0:25 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "ישראל וארה"ב חולקות ערכים משותפים וסכנות משותפות"

"ישראל וארה"ב חולקות ערכים משותפים וסכנות משותפות"

רה"מ נתניהו נועד עם שר ההגנה האמריקני מאטיס והודה לו על עמדתו הברורה בנושא איראן. מאטיס: "מחויבים לעצור את הרוע ולעשות מה שנחוץ כדי להנחיל שלום וחירות לדורות הבאים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (ו') עם שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס. זהו ביקורו הראשון של מאטיס בישראל מאז מונה לתפקיד. במסיבת העיתונאים שקדמה לשיחתם, הודה רה"מ נתניהו לשר מאטיס על עמדתו הברורה בנושא איראן ודיבר על הערכים המשותפים לישראל וארה"ב.

פגישת נתניהו – מאטיס. צילום: לע"מ

"לישראל אין ידידה טובה מאמריקה ולאמריקה אין ידידה טובה מישראל. זוהי שותפות שמבוססת על ערכים משותפים במובן העמוק ביותר של המילה", אמר רה"מ בפתח הפגישה. "אנו מרגישים שיש שינוי גדול בכיוון של המדיניות האמריקנית. אנו יודעים שהמילים הברורות והישירות שאמרת לגבי איראן באו בעקבות מילים חזקות וישירות מאוד של הנשיא טראמפ ומעשים מאוד ברורים נגד השימוש של סוריה, השליחה של איראן, בנשק כימי. זה מוערך ברחבי העולם ובאזורנו. אני חושב שזה שינוי מבורך, שינוי אסטרטגי של מנהיגות ומדיניות אמריקנית".

"אנו חולקים ערכים משותפים וגם סכנות משותפות. הסכנות המשותפות מבוססות על האיומים הכפולים של האסלאם הקיצוני – הקיצונים השיעים שמונהגים על ידי איראן והקיצונים הסונים שמונהגים על ידי דאע"ש. אנו מחויבים לסכל את הסכנות האלה כפי שאנו מחויבים למצות את ההזדמנויות המשותפות, ההזדמנויות הגדולות שאני מאמין שעומדות לפנינו בגלל הבנתם של רבים משכנינו הערבים את האיום המשותף אך גם את הזדמנויות העתיד", הוסיף נתניהו. "אני מצפה לדון עם מזכיר ההגנה של בת בריתנו האמריקנית הגדולה באשר לדרכים שבהן נוכל לסכל את הסכנות ולמצות את ההזדמנויות יחד".

פגישת רה"מ בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, היום. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, היום. צילום: לע"מ

מאטיס אמר כי "כבוד להיות כאן בישראל חברתנו ובת בריתנו באזור מזה זמן רב. ישראל מתמודדת עם סכנות רבות וכך גם אומות אחרות באזור שמנסה להתייצב ולהיות שליו. באתי לכאן כדי לשוחח על כך. בייחוד בשבוע לפני יום הזיכרון לשואה חשוב שנזכיר לעצמנו שאם אנשים טובים לא מתאגדים יחד, אז אנשים רעים יכולים לגרום הרבה נזק בעולם. אנחנו מחויבים לעצור זאת ולעשות מה שנחוץ כדי להנחיל שלום וחירות לדורות הבאים". לאחר מכן הודה לרה"מ על הזכות.

"סוריה מפרה את ההסכם וההצהרות שלה"

מוקדם יותר נועד מאטיס עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר כי אין ספק שסוריה מחזיקה בנשק כימי. "זו הפרה של החלטת מועצת ביטחון, ולא כדאי להם להשתמש בזה שוב. הבהרנו את זה היטב".

"ביטוי לעומק היחסים בינינו ניתן לראות בתגובה הישראלית המידית לפעולה שלנו בסוריה. 'המדינה האסלאמית' (דאעש) זו סכנה לא רק בסוריה ובעיראק, אלא גם לישראל, לאירופה ולבסוף גם לארצות הברית", הוסיף שר ההגנה האמריקני. השר ליברמן הודה למאטיס ולממשל טראמפ על התמיכה בישראל.

פגישת שר הביטחון אביגדור ליברמן עם שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס, הבוקר. צילום: לע"מ
פגישת שר הביטחון אביגדור ליברמן עם שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס, הבוקר. צילום: לע"מ
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

גבאי מבהיר: "מחויב להסכם על בסיס פתרון שתי המדינות"

לאחר שהותקף משמאל על הצהרותיו לפיהם לא יפנה ישובים יהודים ביו"ש במסגרת הסדר מדיני, הדגיש יו"ר המחנה הציוני כי הוא מחויב לחתירה להסכם שלום