0:01 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > לוחמים לא קיבלו ארוחת צהריים במשך שלושה חודשים

לוחמים לא קיבלו ארוחת צהריים במשך שלושה חודשים

שערוריה: חיילים סולקו מחדר האוכל בתואנה שהיחידה לא שילמה עבורם. בעוד הלוחמים נותרו רעבים, האוכל נתרם לעמותות. דובר צה"ל: הטענות נבדקו, ואינן נכונות

מזה שלושה חודשים חייליה של יחידה מובחרת בבסיס במרכז הארץ, קרביים ותומכי לחימה, לא אכלו ארוחת צהריים חמה באופן סדיר. מצב אבסורדי זה נמשך על אף תלונות החיילים, שאף איימו לפנות אל נציב קבילות החיילים, אך יוזמה זו נעצרה על ידי הדרג הבכיר, שביקש זמן נוסף על מנת לפתור את הבעיה.

צילום מסך
החיילים מתכתבים על המחסור במזון. צילום מסך

בשבוע שעבר המצב הוחרף לאחר שנאסר על החיילים להיכנס אל חדר האוכל בטענה שהיחידה שלהם לא שילמה עבורם. עפ"י טענות שהגיעו לאתר ערוץ 20, נגד המטבח אף דחף את אחד החיילים החוצה.

פופקורן לארוחת צהריים

בסרטון שעלה לרשת, תועדו החיילים בשבוע שעבר לאחר שגורשו מחדר האוכל, כשהם מכינים פופקורן לארוחת צהריים. 16 החיילים הרעבים הצליחו  להשיג 3 מנות קרב, בהן נאלצו להתחלק. השבוע גם כבשת הרש נגזלה והכנת הפופקורן במטבח נאסרה, מחשש ל"סתימת הכיור".

מדובר בבסיס בו משרתות שתי יחידות מקבילות. כל אחת מהן זוכה ל'מושב' נפרד, כלומר לכל אחת מהן מוקצב זמן משלה להיכנס אל חדר האוכל. יש לציין כי הבסיס בו יושבת היחידה המיוחדת שחייליה משרתים בשירות סדיר, הוא בסיס של אוגדת מילואים. המטבח משמש את אנשי המילואים ואילו בחדר האוכל הקטן, חולקות החטיבות בסדיר.

החיילים מכינים פופקורן לארוחת צהריים

היחידה המיוחדת בה מתמקד הסיפור, אכלה עד לפני שלושה חודשים במושב המוקדם מבין השניים, בין השעות 11:45-12:30. היחידה הנוספת היא יחידה בה מגיעים חיילים כדי לעבור השתלמות בקורסים, ובשל בקשה להתאים את שעת ארוחת הצהריים לשעות הלימודים, התחלפו היחידות בין המושבים.

אלא שבקשה זו עלתה ליחידה המיוחדת ביוקר. מרגע שזו הועברה למושב השני המתחיל בשעה 12:30 ומסתיים כשעה מאוחר יותר , נתקלו החיילים בחומת אטימות ובטענות אנשי המטבח לפיהן "לא נשאר אוכל". לא פעם נאלצו החיילים לחמם שניצלים קפואים או להסתפק בשאריות, בניגוד לחיילי הסבב הראשון שזכו למנת בקר חמות. מיותר לציין שלא מדובר במזון האמור להשביע חיילים, קל וחומר כשמדובר בנהגים מבצעיים ובלוחמים שחזרו מהשטח.

תחילה כשהתלוננו החיילים, הובטח להם שהמקרה בטיפול. המח"ט הקודם אף נזף בקצין הלוגיסטיקה של האגד שהבטיח לטפל במקרה ולמצוא פתרון. לפני שלושה שבועות התמנה מח"ט חדש שביקש לנסות לפתור את הבעיה. בינתיים, החיילים עדיין רעבים ועובדי המטבח וחדר האוכל החלו מתנכלים לחיילים שהתלוננו על כמות המזון הדלה ועל טיבו.

פעילות מבצעית על בטן ריקה

גורם בצה"ל סיפר כי בחודשים האחרונים אירעו מספר מקרים בהם החיילים הלכו לחדר האוכל בשעה שתיים עשרה וחצי. במטבח לא נשאר מה לאכול, וכבר בשעה 14:00 נאלצו החיילים לצאת לפעילות מבצעית על בטן ריקה. לדבריו לא מדובר בבעיה תקציבית, אלא בדיסאינפורמציה בין מפקדים ומשחקי כוח, כהגדרתו.

"התרומה שלהם לביטחון מדינת ישראל עצומה. הם שוכבים בשטח ימים, לילות, בקיץ בשמש ובחורף בשלג. גם ככה הם אוכלים מנות קרב או אוכל יבש רוב הזמן", אמר הגורם.

ההחמרה החלה בשבוע שעבר, עת שהו בשטח מרבית חיילי היחידה לצורך תרגיל גדודי. בבסיס נשארו עוד כארבעים חיילים. "החיילים הגיעו בזמן, ועמד אחראי חדר האוכל מטעם האגד השני ועשה סלקציה. הוא אמר לחיילים: 'אתה נכנס, אתה לא'", סיפר הגורם. לדבריו, נגד המטבח מנע מהחיילים להיכנס בטענה שהיחידה לא שילמה עבורם.

