סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, בירך על מעצרי הלילה (א') במהלכם עצרו כוחות המשטרה בפעילות מקצועית, חשודים בתקיפת חיילים חרדים בבית שמש.

 מעצר החשוד בתקיפת חייל צהל, ומעצר שני החשוד בתקיפת שוטר. צילום: דוברות המשטרה.

המעצרים התבצעו בעקבות תקיפות שהתרחשו במהלך השבועיים האחרונים, ובהן התנפלו חרדים קיצוניים על חרדים לובשי מדים.

בן דהן, שביוזמתו הוקמה ועדה משותפת לטיפול בתלונות של חיילים חרדים נגד הסתה, אמר הבוקר: "אני מברך את משטרת ישראל על ביצוע המעצרים. אני קורא לפרקליטות לזרז את הגשת כתבי האישום לחשודים שנעצרו אתמול ע"י המשטרה. רק אכיפה מהירה ובלתי מתפשרת תשיג את ההרתעה הנדרשת נגד הפוגעים בחיילי צה"ל".

"עם זאת, אין מנוס את מעליית מדרגה באכיפת ההסתה נגד חיילים חרדים. קיימים במשטרה תלונות רבות שטרם טופלו. כמו כן, אני שוב קורא למערכת המשפט לשלב ידיים וליזום מהלך רחב יותר של הרתעה ואכיפה כלכלית ופלילית שרק הוא ירתיע את המסית הבא", הוסיף סגן השר.

מברך על פעילות המשטרה. סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. פלאש 90
מברך על פעילות המשטרה. סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. פלאש 90

הרקע לתקיפה: לבישת מדי צה"ל

ביום שישי לפני כשבוע וחצי הותקף חייל חרדי ברחובות העיר בית שמש ע"י קבוצת חרדים קיצוניים. הרקע לתקיפה הוא מדי צה"ל אותם לבש החייל.

קצין צה"ל חרדי בלבוש אזרחי שחלף במקום במכוניתו עם משפחתו, הבחין במתרחש והרחיק את החייל. כתוצאה מכך, החלו הקיצוניים לתקוף את הקצין, מנעו ממנו לנסוע מהמקום ואף יידו אבנים לעברו. המשטרה פתחה בחקירה מיד עם קבלת הדיווח.

שבוע קודם לכן,  במהלך הפגה בבית שמש על רקע מעצר סרבן גיוס, חסמו עשרות חרדים קיצוניים את הצירים ויידו אבנים לעבר השוטרים. שוטר שנכח במקום נפגע מאבן וטופל במקום.

עם התקדמות החקירה ואיסוף הממצאים נערכה הלילה המשטרה לביצוע סדרת מעצרים ממוקדים של כלל המעורבים ובהם התוקפים ומפירי הסדר. המשטרה עצרה שלושה חשודים תושבי העיר ובהם: שני בגירים החשודים בתקיפת השוטר בהפגנה, וקטין כבן 14 שנחשד בתקיפת החייל.

במשטרה מספרים כי ביצוע המעצרים הממוקדים הלילה הנו פועל יוצא של חקירה מורכבת ומאומצת שהתנהלה על ידי צוות חקירה מיוחד (צח"מ) שהוקם במשטרה. הם מוסיפים כי נדבך מרכזי בחקירה התבסס על פעילות במישור הסמוי, תוך דגש לאיסוף מודיעין איכותי ומדויק, לצד גיבוש מכלול הראיות אשר הובילו לאיתור זהות המעורבים ומעצרם.

כוחות המשטרה נערכו מבעוד מועד לביצוע המעצרים במספר מוקדים במקביל בעיר בית שמש לצד היערכות מוגברת למניעת כל פעולה העלולה להפריע ולשבש את עבודת המשטרה.

כלל העצורים הובאו לחקירה בתחנת בית שמש, בסיומה תחליט המשטרה על הבאתם בפני בית משפט השלום בירושלים להארכת מעצרם. חקירת צוות החקירה המרחבי המיוחד נמשכת במטרה לאיתור ומעצר מעורבים נוספים.

מדוברות המשטרה נמסר כי "משטרת ישראל רואה בחומרה רבה את תופעת ההסתה ותקיפת חיילים חובשי כיפה על רקע שרותם בצה"ל ותקיפת שוטרים. המשטרה משקיעה מאמצים רבים לטיפול בתופעה, הן באמצעות איסוף מידע מודיעיני נגד מחוללי התקיפות וההסתה נגד לובשי המדים, לשם איתור מוקדם וככל האפשר מניעת ביצוע העבירות, והן במישור החקירתי לשם איתור חשודים והבאתם לדין, כפי שבוצע באירוע זה. המשטרה לא תהסס להמשיך ולנקוט ביד קשה כנגד כל מי שיתקוף לובש מדים באשר הוא ותפעל למיצוי ההליכים הפליליים כנגדם והבאתם לדין".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20