האם תאגיד השידור הציבורי "" הולך בדרכה העקלקלה של רשות השידור הוותיקה? היום (ג') פרסם נתי טוקר ב-TheMarker כי רפי יהושע, לשעבר סמנכ"ל הטכנולוגיות ברשות השידור ואחראי על מחדלי שימור הארכיון, זכה במכרז של "" לשיקומו של אותו .

אולפני "כאן, בתל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אולפני "כאן, בתל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על פי המתואר הכתבה, יהושע שכיכב בדו"ח החריף של מבקר המדינה בשל מחדלי הרשות בשימור ארכיון הטלוויזיה והרדיו, ישקם את הארכיון שהורישה הרשות הוותיקה לתאגיד הצעיר בעלות של 30 מליון ש"ח.

אמש פורסמו ארבעת הזוכים במכרז לשיקום הארכיון במסגרתו ישוקמו התקליטים והסרטים של הרשות מיום הקמתה, כולל חומרים נדירים שנמצאים כיום בקצב התכלות מהיר במחסני הרשות.

בפרוייקט השימור שיימשך כארבע שנים ועלותו הכוללת היא 120 מליון ש"ח, זכו החברות: דראקו, גל קול, דורי מדיה וג'וש מרקטינג ג'וש מרקטינג, האמונה על שחזור פילם 16 מ"מ היא חברה בבעלות בני משפחתו של יהושע.

נציבות המדינה הרשיעה, מבקר המדינה מתח ביקורת

יהושע, מוותיקי רשות השידור אשר פרש בסוף שנת 2014, נודע בקרב חבריו בשל מקצועיותו והידע הרב בתחום הטכנולוגיה והשידורים. למרות זאת, תפקידו הגיע בזכות קשריו על מנהלת רשות השידור הישנה שהודחה מתפקידה. קידומו של יהושע לא הושהה, אף על פי שהורשע בעבירת משמעת בבית הדין של נציבות המדינה לאחר שנתפס עסוק בענייניו מחוץ לבניין רשות השידור בשעות העבודה. הוא הודה בדברים במסגרת עסקת טיעון.

משרדי רשת השידור בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משרדי רשת השידור בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יואב הורביץ', חבר הוועד המנהל דאז ברשות השידור, אמר בדיון שנערך בעקבות הרשעת יהושע: "אני לא חושב שלאור זה צריכים למנוע מבן אדם כל-כך ותיק, כל-כך מוכשר וכל-כך מקצועי את תפקידו. זה ציד אדם… כל אחד פה מוציא חקירות… כמו שאנחנו צריכים לכבד את החוק, אנחנו צריכים להעביר מסר לעובדים בארגון שאי אפשר לעצור כל יומיים את העבודה על כל דבר ודבר".

לתפקיד סמנכ"ל טכנולוגיות ברשות השידור מונה יהושע ב-2011. באפריל 2012 מונה יהושע כאחראי על פרוייקט הדיגיטציה לארכיון הטלוויזיה שלא בוצע כלל עד אז. דו"ח מבקר המדינה שפורסם שנתיים מאוחר יותר מתח ביקורת חריפה על אי יישום ההחלטה לשמר את הארכיון ועל הפגיעה בו, סמכויות שהיו כאמור בידי יהושע.

"החומרים השמורים בארכיונים של הרשות נתונים בסכנת כליה בשל היעדר התנאים של הפורמטים השונים ובשל שחיקה", נכתב אז בדו"ח המבקר. "ארכיוני הרשות אינם עומדים בדרישות הבטיחות למניעת שריפות, ואין בהם מערכות לגילוי אש ואף לא מערכות לכיבוי אש".

נתון בסכנה כליון. ארכיון רשות השידור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נתון בסכנה כליון. ארכיון רשות השידור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד נכתב בדו"ח כי רשות השידור שילמה מליוני שקלים לחברות פרטיות עבור פרויקטים שלא בוצעו. בין היתר מימנה הרשות חלק מזערי מתקציב שיקום הסרטים, ולא פיקחה כי אכן מתבצע שימור כמתחייב מההסכמים.

