בבית הדין הצבאי ביפו מתקיים היום (ג') הדיון האחרון במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה. מדובר בדיון האחרון לפני שלב הסיכומים, שלאחריו יקבעו השופטים את גזר דינו של החייל. ההערכות הן כי במהלך נובמבר יסיים בית המשפט את דיוניו. אם יורשע אזריה (ללא קשר לחומרת העבירה), דינו ייגזר בתחילת החודש הבא.

הפטריוטים על הדו"ח של פרופ' היס ועדויות נוספות במשפט אזריה

לא ישוחרר למעצר בית

אתמול פורסם כי התביעה דחתה את בקשת פרקליטיו של החייל לשחררו למעצר בית. פרקליטי החייל, שמרצה כבר מספר חודשים מעצר פתוח באחד מבסיסי צה"ל, הגישו את בקשתם לאור ההתקדמות במשפט.

בנימוקי התביעה לדחות את בקשת פרקליטי החייל, נכתב בין היתר כי "הוכח בבירור שהנאשם החליף גרסאות, סתר את עצמו בהתנהגותו בשטח לפני הירי ואחריו…". עוד נכתב כי "הוכח בבירור שהנאשם בדה מליבו עלילות כזב, התביעה סבורה שמיד לאחר הירי הנאשם טען באופן ספונטני: דקרו את חבר שלי וניסו להרוג אותו אז גם לו מגיע למות".

בסופו של הדיון, התבקשה השופטת לקבל החלטה באשר לבקשת ההגנה לשחרר את אזריה ממעצר פתוח בבסיס למעצר בית ולאפשר לו להגיע לביתו בסופי שבוע עד לקבלת הכרעת הדין. אך לאחר התנגדות עורכי דינו כי ההחלטה תתקבל על ידה, במקום על ידי שופט מעצרים, הודיעה השופטת כי ההחלטה בעניין תידחה: "בשלב זה לא יקבע דיון בבקשת ההגנה". עד קבלת ההחלטה יישאר אזריה במעצר פתוח ובינתיים הצדדים ינסו להגיע להסכמה בניהם.

אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יישאר במעצר פתוח. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אם יכולתי לשלול או לאשר דימומים במוח הייתי מאשרת"

בדיון המשיכה הפתולוגית ד"ר הדס גיפס את עדותה, לאחר שהגישה חוות דעת מטעמה. ב-18 עמודים, קובעת הפתולוגית כי יש סתירה מהותית בין הממצאים לבין חוות דעתו של פרופ' יהודה היס, שקבע כי המחבל לא מת מירי החייל אלא מהפציעה הקודמת שלו.

הפתולוגית ד"ר גיפס סיפרה על הנוהל בו לוקחים מגופה איבר שלם – ושצריך לקבל את אישור המשפחה טרם נטילתה. הפתולוגית נשאלה ע"י עו"ד בסרגליק: "למה לא ציינת שלא היו דימומים במוח? זו לא גישה אובייקטיבית".

ד"ר גיפס: "אם יכולתי לשלול או לאשר דימומים במוח הייתי מאשרת. זה שלא ציינתי דימומים לאורך התעלה במוח מה ש"מחזק" את חוות דעתי עושה אותי אובייקטיבית".

לדברי גיפס, מספר התמונות בנתיחה גדול מאוד, מעל ומעבר למקובל ולמה שפרופ' היס נהג לצלם בזמנו. היא סיפרה כי הצלמת עוברת מחדר לחדר ומצלמת נתיחות של כל הרופאים, אך למרות הניסיון שהצלמת תהיה נוכחת במהלך כל הנתיחה ותצלם כל פרט ממנה לא תמיד הדבר מתאפשר.

סנגורו של אזריה, עו"ד כץ, הטיח בד"ר גיפס כי היא ביצעה את הנתיחה תחת לחץ התביעה, במטרה לקבל תוצאות מהירות שיתיישבו עם הנסיבות שתיארה התביעה.  גיפס הכחישה את הדברים.