כשהחיילים שאלו מדוע אחרים זוכים למנה שנייה בעוד אותם לא מכניסים, השיבו להם "זאת לא הבעיה שלכם". החיילים התעקשו להיכנס, אך הנגד דחף אותם החוצה. גם למחרת חזר התרחיש על עצמו – החיילים ביקשו להיכנס והנגד אמר שגם אם הוא יעשה להם טובה, הם יכנסו לאכול באיחור. רק בשעה 13:40, באיחור של שעה ו-10 דקות הותר להם להיכנס.

נאלצים להסתפק במנות קרב גם כשהם בבסיס
נאלצים להסתפק במנות קרב גם כשהם בבסיס

כיום הצבא עובד בשיטה של משק סגור. כל יחידה בצה"ל מתוקצבת לפי מספר החיילים, אומר לערוץ 20 הגורם. בהתאם לכך, בונים תקציב של שלוש ארוחות ביום. קצבת מזון של חייל שיוצא לקורס מועברת אוטומטית למשך הזמן שאורך הקורס, לבסיס בו ישהה. במקרה דנן, קצין הלוגיסטיקה הדפיס והעביר לחיילים שנשארו בבסיס את האישורים הנדרשים, אך את צוות חדר האוכל זה לא סיפק והחיילים נותרו רעבים.

"לא יכול להיות שיש חייל פשוט שלא נותנים לו להיכנס לחדר האוכל. את החייל הקטן בקצה לא מעניין מי שילם ומה שילמו, הוא צריך לאכול ארוחת צהריים נורמלית", טען הגורם.

"כבר שלושה חודשים לא אוכלים כמו שצריך אף פעם לא התלוננו על טיב האוכל. ברמה בסיסית שאין אוכל זה קו אדום. שלא נדבר על היחס המזלזל של בעלי התפקידים, זורקים לך את האוכל בצלחת כמו בשואה".

עוד סיפר הגורם לאתר ערוץ 20 כי במהלך התקופה "גם לאנשי קבע לא נתנו להיכנס לחדר האוכל. לפעמים הם עמדו ארבעים דקות בחוץ בשמש לחכות". בנוסף הוזכר רס"ר מטבח כמי שמביע יחס מזלזל כלפי החיילים.

"הרס"ר מתנכל ליחידה במשך שלושה חודשים. לא רוצים להביא לנו מזון, אין מספיק מזון. אנחנו יחידה בת שלוש מאות איש. אנחנו יושבים בתוך אוגדה של יומיות, כאשר אנחנו יחידה לוחמת שסוגרת בבסיס. אנשי היומיות אוכלים אוכל נורמלי ויש להם ארוחה חמה ביום והם הולכים הביתה", סיפר אחד המפקדים.

"ברביעי-חמישי לא הכניסו את החיילים בכלל לחדר אוכל.  אמרו ל-40 חיילים 'לכו מכאן, אין אוכל' וסילקו אותם בבושת פנים. אף אחד מהמג"דים לא מתערב. הדרגות הכי גבוהות  יודעות ואף אחד לא עושה כלום עם הרס"ר הזה כי יש לו כוח. הוא לא קשור לאגד שלנו, אלא למפקד האוגדה", הוא הוסיף.

"התביישתי לומר לאמא שחזרתי מהצבא רעב"

בסוף השבוע בו נערכה "סעודת הפופקורן", התקיים גם אירוע "על האש" למפקדי היחידה לרגל סיום התרג"ד. חלק מהמפקדים אמנם נכחו במקום, אך חשו כי אינם יכולים לאכול בעוד נמנעה ארוחה חמה מפקודיהם.

עוד נודע לאתר ערוץ 20 כי את השאריות תורם חדר האוכל בבסיס לעמותה האזרחית "לקט ישראל". "איך לחיילים אומרים 'היחידה שלך לא שילמה', אבל את האוכל תורמים לעמותה?", שואל גורם צבאי בדאגה. "אין בעיה עם התרומה, אבל עד שאחרון החיילים לא אכל – שלא יתרמו".

%d7%a2%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%94
מתנדב בעמותה מגיע לאסוף מזון מחדר האוכל

"אנחנו מזמינים קייטרינג בטלפון, פיצה או המבורגרים או מבשלים פופקורן כמו בסרטון, על חשבוננו. אני אישית מגיע למצב שאין לי כסף. אתמול בדקתי יתרה בחשבון והיו שם שלושים וחמישה ש"ח. בארנק יש לי מאה שקלים", סיפר אחד החיילים שמשכורתו נאמדת ב-1176 ₪ לחודש ורובה ככולה מבוזבזת על מזון. "אמא שלי שאלה למה אני חוזר מותש ולא רציתי להגיד לה שלא אכלתי. יש פה מלא חיילים שלא רוצים שההורים שלהם ידעו על זה בכלל".

