ועדת שרים לחקיקה אישרה את חוקי ההסדרה, של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', שולי מועלם ויואב קיש. שרת המשפטים איילת שקד, שתמכה בהצעת החוק: "הממשלה הזאת תסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון, גם כשארגוני שמאל קיצוניים מנסים לבצע "לוחמה משפטית". הדרך להשפיע על מפת ההתיישבות ביהודה ושומרון היא בבחירות ולא בשיטה הפסולה בה אותם ארגונים נוהגים היום". החוק יעלה להצבעה במליאה ביום רביעי הקרוב.

דיון הפטריוטים עם העברתו של בוועדת שרים

תגובת השר בנט לאחר אישור חוק ההסדרה בועדת שרים לחקיקה: "ישראל החלה היום בהליך היסטורי של הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מברך את ראש ממשלה ואת שרי מפלגתו שנשאו באחריות הנדרשת מממשלת ימין והצביעו בעד הגשמת החזון הלאומי. בנחישות ובמשילות נמשיך לממש את היעדים שלשמם נבחרנו".

יוזמת חוק ההסדרה ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה בתגובה לאישור החוק בועדת השרים: "התקדמנו שלב נוסף בתהליך שיתקן עוול ויביא נורמליזציה למשפחות רבות המשרתות את המדינה, משלמות מיסים ובונות את ביתן כחוק". "מוקדם לומר שניצחנו שכן צפויות עוד מהמורות בדרך ליצירת שיוויון זכויות כלפי אותם תושבים. 50 שנה אחרי שחזרנו לשטחי ארץ ישראל כולה עושה המדינה צעד נוסף להסדרת ההתיישבות", הוסיפה מועלם.

מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
האם תוסדר? חוק ההסדרה עבר פה אחד. בתי . צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

יוזם חוק ההסדרה שעבר, ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעקבות ההחלטה בועדת שרים לחקיקה: "אישור חוק ההסדרה בוועדת השרים לחקיקה כנגד כל הסיכויים מלמד אותנו בראש ובראשונה שכאשר מתעקשים על דבר צודק ונכון בסוף מצליחים. זהו מסר שטוב שהימין לתת יפנים ויאמץ בהמשך במכלול סוגיות שעומדות על הפרק". כך אמר ח"כ סמוטריץ'

עוד אמר סמוטריץ' "חוק ההסדרה חשוב גם בגלל הסרת חרב ההריסה מעל הישוב עמונה ומעל אלפי בתים נוספים בהתיישבות אבל הוא חשוב בעיקר כי הוא מחזיר את הדיון על עתיד ההתיישבות אל המגרש הטבעי שבו הוא אמור להתנהל במדינה דמוקרטית- אצל נבחרי הציבור בכנסת והממשלה ומעביר מסר חד משמעי למי שנכשלים פעם אחר פעם במגרש הדמוקרטי ומנסים לייצר מסלולים עוקפי דמוקרטיה דרך בג"ץ והמערכת המשפטית. החוק חשוב גם כי הוא מבהיר שבישראל יש ממשלה נבחרת וכנסת ריבונית והם שיקבעו את עתידה של ההתיישבות ולא פקידים ויועצים משפטיים".

ח"כ ציפי לבני: "מול הנזק הגדול של חוק ההסדרה צריך להתייצב ראש ממשלה, להגיש ערר ולקבוע בעצמו מתי יתקיים הדיון בממשלה. אם נתניהו נותן לזה לעבור – האחריות הבלעדית היא עליו ושום קריצה לא תעזור. חוק ההסדרה הוא נזק לשלטון החוק בבית, נזק למדינת ישראל בחוץ ומעביר מסר שכל דאלים גבר מול ראש ממשלה חלש".

עימותים פנימיים על רקע ההצבעה

במהלך ישיבת ראשי הקואליציה התפתח קרב צעקות בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לשר החינוך נפתלי בנט. "אתם מסכנים את כל ההתיישבות", אמר ליברמן לבנט שהשיב לו "חצי שנה לא עשית כלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף מוקדם יותר היום (א') את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במהלך ישיבת הממשלה וקרא לו "ילדותי וחסר אחריות".

העימות החל עם אמירתה של השרה רגב כי "יצא בתקשורת כאילו הליכוד נגד חוק ההסדרה ובנט בעד". בתגובה שאל השר בנט: "למה, ראש הממשלה בעד?". לאחר שרגב השיבה בחיוב, התערב ראש הממשלה ופנה לשרה: "מירי, אני לא זקוק להגנה שלך מול התקשורת".

לאחר מכן פנה לבנט וסינן לעברו "כל כך ילדותי וחסר אחריות. לא נבזבז כאן זמן על בלוגרים". בנט לא נשאר חייב וענה לו: "מי כאן הבלוגר, אתה?".

היועמ"ש: קיימת מניעה משפטית לאשר את החוק

היועץ המשפטי לממשלה הציג הערב לראש הממשלה ולוועדת השרים לענייני חקיקה את חוות דעתו המשפטית לגבי הצעת חוק ההסדרה, לפיה הצעת החוק מאפשרת הפקעה של קניין פרטי בניגוד לכללי המשפט הישראלי, ובאופן שאינו מתיישב עם חובותיה של מדינת ישראל לפי המשפט הבינלאומי.

עוד מסר היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה ולחברי הוועדה כי הצעת החוק אינה מתיישבת עם עקרונות בסיסיים של שלטון החוק, בכך שהיא סותרת את החובה המוטלת על רשויות המדינה לכבד את הכרעות הרשות השופטת במקרים פרטניים.

בהתאם לכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית לאשר את הצעת החוק בנוסחה הנוכחי.

בהמשך לכך, עמד היועץ המשפטי לממשלה על המשמעויות שעלולות לנבוע מאישור הממשלה את הצעת החוק, ובכלל זה ביחס לבקשת המדינה מבג״ץ לדחות את פינוי עמונה.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.