דף הבית > כלכלה וצרכנות > אלה הספונסרים של ארגון השמאל הקיצוני שדרש את החרבת עמונה

אלה הספונסרים של ארגון השמאל הקיצוני שדרש את החרבת עמונה

בדיקת 'כלכלי בלילה' מגלה מי מממן את ארגון השמאל הקיצוני "יש דין" שעומד מאחורי המלחמות המשפטיות נגד מתיישבי עמונה ועפרה. בין המממנים: מדינות זרות וארגוני BDS

בדיקת 'כלכלי בלילה' מגלה מי מממן את ארגון השמאל הקיצוני "יש דין" שעתר לבג"ץ כנציג משפטי של עותרים פלסטיניים ועומד מאחורי המלחמות המשפטיות נגד מתיישבי עמונה ועפרה.

מי מימן את המאבק נגד עמונה. מתוך 'כלכלי בלילה' (ה')

שמונה שנים של מלחמות משפטיות נגד המתיישבים עולים הרבה כסף שמתבזבז בין היתר על עורכי דין, חוות דעת, תצלומי אוויר ואיתור גורמים בארץ ובחו"ל שיתבעו בעלות על הקרקע.

בדומה לארגון שמאל קיצוני אחרים, גם כאן התשובה היא מדינות וגורמים אנטי ישראליים שמשמנים את גלגלי המאבק נגד המתיישבים.

בין השנים 2012-2016 קיבל ארגון השמאל הקיצוני 22.8 מליון ש"ח ממדינות זרות וכן קיבל מימון מארגונים המזוהים עם ה-BDS לצורך קידום מאבקים משפטיים "בשטחים הכבושים" (כך הם מכנים את יהודה ושומרון).

תחקיר "כלכלי בלילה" מעלה כי למעלה מ-90% מהתקציב השנתי של הארגון מגיע ממדינות זרות לעומת יתר התקציב שמגיע ממימון פרטי.

הכסף הזר התקבל ב- 89 מענקים שהגיעו מבריטניה, שוויץ, ספרד, נורבגיה, האיחוד האירופי, הולנד, אירלנד, גרמניה, דנמרק ובלגיה. הכסף עבר באופן ישיר דרך משרדי החוץ או דרך ארגוני סיוע כנסייתיים אשר חלקם פעילים בעצמם בקמפיינים נגד ישראל.

בין הפרויקטים להם נתרמו הכספים: פרויקט אדמות, פרויקט אכיפת חוק, פרויקט מצ״ח ופרויקט חקירת כוחות הביטחון. אצל חלק מהתורמים מוזכר בברור שמדובר בהפעלת כלים משפטיים לצורך פרויקטים אלו.

על פי אתר רשם העמותות חלק מהתורמים הנם ארגונים אשר  פעלו ופועלים נגד ישראל במספר חזיתות. כך למשל, ארגון "מועצת הפליטים הנורבגית" מימן בין השנים 2012 ל- 2016 את "יש דין" והעביר לרשותו 2.6 מליון שקלים.

ארגון "מועצת הפליטים הנורבגית" הוביל בשנת 2013 677 תביעות בבתי משפט ישראלים. עורך דין המקושר לארגון טען כי המטרה הינה לנסות ולשבש את מערכת המשפט הישראלי ע"י יצירת עומס בבתי המשפט עד כדי חסימת המערכת.

ארגון נוסף הנו ארגון הולנדי בשם Oxfam – Novib, אשר העביר כ- 2.5 מליון ש"ח ל"יש דין". מדובר בארגון החבר בקבוצת ארגונים המזוהים עם ה-BDS ואף פעילים בהם.

בשנת 2009 פרסם ארגון "קואליציית נשים לשלום" המזוהה אף הוא עם ה- BDS, מסמך תחת הכותרת "מי מרוויח מהכיבוש". אותו מסמך הכיל מידע על בנקים ישראלים בהם בנק פועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות. קבוצת ארגונים בהם לוקח חלק ה Oxfam – Novib  הפיצו את המסמך בבנקים השונים.

ב- 2014 קרן פנסיה הולנדית גדולה בשם PGGM  הכריזה כי לא תשקיע עוד בבנקים ישראלים בעקבות מעורבותם של הבנקים "במימון התנחלויות בפלסטין הכבושה". כתוצאה מכך קרן פנסיה נוספת בשם PFZW, שכספיה מנוהלים ע"י PGGM , הוסיפה את רשימת הבנקים הישראלים לרשימת השקעות אסורות. מנהל קרן PFZW טען שפנו אליהם במשך שנים רבות ארגונים, ביניהם Oxfam – Novib  והמועצה ההולנדית פלסטינית.

תגובת ארגון השמאל הקיצוני "יש דין": "בניגוד לתמונה שאתם מנסים לצייר, מדובר בהתנהלות חוקית לחלוטין, שלא רק שאינה אנטי-ישראלית, אלא נועדה לשמור על שלטון החוק בישראל. תמוה שכאשר ארגוני ימין, עותרים לבג"ץ נגד הממשלה, הדבר לא נתפס אצלכם כפסול. באשר למימון הארגון, אנחנו לא מנסים להסתיר את זהות התורמים – אנשים פרטיים ומדינות אירופאיות – בניגוד לעמותות אחרות שמקבלות תרומות מגורמים עלומים שאת זהותם הן מסתירות, אולם לא סופגות ביקורת מערוצכם.
מועצת הפליטים הנורבגית, שתומכת בפעילות הארגון ובכלל זאת בחלק מהפעילות המשפטית, מעולם לא הכתיבה לנו הגשת עתירות לבג"ץ וכל העתירות שהוגשו נובעות מהחלטת הארגון בלבד. כל ניסיון להציג זאת אחרת מסולף ומוטה פוליטית, ומעיד על ההטיה שלכם ולא על הפעילות שלנו. אנחנו נמשיך להגן על זכויות האדם של האוכלוסייה הפלסטינית בשטחי הגדה המערבית גם אם הדבר אינו מוצא חן בעיני גורמים שונים, דוגמת ערוץ 20. מעבר לכך, נאחל לערוץ ולצופיו סוף שבוע נעים ושבת שלום".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה

אולי יעניין אותך גם

654 מיליון דולר: האם הפעם ימצא הזוכה המאושר?

אחרי שלושה חודשים ללא זוכים, הערב תתקיים בארה"ב הגרלת ה"מגה מיליונס". הפרס: 654 מיליון דולר