הבוקר (ג') עבר בקריאה ראשונה בכנסת "חוק הפייסבוק" שמטרתו לפעול נגד הסתה ברשתות החברתיות.

יוזמי החוק הם שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) והשר לבטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) שפעלו רבות מול פייסבוק בניסיון להסיר תכנים הקוראים לאלימות וטרור.

שקד וארדן. חזית משותפת נגד ההסתה ברשת
שקד וארדן. חזית משותפת נגד ההסתה ברשת

בגל הדקירות הפלסטיני בשנה שעברה הטילו במערכת הביטחון את האשם להשראה ליציאה לפיגועים ברשתות החברתיות. בספטמבר האחרון השרים גלעד ארדן ואיילת שקד נפגשו עם נציגי פייסבוק העולמית וסיכמו על שיתוף פעולה להסרת תכני הסתה לטרור מהרשת.

כזכור, גל הטרור האחרון שפקד את ישראל התאפיין במחבלים רבים שהודו בחקירתם שהושפעו מההסתה בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ופלטפורמות אחרות.

על פי הצעת החוק, המדינה תוכל לפנות אל בית המשפט לעניינים מנהליים בבקשה להוציא צו לפלטפורמות ואתרים שונים ברשת כדוגמת פייסבוק או גוגל ולדרוש מהם להסיר תכנים מסיתים. הצו ינתן אם יראה בית המשפט כי מדובר בפרסום המהווה עבירה פלילית ויכול להוביל לסיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחונה של המדינה.

השרה שקד בירכה על העברת החוק בקריאה ראשונה במליאה: "אני שמחה להמשיך ולקדם חוק בעל חשיבות כה רבה במאבק כנגד ההסתה ברשת, הסתה שתוצאותיה הרסניות ומסוכנות".

הסתה בפייסבוק לדקירת חיילים
הסתה בפייסבוק לדקירת חיילים

עוד הוסיפה שקד כי "שיתוף הפעולה עם הרשתות החברתיות יסייע בצמצום הפרסומים המסיתים העולים מדי יום לרשת ויעביר מסר חברתי ברור כי לא נהיה סובלנים לקריאות לאלימות, גם אם הן נכתבות במקלדות ומופיעות "רק" על גבי מסכים. מכיוון שמילה אחת יכולה להפוך חיים למוות".

לדברי השר ארדן, "למרות שההסתה מובילה לטרור, עדיין פייסבוק וחברות האינטרנט אינן נענות לכל פניות המשטרה להסיר תכנים מסיתים ולעיתים נדרש זמן רב עד להסרת התוכן המסית. לכן, החוק החדש הכרחי כדי לתת לנו את הכלים לפעול מיידית להסרת תכנים שעלולים לגרום למעשי טרור ורצח".

הרשתות החברתיות יקימו מאגר לבלימת הסתה לטרור

בחודש שעבר פורסם כי הרשתות החברתיות מתחילות לפעול נגד תוכן ההסתה לטרור. מדובר על יוטיוב, פייסבוק, טוויטר ומיקרוסופט, שהודיעו כי יקימו מאגר לבלימת תוכן הקשור לטרור. בהודעה משותפת שפרסמו החברות הן הכריזו על הקמת מאגר מידע משותף שיסייע להן לזהות תמונות וסרטונים שמעלים פעילי טרור.

ההסתה ברשת. מתוך 'הפטריוטים'

לפי ההודעה המשותפת, מאגר המידע יכיל מזהים ייחודיים של סרטונים ותמונות עם קשר לטרור. "החברות יתחילו לשתף את טביעות האצבע הדיגיטליות של התמונות וסרטוני הטרור הבוטים ביותר שהסרנו מהשירותים שלנו – תוכן שסביר להניח שמפר את מדיניות התוכן בכל החברות השונות". החברות ניסו להרגיע את אלו החוששים מפגיעה בחופש הביטוי והסבירו כי זיהוי של משתמש מסוים במאגר לא יבטיח הסרה מיידית מכל הפלטפורמות.

על אף שיתוף הפעולה, כל חברה תחליט בעצמה איזה תוכן יעלה למאגר. "כל חברה תמשיך להפעיל את המדיניות שלה, ואת ההגדרות של תוכן טרוריסטי כאשר היא מחליטה אם להסיר תוכן במידה שמתגלה התאמה לחתימה הדיגיטלית ששותפה במאגר", נכתב.

נושא שמעורר מחלוקת בסוגיית המאבק בטרור הוא הפגיעה בפרטיות המשתתפים. החברות נמצאות בבעיה שכן הן מביטחות לשמור על חופש הביטוי, אך מנגד הרשויות (גם בישראל) לוחצות עליהן להסיר תכנים פוגעניים או מסיתים.

לפי הודעת החברות, לא ישותף כל מידע אישי מזהה של המשתמשים שאחראים להעלאת התכנים הבעייתיים.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20