מקרה חמור שהתרחש בפעוטון של רשת ויצ"ו בצפון הארץ חושף התנהלות לא תקינה של הנהלת המעון שטייחה את הדברים. כך נחשף הערב בתכנית "לפני כולם".

תחילת הפרשה היא בסוף חודש יולי האחרון, לקראת סיום שנת הלימודים, אז מבחינה אחת המטפלות בפעוטון בשתי מטפלות אחרות אשר מכות שתי פעוטות בשני מקרים שונים. במקרה הראשון, אחת המטפלות סטרה לפעוטה ובמקרה אחר, מטפלת אחרת באותו מעון משכה בשיער בחוזקה לפעוטה אחרת. המטפלת שהייתה עדה לשני המקרים האלימים דיווחה על כך מיד להנהלת הגן. לאחר שהסייעת שהייתה עדה למקרי האלימות ראתה לדבריה כיצד הנהלת הגן מנסה לטייח ולהשתיק את הסיפור, היא החליטה לחשוף את זה בפני ההורים בשבוע שעבר ולהתפטר מהמעון.

ההורים ההמומים פנו אל הנהלת הגן בדרישה שהנושא ייחקר והדין ימוצה עם הסייעות. בשיחת טלפון עם אחת האימהות שילדה הוכה בגן לבין מנהלת הגן, מודה המנהלת כי הסייעות אכן נהגו באלימות כלפי הפעוטות וכי אותן סייעות לא פוטרו מהגן וכי דיווח בנשוא לא עבר למשטרה כנדרש.

אתמול הגישו מספר הורים תלונה במשטרה כנגד שתי הסייעות האלימות לאורה וכנגד הנהלת הגן על טיוח המקרה, במשטרה הבטיחו כי הנושא יטופל בעדיפות גבוהה. הסייעת שהייתה עדה לאלימות שהופעלה כנגד הפעוטות סיפרה: "הילדה נשכה ילד אחר, אז אני ניגשתי אליה ואמרתי לה- "אנחנו לא מרביצים בגן, אנחנו לא נושכים בגן"…ואז ההיא באה בריצת אמוק, מהמטבחון, על הילדה, הורידה לה מזה סטירה. פרצוף כזה קטן…שההיא ראתה כוכבים, היא לא הבינה מה קרה לה, הזיזה את הראש ככה לכל הצדדים מהעוצמה של הסטירה והתחילה לבכות ולצרוח. אווירת טרור הייתה שם ואין מילה יותר מדויקת מזה ואני בעצמי הייתי חשופה לאווירת טרור הזאת שעשתה אותי לגמרי חולה.

מרשת ויצ"ו נמסר בתגובה:"לפני מספר חודשים התרחשו שני אירועים חריגים במעון. האירועים נחשפו ע"י הצוות עצמו,  אשר פעל ע"פ ההוראות הקבועות של ויצ"ו ודיווח על כך למנהלת המעון. בשני המקרים, המטפלות שחרגו מההנחיות הקבועות של ויצ"ו טופלו משמעתית באופן נוקשה וע"פ החוק.  הייתה זו פעם ראשונה ויחידה בכל תקופת העסקתן שהתנהלו באופן זה.  מעניינה של ויצ"ו, בדיוק כפי שהדבר מעניינם של ההורים, הוא לגדוע כל התנהגות חריגה מצד מטפלות, וכך פועל הארגון לאורך שנים בכל מעונותיו רחבי הארץ".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי