שצפויה למסתננים סכנה וביהמ"ש המחוזי דחה את העתירה.

במקביל, הוגשה בקשה לצו ביניים המבקש להקפיא את המצב הקיים ולמנוע כליאתם של אלו שיסרבו לעזוב בכלא "סהרונים" עד להכרעה. כך למעשה המדינה לא יכולה לזמן לשימוע ולהעביר למשמורת ב"סהרונים" את המסתננים שמסרבים לעזוב. בפועל, כאמור, במהלך 3 השנים האחרונות עזבו קרוב ל-16,000 מסתננים מרצון את ישראל.

הדיון הראשון בערעור לבג"ץ התקיים במרץ וביהמ"ש דרש מהמדינה מספר הבהרות בנוגע לעצמאות מערכות המשפט של אותן מדינות שלישיות. לאחר מכן היה אמור להתקיים דיון נוסף בקיץ, אך זה נדחה והתקיים בתחילת החודש. סמוך לדיון נפגשה שרת המשפטים, איילת שקד, עם תושבי השכונות והבטיחה לשים סוף לסאגה. היא הרגיעה את התושבים שהמדינה מוכנה לדיון. אך כאמור, הדיון נדחה בשלישית.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

גדי איזנקוט וההשפלה בנבי סלאח. צילום: פלאש 90, צילום מסך

מילואימניקים לרמטכ"ל: חדד נהלים ומנע השפלה נוספת

בעקבות ההשפלה בנבי סלאח: סא"ל במיל' אייל פלטק פנה לרמטכ"ל גדי איזנקוט בדרישה לחדד את הנהלים במשימות של ביטחון שוטף: "ייבש הדיו מלתאר את גודל ועוצמת ההשפלה"