יהושע עצמו, כך על פי הדו"ח, אישר תקציב של 5 מליון ש"ח לשיקום סרטי הפילים של הטלוויזיה, ללא כל אסמכתא המסבירה את אישור תקציב זה. עוד נטען כי מנהלת הארכיון שלחה מכתב ליהושע בו אמרה כי "לא מתקיימות ישיבות עבודה מסודרות עם מעקב על שלבי הפרויקט"

יהושע: "כל פעולותיי נעשו בהתאם לדין"

כזכור, באוגוסט האחרון גילה איש טלוויזיה בכיר בשיחה עם ערוץ 20 כי התנהלות בעניין הארכיון היא קטסטרופלית. "מדובר באוצר לאומי. ועדת לנדס המליצה להקצות 40 מיליון שקלים לשיקום ודיגיטציה של הארכיון, הקמת אתר אינטרנט מסודר ושימור של החומרים. דבר מזה לא קרה", סיפר הבכיר.

רם לנדס. פלאש 90
הוועדה בראשותו המליצה על להקצות 40 מליון ש"ח לשיקום הארכיון. רם לנדס. פלאש 90

ארכיון הטלוויזיה של רשות השידור מכיל כ-200 אלף שעות שידור, מאז תחילת השידורים (בשנת 1968) ועד היום. 15% מהחומרים, קובעת ועדת לנדס, נמצאים במצב לא תקין עד כדי השחתה מוחלטת. הארכיון כולו סובל מ"תהליך מואץ של פגיעה בחומרים ועל פי היועץ הטכנולוגי של הוועדה בכל יום שעובר יותר ויותר חומרים עלולים להפוך לבעייתיים", קובעת הוועדה.

דיון הפטריוטים בנושא תאגיד השידור "כאן"

"ובפועל מה קרה מאז פרסום ההמלצות האלה? כלום", קבע איש הטלוויזיה הבכיר. "האוצר לא הזרים את הכסף לשיקום הארכיון, ואין דיגיטציה ושימור של כלום. שום דבר לא טופל וככה שנתיים וחצי שאלפי שעות היסטוריות נמחקות ונהרסות. החומר מסודר בצורה נוראית. במקום לטפל בחומרים כמו ארכיון לאומי, האוצר הזה מופקר בתת-תנאים. שריפה הכי קטנה וכל החומר הולך".

מ-"כאן" נמסר אז כי "בניגוד לטענות ועל מנת להציל את ארכיון הטלוויזיה שסבל שנים מהזנחה ברשות השידור, החל התאגיד בדצמבר אשתקד בהליך הדיגיטציה, במכרז לאיתור חברה לביצוע הדיגיטציה ואנו נמצאים בשלב בדיקת האיכות של ההצעות שהתקבלו".

בתגובה לפרסום ב-TheMarker מסר רפי יהושע: "כל פעולותיי בנדון נעשו אך ורק בהתאם לכל דין. על כל במה  – כפי ש-TheMarker עצמו מציין בשאלותיו, ואני דורש שבהגינותו גם יפרסם זאת – זכיתי לשבחים על מקצועיותי, כולל ממשרד מבקר המדינה, מהנהלת ומליאת רשות השידור ומגופים ציבוריים נוספים. הדברים כתובים ומתועדים. מרשות השידור, להזכירכם, פרשתי כבר לפני שנתיים, ומן הסתם אני כיום מנהל פרויקטים בתחומים בהם אני מומחה.

יהושע הוסיף כי "אין ספק שניסיוני רב השנים בתחום, יחד עם המקצועיות והניסיון העשיר של החברות הבינלאומיות מהמובילות בעולם בתחום זה איתם שיתפנו פעולה במכרז, יספקו את הפתרון המיטבי להצלת ושימור ארכיון רשות השידור. החברות הבינלאומיות יגבו אותנו לאורך כל חיי הפרויקט החשוב כל כך, ואני תקווה שגם כך ייעשה בארכיונים נוספים בארץ ובחו"ל".

תגובת "כאן" לפרסום: "חברת ג'וש מרקטינג היא אחת מארבע החברות שזכו במכרז לביצוע הדיגיטציה של ארכיון הטלוויזיה הישראלית, עמדה בכל תנאי המכרז ובהתאם לתנאים שקבענו, הצעתה דורגה במקום הגבוה ביותר לביצוע המרה של סרטי 16 מ״מ לפורמט דיגיטלי מתקדם. פרויקט הדיגיטציה מנוהל ומפוקח על ידי חטיבת ההנדסה והטכנולוגיה של התאגיד ומאז קיבל התאגיד את האחריות על הפרויקט, בו אנו רואים פרויקט לאומי, ההנהלה פעלה ביעילות ובמהירות לפרסום מכרז ולהתנעתו – מתוך הבנת חשיבותו הציבורית. בכוונתנו להמשיך ולפעול כך גם בעתיד".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.