12:34 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חרף המאמצים – החלטת אונסק"ו לא שונתה

חרף המאמצים – החלטת אונסק"ו לא שונתה

למרות ההסתייגויות של מקסיקו וברזיל, נותרה בעינה החלטת אונסק"ו הקובעת כי אין זיקה בין ישראל להר הבית ולכותל

למרות הסתייגויותיהן של ברזיל ומקסיקו – החלטת אונסק"ו נותרה כשהייתה. הוועד המנהל של אונסק"ו התכנס היום (ג') לדיון בו אושררו כל ההחלטות האחרונות של הארגון על מנת להכניסן לתוקף.  ההחלטה המגנה את ישראל  וקובעת כי אין זיקה בין ישראל להר הבית ולכותל התקבלה, למרות בקשתה של מקסיקו לערוך הצבעה חוזרת.

מי יעדכן את עולי הרגל שאין זיקה בין היהודים לבין הר הבית והכותל? צילום: פלאש 90
מי יעדכן את עולי הרגל שאין זיקה בין היהודים לבין הר הבית והכותל? צילום: פלאש 90

רגע לפני נעילת דיוני הוועד המנהל הודיע משרד החוץ של מקסיקו כי המדינה מתכננת לנצל סעיף חריג בתקנון ולשנות את הצבעתה. מקסיקו שתחילה תמכה בהחלטה, ביקשה להפוך לנמנעת ולפתוח הנושא לדיון מחדש. את שינוי העמדה נימקו בכך שהחלטת אונסק"ו הינה פוגענית, בלתי מאוזנת ומתעלמת מהקשר ההסטורי והדתי בין העם היהודי למקומות הקדושים לו – הכותל והר הבית.

למרות השינויים בנוסח, גם ברזיל שתמכה בתחילה, הסתייגה מההצעה ורמזה כי תתקשה לתמוך בכך בעתיד. חרף מאמציהן של שתי המדינות, לא התקיימה הצבעה מחדש.

שגריר מקסיקו שהתנגד להחלטה – פוטר

אנדראס רומר שגריר מקסיקו לאונסק"ו, קיבל הנחיה להצביע בעד הפלסטינים, וכיהודי מצפונו לא אפשר לו להצביע בעד התעלמות מהקשר ההיסטורי והדתי להר הבית והכותל. השגריר השתתף בהלוויותו של הנשיא שמעון פרס והתחייב להתנגד להחלטה התומכת בפלסטינים. בכירים במקסיקו דרשו ממנו להצביע בעד ההחלטה. אמש קם ויצא רומר מהאולם עם תחילת ההצבעה, אך אחד מסגניו הצביע בכל זאת, דבר שעורר זעם בקהילה היהודית במדינה. בעקבות כך, השגריר שהחל את תפקידו רק לאחרונה, יפוטר.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן סיפר: "אנחנו לא מוותרים ונלחמים עד הסוף ונגד כל הסיכויים, אתמול הייתי בקשר רציף עם השגריר המקסיקני שממש נכנס ללבי ובשיחה האחרונה עדכן אותי שפיטוריו בלתי נמנעים אך לפחות אנחנו יכולים לחייך כי הצלחנו לשנות את עמדת מקסיקו באופן ודאי לעתיד. מיד אמרתי לו למה רק לעתיד אם עדיין אפשר לשנות את ההצבעה הזו?, והצגתי בפניו את הפרצה בתקנון אונסק"ו שמאפשרת זאת".

מימין: שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן. משמאל: שגריר מקסיקו באונסק"ו אנדראס רומר
מימין: שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן. משמאל: שגריר מקסיקו באונסק"ו אנדראס רומר

רומר השיב לשאמה הכהן: "אני חייב לעדכן את נשיא מקסיקו. תן לי לרוץ לטפל בכך". על פיטורי השגריר המקסיקני אמר שגריר ישראל לאונסק"ו כי "מדובר בידיד אמת של ישראל אבל שינוי דפוס ההצבעה ההיסטורי של מקסיקו לטובת ישראל הוא הישג דיפלומטי ומורלי עבור ישראל והמשך המגמה של שחיקת התמיכה בפלסטינים".

עוד העריך שאמה הכהן כי למרות השינוי המבורך בהצבעתה של מקסיקו, לאחר חמש שנים בהן צידדה באופן קבוע בפלסטינים, צפוי רוב לפלסטינים בהצבעה. ״ההודעה של מקסיקו על מעבר מתמיכה להימנעות משמעותה פתיחת ההצבעה מחדש. ח״כ כרמל שאמה הכהן אשר נמצא באונסק"ו מעריך שהדבר לא יגרום לשינוי בתוצאה, לאור הרוב הערבי האוטומטי״, כך עפ"י משר החוץ.

גם ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) החבר בועדת חוץ וביטחון, בירך על החלטת מקסיקו להימנע וצפה כי לא די בכך: "העובדה שמקסיקו שמסורתית מצביעה עם הערבים מבקשת לחזור בה מהצבעתה היא הישג ישראלי חשוב, אך לא צפויה לשנות את התוצאה הסופית – המגחיכה את הפארסה המכונה אונסק"ו לשפל חדש".

 "אנטישמיות חדשה". מתוך 'הפטריוטים'  (ה')

לדברי ח"כ שרן השכל (הליכוד), חברת ועדת חוץ וביטחון: "מדינות שעומדות בצד ונמנעות אינן נייטרליות- הן בוחרות צד. הגיע הזמן שהאו"ם יעצור את ההידרדרות המוסרית שאליו הגיע הגוף". השכל בירכה על החלטת מקסיקו והביעה תקווה כי "מדינות נוספות יצביעו על פי אמות המוסר שלהן במקום לתת למדינות שבינן לבין זכויות אדם אין דבר וחצי דבר,להשתמש בארגון ככלי ציני לתעמולה גזענית".

בשבוע שעבר, בעקבות קביעת אונסק"ו, שר החינוך נפתלי בנט המכהן כנשיא אונסק"ו בישראל, הורה להשעות כל פעילות עם הארגון הבינלאומי. כל השתתפויות הועד הישראלי הופסקו, לא מתקיימות פגישות עם נציגי אונסק"ו, השתתפויות בכנסים בינלאומיים או שיתופי פעולה מקצועיים.  מטעם השר נמסר כי "כל עוד הצבעת אונסק״ו לא מבוטלת, החלטת שר החינוך בנט עומדת בעינה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ראאד סלאח בהארכת מעצר בבימ"ש השלום בראשל"צ .צילום: אבי דיש, פלאש 90

המחוזי בחיפה קבע: השייח' ראאד סלאח יישאר במעצר

לאחר שמנהיג הפלג הצפוני של 'התנועה האסלאמית' ערער על החלטת השלום לעוצרו עד תום ההליכים, נקבע כי הוא לא ישוחרר: "שב על דבריו נוטפי הדם שוב ושוב"