18:48 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ח״כ זוהר: "פינוי עמונה יכול להוביל להפלת הממשלה"

ח״כ זוהר: "פינוי עמונה יכול להוביל להפלת הממשלה"

בראיון ל'זה היום' מזהיר הערב ח״כ מיקי זוהר כי פינוי עמונה שמתוכנן לעוד 3 חודשים עלול להוביל להפלת הממשלה

על רקע החלטות בג"צ בעניין פינוי בתים ביו״ש – עמונה, עפרה ונתיב האבות, חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) הגיש את הצעת חוק ״תיקון זכות העמידה״, אותה יזמו צעירי הליכוד, שתקשה על התגבשותן של פסיקות דומות בעתיד.

מתוך תכנית 'זה היום'

על פי ההצעה, זכות או זיקה למקרקעין תהווה תנאי הכרחי להגשת תביעה להריסת בתים ביהודה ושומרון ולמעשה תמנע מארגוני שמאל לעתור לבג"צ בעניין פינוי ישובים. לפיכך, רק אדם שהצליח להוכיח קשר בינו ובין הקרקע רשאי להגיש עתירה לגביה. במידה ולא יוכח קשר כזה, העתירה לא תוכל לקבל תוקף משפטי.

יש לציין כי הצעה זו נכללת בהמלצות דו״ח ועדת אדמונד לוי שראש הממשלה בנימין נתניהו יזם את כתיבתו.

מגיש הצעת החוק. ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"פינוי עמונה יכול להוביל להפלת הממשלה". ח"כ מיקי זוהר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ מיקי זוהר, מגיש הצעת החוק, אמר בראיון לערוץ 20 כי פינוי עמונה "יכול לעורר משבר פוליטי עמוק ואפילו להפלת הממשלה". עוד הוסיף זוהר כי ישנם ארגוני שמאל "המנסים לכפות את העמדה הפוליטית שלהם עלינו באמצעות פינוי יהודים מביתם, על מנת ליצור איזשהו משבר גיאו-פוליטי ולגרום לכך שממשלת ימין תקרוס ותקום פה, חלילה, ממשלת שמאל".

לדברי דוד שאין, יו״ר צעירי הליכוד: "בשנים האחרונות מוגשות חדשות לבקרים עתירות לבג"ץ של ארגוני שמאל קיצוניים שכל תכליתם הוא פגיעה בהתיישבות היהודית ביו"ש. הצעת החוק לתיקון זכות העמידה באה לשים סוף להריסת בתים יהודיים באופן שרירותי ולהפסקת הפרת זכויות האדם של אלו המתגוררים בהם. לא יתכן שבג"ץ פוסק להריסת בתים כשלא ברור בכלל מי הוא בעל הקרקע".

רוב מכריע בליכוד בעד חוק ההסדרה

25 מתוך 30 חברי סיעת הליכוד תומכים בחוק ההסדרה

25 מתוך 30 חברי סיעת הליכוד תומכים בחוק ההסדרה

בדברי ההסבר להצעת חוק "זכות העמידה" נכתב: ״בשנים האחרונות אנו עדים להתרבות עתירות שעניינן הריסת יישובים בשטחי יהודה ושומרון, המוגשות כנגד יישובים פורחים העומדים על תילם עשרות שנים, ומהוות בית וקהילה לעשרות ומאות משפחות. בעוד שזכותו של האדם לדרוש את קניינו הינה זכות חוקתית, הרי שברבות מן העתירות, המסתיימות לעיתים אף בצו המורה על הריסת היישוב או בתים בו, אין העותרים מוכיחים כל זכות או זיקה למקרקעין עליהם ניצבים הבתים שאת הריסתם הם מבקשים".

יוזמי ההצעה ציינו לדוגמה את הישוב מגרון שפונה על פי פסיקת בג"צ, אולם לאחר מכן משך התובע את תביעתו לפיצויים כאשר נדרש להוכיח בעלות על הקרקע ולבסוף גם נדרש לשם הוצאות משפט.

נציין כי בתחילת השבוע פרסמו 25 שרים, סגני שרים וחברי כנסת מסיעת הליכוד מתוך 30 חברי סיעה מכהנים, מכתב התומך בחוק ההסדרה ומבקש "להסדיר בדרך חוקית את בתי התושבים בעמונה, עפרה, נתיב האבות ובהתיישבות כולה ביהודה ושומרון, ולמנוע עיוות מוסרי, אנושי וחברתי, שיווצר על ידי פינוי של מאות ואלפי משפחות שבנו את ביתן בתמיכה ובסיוע של ממשלות ישראל לדורותיהן".

בין החותמים יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין וכל שרי הליכוד, למעט רה"מ והשר צחי הנגבי. גם ח"כ אבי דיכטר וענת ברקו לא חתמו על המכתב. ח"כ בני בגין הביע התנגדות למהלך.

בשבוע שעבר עלו מתפקדי ליכוד רבים ויחד איתם גם חברי כנסת מהסיעה, לסיור בעפרה ועמונה במטרה לחזק את ההתיישבות ולמנוע את הריסת הבתים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

תמימי מפוקסלת

מזעזע: פלסטיניות סוטרות ומכות קצין וחייל צה"ל

נערות פלסטיניות תועדו מכות חיילים בפניהם בעוד אלה אינם מגיבים. גורם צבאי מאשר שמדובר בבנות משפחת תמימי הידועה בהתפרעויות חוזרות ונשנות