עו"ד כץ: ביצעת נתיחה תחת לחץ של התביעה לקבל תשובות מהר. ואת בעצם כיוונת את הנתיחה שלך כדי ליישב את תוצאותיה עם הנסיבות שתוארו? גיפס: לא נכון

מומחי התביעה נגד מומחי ההגנה

ד"ר גיפס הוזמנה להעיד מחדש ע"י התביעה בעקבות עדותו של פרופ' יהודה היס, לשעבר ראש המכון הפתולוגי באבו-כביר, שקבע חד משמעית כי המחבל לא מת כתוצאה מהירי של אזריה, אלא כתוצאה מירי הראשוני שממנו נוטרל. מטרת עדותה היא להזים את עדותו.

בדיון הקודם בו העידה גיפס בשבוע שעבר, ביקשה ההגנה  לראות את התכתבויותיה של גיפס עם התביעה, כפי שעשה בעצמו התובע ויסמן קודם לכן. ויסמן התנגד, והשופטים דחו את הבקשה תוך נימוק כי "העד הקודם נתן את הסכמתו לעיון במסרונים וההגנה לא התנגדה לעצם העיון". לדברי גיפס "לא היה חסר חלק משמעותי מהמוח. זו כמות מאוד קטנה של רקמה שהיא חסרת משמעות מבחינתי. למישהו בשטח היא יכולה להיראות ככמות גדולה". לאור התמשכות הדיון נקבע יום נוספת לסיים את גביית עדותה של ד"ר גיפס.

"סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים", קבע היס בדו"ח שהגיע לערוץ 20 והוצג בביהמ"ש.

היס תקף את דו"ח נתיחת הגופה הרשמי, אותו כתבה ד"ר גיפס וכתב כי "לפי המקובל ברפואה משפטית חבלות לגופת מת יכולות לגרום לפצעי שפשוף, דימומים וקרעים דומים או זהים עם אותן החבלות שנגרמו בחיים". לדבריו, עדותה של גיפס לפיה יתר החבלות בגופת המחבל לא היו קטלניות – שגויה. עוד מוסיף היס כי בבדיקת הסיטי לא ניתן לקבוע מהו מסלול הירי.

המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90
המחבל מת בטרם נורה ע"י אזריה. פרופ' דב שמעון. צילום: פלאש 90

את עמדתו של היס מחזקת עדותו של פרופ' דב שמעון, כירורג לב-חזה, שניתח את בדיקת ה-CT שעברה גופת המחבל וקבע כי המחבל סבל מ"חזה אוויר" (חור בריאה ודליפת אוויר מבית החזה) כתוצאה מירי הנטרול הראשוני, פציעה שגרמה למותו. הירי של אזריה, קובע פרופ' שמעון, לא גרם למותו של המחבל.

"לאחר פגיעה של שני קליעים שגורמים לנזק רקמתי נוצר מנגנון לכניסת אוויר ללב ולמוח", הסביר פרופ' שמעון. "ברור שעם כמות כזאת גדולה של אוויר אם היה בחיים אי אפשר להתקיים יותר מזמן קצר מאד. בוודאי לא 10-20 דק".

בהתייחסו לתזוזת המחבל שגרמה לאזריה לבצע ירי לעברו, אמר ד"ר שמעון כי "יש מיתוס שאנשים מתים לא זזים. הם זזים. 40-50 אחוזים מהאנשים זזים לאחר המוות, יש להם תנועות מאוד מביכות". פרופ' היס הסכים גם כן כי תנועות הידיים שהטעו את אזריה ועוררו את חשדו כי המחבל שולח יד לעבר סכין, נבעו מרפלקס בלבד.

"על סמך הנתונים מנתיחת הגופה ודימות כל גופית ובהתחשב במסקנות בחוות דעתו של פרופ' דב שמעון", מסכם פרופ' היס, "סביר להניח שמותו של המנוח עבד אלפתאה אלשרף נגמר מכשל נשימתי חריף בשילוב עם תסחיף אוויר ללב ולמוח בעקבות פגיעה בריאה הימנית על ידי שני קליעים. פגיעת הקליע בראש נגרמה קרוב לוודאי אחר המוות של המוח".

"אנחנו אוהבים אותך, תהיה חזק"

לאורך הדיון, עמדו מפגינים בפתח לבית המשפט עם שלטי תמיכה באזריה. כשיצא הלוחם מהדיון, ליוו אותו בקריאות "אוהבים אותך, אלאור, תהיה חזק" ו"לא לוותר עד הצל"ש".

המפגינים בפתח בית המשפט. צילום: מאיר ארזי
המפגינים בפתח בית המשפט. צילום: מאיר ארזי
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20