19:34 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חורף חם: החוקים שיסעירו את מושב הכנסת

חורף חם: החוקים שיסעירו את מושב הכנסת

היום (ב') נפתח מושב החורף של הכנסת. המושב צפוי לכלול שורה של הצעות חוק שנויות במחלוקת, ביניהן: חוק מדינת הלאום, חוק השבת, עתידו של היישוב עמונה, המאגר הביומטרי והחלטה בעניין תאגיד השידור הציבורי

אחר הצהריים (ב') ייפתח מושב החורף של הכנסת לאחר שלושה חודשי פגרה. המושב צפוי לכלול שורה של הצעות חוק שיסעירו את המליאה. שני נושאים שעשויים להעיב על יציבות הקואליציה הם הצעת התקציב הדו שנתי שהעברתה תבטיח שקט יחסי, ופתרון לבעיית עמונה.

הצעות החוק שיעלו במושב החורף. מתוך 'כלכלי בלילה' 30.10.16

אמש ביקשה יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם, להעלות לדיון את "חוק ההסדרה" שיבטיח את השארת עמונה על כנה ופיצוי לפלסטינים באם יוכיחו בעלות על הקרקע. ראש הממשלה ביקש לדחות את הדיון לשבוע הבא.

בתגובה הבהיר אמש (א') שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) בוועידת מפלגת האיחוד הלאומי בירושלים, כי יצביע נגד התקציב באם לא יימצא פתרון ליישוב עמונה וימנע את פינויו: "מרכז האיחוד הלאומי הסמיך אותנו היום – לגבי עמונה – עד למשבר כולל ועד כדי הצבעה נגד תקציב המדינה". ח"כ בצלאל סמוטריץ', חבר מפלגתו של אריאל נאם גם הוא: "ימין אמיתי זה לא לשבת בממשלה שמפנה את עמונה". למרות התקוות שתולים במפלגת הבית היהודי בחוק ההסדרה, ספק אם החוק יעבור עד לפינוי הצפוי בעוד כחודשיים.

עוד ייקבע במושב החורף עתידו של תאגיד השידור הציבורי. אמר החרים שר האוצר משה כחלון את הישיבה בעניינו של התאגיד, אך רה"מ נחוש לקדם את המהלך שעד כה הוביל יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ דוד ביטן, לסגירת התאגיד. ההצעה תעלה כבר בשבוע הבא להצבעת הממשלה, כאשר רה"מ החתים את שותפיו כבר בהסכמים את הקואליציונים כי יתמכו ביוזמות החקיקה אותן הוא מקדם בתחום התקשורת.

עוד במושב: חוקים הנוגעים לאופיה היהודי של המדינה

שני חוקים העוסקים באופיה היהודי של מדינת ישראל צפויים גם כן לעלות במושב הקרוב. הראשון, "חוק השבת" שיסדיר פתיחה מוגבלת של עסקים ביום המנוחה ויאפשר תחבורה ציבורית מצומצמת. החוק יקודם ע"י גורמים מהאופוזיציה והקואליציה, ובהם ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), וצפוי להיתקל בהתנגדות הסיעות החרדיות. נזכיר כי המושב הקודם הסתיים כשסערת עבודות הרכבת בשבת ברקע.

החוק הנוסף הוא "חוק מדינת הלאום" במתכונת מתונה שיגיש ח"כ בני בגין (ליכוד) ותכליתו לקבוע בחוק כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות חירות, צדק ושלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה". עפ"י הנוסח שנחשף לראשונה ב"הארץ", בשונה מגרסאות קודמות, אין בחוק זה משום העדפת הערך היהודי של המדינה במקרה של התנגשות עם יסודות המשטר הדמוקרטי שלה.

הצעות שנויות במחלוקת יעלו במושב הקרוב. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90
הצעות שנויות במחלוקת יעלו במושב הקרוב. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) צפויה להתנגד להצעת הממשלה שתעלה היום (ב'), ותאפשר לשר הביטחון להטיל צווי מעצר מנהליים נגד אזרחים וצווי הגבלה כנגד חשודים בטרור, ללא צורך בראיות. כך עפ"י חשיפת "הארץ". בסוף החודש הבא תחליט ועדת החוקה של הכנסת האם לחייב את כל אזרחי ישראל להיכנס למאגר הביומטרי.

נושא בוער נוסף על סדר יומה של הכנסת הוא המלחמה בעמותות שממומנות מכספי מדינות זרות. בשבוע שעבר הודיע ח"כ סמוטריץ' בגיבוי שרת המשפטים שקד, כי יגיש תיקון לחוק מס הכנסה ע"י בו כתוב כי רק עמותות הפועלות לטובת אזרחי ישראל ושלא פועלות נגד מדינת ישראל בעולם יהיו זכאיות להטבת מס עבור התורמים של העמותה. שרת המשפטים תקדם את החוק בתהליך מזורז, זאת בניסיון למנוע בעתיד מצבים שארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל באמצעות פנייה למוסדות האו"ם, יקבלו הטבות המס ממדינת ישראל.

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) יגיש היום לביטול תקני שירות לאומי בעמותות שעיקר מימונן מממשלות זרות. "יש לרפא את המערכת החיסונית של מדינת ישראל. זה אבסורד שאנו בעצמנו נספק תקני כח אדם לארגונים הפועלים למען אינטרסים של ממשלות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומספרים שקרים מתועבים על המתיישבים, על צה"ל ועל חייליו", אמר אוחנה על הצעת החוק שזכתה לתמיכתו של רה"מ. כמו כן, תתכנס היום ועדת החוקה של הכנסת לדיון בחוק V15 שיצמצם את יכולתן של עמותות לקדם קמפיינים פוליטיים בתקופת בחירות.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), הודיע  כי בכוונתו לקדם את מה שמכונה "חוק הג׳ובים". עפ"י ההצעה, מועמדים למשרות ממשלתיות לא יצטרכו עוד להצהיר על זיקה פוליטית. לדבריו, במצב הנוכחי מופלים חברי מרכז הליכוד וכן חברי מפלגות נוספות מבחינה תעסוקתית, בשל שיוכם הפוליטי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

אחרי שקוצר עונשו של אזריה בארבעה חודשים, פנה היום לוחם כפיר לשעבר לשחרור מיידי ומודה ששגה בחיסול המחבל: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית"