אל התופעה הזאת שנלוות להפגנות בפתח תקווה וברוטשילד נחשפנו בעקבות התמונה הזאת שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו דוד פלמרי, אחד מיוזמי ההפגנות. שלושה ילדים ובידיהם שלטים. "ביבי זה נגמר", בידיה של ילדה אחת "כשאהיה גדול כבר לא יהיה ביבי", בידיו של ילד אחר, ויש גם "ביבי למאסר זה סופו של כל קיסר". שלושה ילדים, שלושה שלטים "כך צריך לחנך את הילדים מגיל קטן". כותב האיש. צילום מהפגנת הבושה ברוטשילד ת"א.

את פניהם של הילדים אנחנו טשטשנו. הבושה במקרה הזה שייכת כולה להורים של הילדים האלה שהעמידו אותם כך ככלי משחק חסרי אונים במחאה הזאת, ספק עד כמה חלקם מודעים בכלל לתוכן של השלטים שהם נושאים בידיהם, שלא לדבר על משמעותם. אבל לא רק שלטים.

"שימוש ציני בילדים".
"שימוש ציני בילדים".

את הסרטון הזה מצאנו בעמוד הפייסבוק של מני נפתלי – הלוחם למען הצדק והדמוקרטיה. גם אצלו כנראה השיטה הזאת שבה ילדים מורעלים, אין מילה אחרת, ויונקים שנאה זה דבר מקובל. וביבי זה ממש לא הסיפור כאן.  הרי בן כמה הילד הזה בתחפושת הספיידרמן? שלוש? ארבע? הון-שלטון-עולם תחתון? זה עולם המושגים של ילד בגיל הזה לפני שלמד את הא' ב'. חומר למחשבה.

למי שהמראות האלה של שימוש בילדים ככלי לאידאולגיה מזכירים מראות מסוימים מהמזרח התיכון – נאמר שאתם לא לבד. ואם ההשוואה מקוממת אז תתמודדו.  את ההשוואה הזאת, עשה, כנראה בצדק, לא אחר מאשר מי שהיה מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן. הנה דברים שאמר בכנסת ב-2009 בדיון שעסק בדיוק בנושא הזה. השתתפות ילדים בהפגנות – בשעתו – הפגנות של חרדים .

אומר קדמן:  למרבה הצער, וזאת תופעה לא ישראלית, יש המון שימוש בילדים, כולל ילדים מאוד קטנים, להפגנות מפני שזה משיג את האפקט… אנחנו רואים את זה לצערי גם אצל שכנינו –שימוש מאוד נפוץ כי זה עושה את העבודה. זה גימיק מצוין. השימוש בילדים בהפגנות הוא דבר שלילי בכל מגזר, לא רק של חרדים. אני חושב שמזמן הייתה צריכה להיות איזושהי אמנה חברתית על מה כן ומה לא בנושא ההפגנות. מתי ילדים כן יכולים להשתתף בהפגנות?  לפי התזה שלנו, מעל גיל 15, כאשר ההפגנה היא ברישיון, כי הם מבינים מה הם עושים. כך ד"ר יצחק קדמן.

אז הנה הם הילדים מרוטשילד. תסתכלו עליהם שוב ועל המסרים ששתלו בידיהם הוריהם. מה הם מבינים? מדוע הם צריכים להיחשף בגיל הזה להפגנות? לאלימות? לשפה הלא ראויה שמסביב? ואל תשאו את שם החינוך לדמוקרטיה לשווא. חכו עם זה לגיל שהילד יוכל לעמוד על דעתו, מי יודע? אולי גם אז כאשר הילד יגדל ביבי עוד יהיה פה.אמיר איבגי

אמיר איבגי