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אמר א', אביו של אחד החיילים: "אני יודע על זה כבר שבוע, לא ידעתי לפני כן. הילד הראה לי את הסרטון, חשבתי שזאת אחד הבדיחות שלו. ראיתי שזה די רציני כי הוא נהיה עצוב, אז הבנתי שזאת לא בדיחה".

"הוא לי סיפר שזה קורה כבר שלושה חודשים. זה נורא ואיום. הם מבזבזם כסף לפני כניסת שבת וקונים משהו או  אוכלים מכל הבא ליד. ידוע לי שזה קורה גם בשבת, בערב שבת, פשוט קטסטרופה", הזדעזע האב.

"הם תורמים המון אוכל לעמותות, ולחיילים האלה שנשארים בבסיס לא נותנים לאכול. אני לא מבין את זה שבשנת 2016 חיילים לוחמים שלנו בערב שבת לא יאכלו. איך אני יכול לשבת לאכול בבית בערב שבת, כשהילד שלי לא אוכל בבסיס. כל אדם נורמלי טועם משהו כל שעתיים-שלוש אז גברים בני תשעה עשרה-עשרים לא יאכלו אחרי שעות שהם נמצאים בשטח? זה בושה וחרפה. אין להם טיפת אנושיות?", שאל בייאוש.

אורזים את המזון מחדר האוכל ומעבירים לעמותה
אורזים את המזון מחדר האוכל ומעבירים לעמותה

נ' אמא של חייל בפלוגה אמרה בשיחה עם אתר ערוץ 20: "אנחנו אימהות ששולחות את הילדים שלנו קודם כל כדי לשרת את המדינה הזאת. זה חיילים שלנו, של המדינה".

"סיפרו לי את זה ביום שישי ואני קיבלתי את השוק של החיים שלי. הם נשארו בבסיס במסגרת התפקיד. למה ככה לעשות לחיילים האלה? אני עצמי לא אוכל, ואני אתן לחיילים האלה. צריך לדאוג להם".

"אם כל ההורים ידעו מזה זה יהיה סקנדל אחד גדול. אנחנו שולחים את הילדים שלנו לשלוש שנים לצבא, אנחנו נותנים להם אותם. כשהבן שלי התגייס החיילת אמרה לבן שלי: 'זהו, תודיע להורים שאתה כבר בידיים שלנו'. אני מדברת איתך והלב שלי נקרע. כאב של אמא", הוסיפה האם.

לדבריה, "מהמשכורת שהם מקבלים הם צריכים גם לקנות להם אוכל. ההורים דואגים, אבל במצב כזה שחייל נשאר בבסיס, ויש כאלה ששבוע-שבועיים לא בבית, תנו לו להיכנס לאכול. תנו לו את המנה הכי טעימה. איך יכול להיות דבר כזה?"

האם סיפרה כי לאחר שנודע לה הדבר, ציידה את בנה עם מזון בטרם חזר לבסיס. "ציידנו אותו עם דברים שיכולים להחזיק להם את הקיבה: מנות חמות, חטיפים, סנדוויצ'ם לכל היום".

"רוצים להוציא כסף? בעיה שלהם"

גורמים רשמיים בצה"ל הכחישו כי נמנע מהחיילים להיכנס אל חדר האוכל וכי נגד המטבח דחף את החיילים. "לא נמנע מאף אחד להיכנס לחדר האוכל. יש שם שני סבבים של כניסה לחדר אוכל, נגמר האוכל, החיילים הגיעו ואמרו להם לחזור ברבע לאחת. החיילים החליטו ללכת לקנות אוכל".

תמונה ששלח החייל
את המשכורת הצבאית נאלצים החיילים לבזבז על קניית ארוחה חמה

לטענתם הם מודעים שיש בעיית 'פיצוץ אוכלוסין' בחדר האוכל ומטפלים בזה. "אין דבר כזה שחייל יורד לשטח רעב. אם הם רוצים להוציא כסף זאת בעיה שלהם, אבל אוכל יש לכולם".

בניגוד להכחשותיו של הגורם הרשמי בתגובות לסרטון הפופקורן, שכאמור עלה לרשת הופיעה תגובה שמגלה כי לא מדובר בתופעה ייחודית למחנה המדובר: "יכול להיות (שזה קרה) בצאלים?", שאל אחד המגיבים שהציג עצמו כטבח בבסיס בצאלים. "כנראה שהמפקד שלך או הנגד שלך לא עדכן את הנגד מטבח אצלנו, אז אנחנו לא ערוכים לעוד כמות של אנשי שמגיעים לאכול! ככה שגם אם יתהפך העולם לא תאכלו".

התגובה לסרטון
התגובה לסרטון

לאתר ערוץ 20 נודע כי בשיחה שהתקיימה השבוע הודה מפקד היחידה שהמצב מבחינת האוכל והתשתיות לא טוב. הוא הצר על כך והסביר שהטיפול ייקח זמן.

תגובת דובר צה"ל: "בניגוד לנטען, הטענות נבדקו ונמצא כי אינן נכונות. רווחת החיילים עומדת בראש סדר העדיפויות של מפקדי צה"ל ככלל ומפקדי היחידה בפרט".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו