היום נפתח בכנסת הדיון הראשון בחוק הלאום בוועדה המשותפת בראשות ח"כ . בדיון השתתפו שרת המשפטים אילת שקד, יו"ר ועדת השרים לנושא השר יריב לוין, יו"ר האופוזיציה , שרים וחברי כנסת נוספים. 1 היה אמור גם הוא להשתתף בדיון אך ביטל את השתתפותו בשל התייעצות ביטחונית. בפתח הדיון כינה ח"כ אחמד טיבי את החוק גזעני – והוצא מהדיון, ח"כים נוספים מהשמאל הוצאו גם כן.

מתוך "", א' – ה' בשעה 19:30

בפתח הדיון אמר ח"כ אוחנה כי "זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית". כן, יש בה ולעולם יהיו בה מיעוטים. גם במדינות רבות נוספות הדבר נכון.
זכויות האדם תישמרנה לכולם באופן מלא, גם אם הדבר מאתגר ודורש וויתורים מצד הרוב – אך זכויות לאומיות בארץ ישראל – יש לעם ישראל ולו בלבד. זאת, ממש כפי שנאמר בהכרזה על הקמתה של המדינה: 'מתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית".

"הרבה אחרי שכבר לא נהיה כאן, כאן בכנסת וכאן בכלל, תעודת הזהות הזאת תלווה את מדינת ישראל. בואו נעשה טוב, ונצליח". סיכם אוחנה.

"לימין בישראל יש את חוסר הביטחון הכי גדול בנוגע לעתיד המדינה"

, יצחק הרצוג, המתנגד לחקיקה אמר: "לימין בישראל יש את חוסר הביטחון הכי גדול בנוגע לעתידה של מדינת ישראל. הבעיה נוצרת בגלל תפיסת הימין שלא גורסת היפרדות מן הפלסטינים ורצון לקחת את כל חבלי הארץ. כך היא גם מאבדת את הרוב במדינה. אין שום צורך בחוק הזה והבעיה הכי גדולה בחוק שהוא מחלל את הקודש בנוגע לשוויון מלא. במגילת העצמאות רשום כי מדינת ישראל תהיה מושתתת על שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור. זה לא מופיע בחוק אך זה מופיע במגילת העצמאות".

"מה שהקואליציה עושה בחוק זה אש זרה שתקרע את המדינה הזו לגזרים במקום לפעול בתהליכי הכלה, שוויון ובהתקדמות משותפת לחזון לאומי גדול" אמר יו"ר האופוזיציה. "החוק הזה דוחק את המיעוט המוסלמי וגם את המיעוט הדרוזי לפינה. מי שלא מסתובב בציבורים הללו לא מבין את המשמעות של הפילוג, של העימות הלאומי המיותר בתוך מדינת ישראל שקיימת כבר 70 שנה ורק הקואליציה לא יודעת מהי. זאב ז'בוטינסקי אמר כי אנחנו לעולם לא נפר שוויון זכויות בקרב אזרחי המדינה והנה הקואליציה מפרה את שוויון הזכויות בצורה גלויה בלי להסביר למה". עוד הוסיף כי לפי דעתו החוק הוא:"דוגמא קלאסית לפאשיזציה".

"כשאבא שלי עמד בעצרת האו"ם כנגד הקביעה כי הציונות היא גזענות הוא שב והדגיש כי מדינת ישראל היא מדינה שוויונית לכל דבר ודבר בין יהודים וערבים בארץ הזו. כל גדולי הדור התחייבו שזו תהיה מדינה בה ערבים ויהודים יחיו בשוויון זכויות מלא".

למנות שופטים לשרים? השר יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השר יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר יריב לוין, ממקדמי חוק הלאום בוועדה בכנסת אמר: ״הצעת החוק הזו היא הצעת חוק שכל מפלגה ציונית צריכה לתמוך בה. היא מבטאת את היסודות העמקים ביותר של הציונות ואת היסודות שעל בסיסם נבנתה מדינת ישראל. יש כאן מבחן אישי גדול מאוד לכל חבר כנסת. יש כאן מבחן אישי משמעותי גם ליו״ר הנבחר של מפלגת העבודה גבאי וגם ליו״ר יש עתיד, יאיר לפיד. בהתייחסות שלכם להצעת החוק אתם תיבחנו במעשים ולא בדיבורים. אנחנו מצפים, והציבור מצפה שאתם תתמכו בחוק ותוכיחו את המחוייבות שלכם לערכים שבשמם אתם מרבים לדבר מעל כל במה.

שרת המשפטים, , מיוזמות חוק הלאום אמרה: "המדינה שלנו יהודית ודמוקרטית ואני מאמינה ששני הערכים האלו מקבילים. הערכים הדמוקרטים של המדינה מעוגנים כבר בחוק יסוד ואני חושבת שיש כאן הזדמנות גדולה לעגן גם את הערכים היהודים. לערכים האלו כפי שאני חושבת יש קונצנזוס בבית הזה צריכים להיות ערכים מקבילים ויכולים להיות". "אפשר לעשות כאן היסטוריה", סיכמה השרה.

מרגישה שסמכויות הוועדה הופקעו. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
מרגישה שסמכויות הוועדה הופקעו. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה תקף את הוועדה וכינה את החוק גזעני. "אנחנו בני המולדת הזו ואין לנו מולדת אחרת מלבדה", אמר עודה. "אנחנו לא באנו למדינת ישראל, מדינת ישראל באה אלינו ועלינו. שום חוק לא יעלים את הערבית היא שפת המקום ובני המקום, היא חלק מהמרחב ומהנוף וכך היא תישאר". "אף חוק אפרטהייד לא ימחק את העובדה שיש במולדת הזאת שני עמים" אמר, וקרא למה שהוא מכנה "הרוב שרוצה לחיות בשלום, שיוויון ודמוקרטיה" – "לקום למאבק עיקש נגד הממשלה המסוכנת הזאת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.