לפני כשבועיים נפגש , ראובן רובי ריבלין, עם יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית לענייני דת ואיסלאם, מחמוד אל-הבאש, במסגרת מפגש של אנשי דת בכירים יהודים ומוסלמים.

שיח אנטישמי מפי יועצו של עבאס. קרדיט: 'מבט לתקשורת הפלסטינית'

לטענת מארגני המפגש, המטרה הייתה "להביע את התנגדותם לאלימות דתית ואת תמיכתם בחיים משותפים בשלום". עפ"י חשיפת מכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית', יממה לאחר המפגש התפנה היועץ הדו פרצופי לברך על החלטת אונסק"ו ולטעון כי אדמת ישראל היא אדמה מוסלמית אשר אין להתיר בעלות ישראלית "על מילימטר ממנה".
בנוסף להיותו יועץ של מחמוד עבאס, מחמוד אל-הבאש מכהן גם כשופט השרעי העליון של הרשות הפלסטינית, וכראש המועצה העליונה לשיפוט השרעי.

יועץ אבו מאזן בירך על החלטת אונסק"ו

במפגש בו הציג עצמו היועץ הפלסטיני כאיש מתון החותר לשלום, אמר הנשיא ריבלין: "המפגש הזה מטרתו היא בראש ובראשונה, קריאה לכולנו להיזהר זהירות יתרה, בכל פגיעה שעלולה לעלות בחיי אדם. זוהי קריאה שכולנו, בני אברהם, שותפים לה. כולנו כאן היום על מנת להבהיר כי יש לנו מחויבות לשלום ולכבוד, והיא נגזרת מתוך עולם האמונות שלנו, כאנשים שומרי מצוות ומסורת. אנו מחויבים לשלום ולכבוד, דווקא בשל אמונותינו הדתיות, ולא, חלילה, למרות האמונות הללו".

"לצערנו, האמת הפשוטה הזאת, איננה טריוויאלית. מסביבנו, יש לא מעט אנשים, שמשוכנעים ורוצים לשכנע אחרים, ואולי לשכנע את הציבור כולו, שמלחמה ואלימות, הן מצוות האל", המשיך הנשיא מבלי לתת את הדעת שאדם כזה יושב לצידו. "האנשים הללו, הגורמים הללו, הם מיעוט בכל דת שלה הם שייכים, אבל הקול שלהם היה, לדאבוננו, הוא הקול הרועם ביותר, בשנים האחרונות".

״כולנו יודעים, שהמתחים בין יהודים למוסלמים, הם קשים ולא פשוטים, ודווקא בגלל זה, אנו מתעקשים להיפגש כאן יחד. אסור לתת לאדמה הזו להיות שוב קרבן של דמים, שנשפכים לשווא", סיכם ריבלין.

יממה לאחר מכן, הטיף אל הבאש בדרשת יום שישי כי על פי החוק האסלאמי אדמת ישראל היא הקדש אסלאמי ('וקף'). "ירושלים היא אדמה פלסטינית כבושה. ירושלים היא רכוש של הפלסטינים. ההחלטה של אונסק"ו אמש היא ניצחון האמת, ניצחון לצדק. היא ניצחון להיסטוריה האמתית של האדמה הזו, ולאנושות כולה", בירך היועץ על ההחלטה המנתקת בין זיקת ישראל לכותל ולהר הבית.
אל הבאש. צילום מסך
אל הבאש. צילום מסך

"ההחלטה של אונסק"ו מאשרת את מה שאנחנו מאמינים ובטוחים בו כי ירושלים, מסגד אל-אקצא בפרט, כותל אל-בוראק (הכותל המערבי), ורחבת אל-בוראק הם כולם רכוש אסלאמי פלסטיני טהור, ואין זכות לאף אחד להיות שותף לנו בו, לאף אחד. אנחנו הבעלים ואנחנו בעלי הזכות. המוסלמים בלבד הם בעלי הזכות ב(מסגד) אל-אלקצא וב(כותל) אל-בוראק וברחבת אל-בוראק, שהוא רכוש מוסלמי טהור של הווקף", הוסיף היועץ האנטישמי.

"זהו מסר לישראל מאתנו שאנחנו בעלי הזכות, ומכל הקהילה הבינלאומית. מס מאיתנו שאנחנו לא נפקיר את זכותנו כל עוד אנחנו בחיים. גם אם נמות, יבואו אחרינו הדורות הבאים – בנינו ונכדינו – שידבקו בזכות הזאת", טען יד ימינו של יו"ר הרשות.

לשם השוואה, דבריו זהים לנאמר בסעיף 11 של אמנת החמאס: "תנועת ההתנגדות האסלאמית מאמינה שאדמת פלסטין היא אדמת ווקף אסלאמי [עבור] דורות של מוסלמים עד יום הדין. אסור להזניח אותה או חלק ממנה; או לוותר עליה או על חלק ממנה."

בעקבות כך, פרסם מחדש מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" את הדו"ח על מחמוד אל-הבאש. הדו"ח מתעד את הדמוניזציה שהוא עושה כשהוא מתאר את ישראל כ"פרויקט של השטן" ואת היהודים כמי שלאורך ההיסטוריה משתפים פעולה עם השטן ומייצגים את "הרוע". אל-הבאש מלמד את הפלסטינים כי הסכסוך שלהם עם ישראל הוא "סכסוך ההיסטורי בין האמת והשקר, בין הטוב לרע". הדו"ח של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" גם כולל דוגמאות שבהן אל-הבאש שולל את זכות הקיום של ישראל, ומכחיש את הקשר של היהודים עם ירושלים ובפרט עם הכותל המערבי.

דו"ח המכון פורסם לראשונה בחודש פברואר ונשלח אל האוניברסיטה העברית שתיכננה לארח את אל הבאש. בעקבות הדו"ח בוטלה ההרצאה בתירוץ כי נשקפת סכנה לחייו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.