4:22 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המ"מ: לא רואה סיבה לירות במחבל שלא מהווה סכנה

המ"מ: לא רואה סיבה לירות במחבל שלא מהווה סכנה

עדות דרמטית של מפקד המחלקה של אלאור אזריה: "הצבתי חייל ליד המחבל והוריתי לו שאם המחבל יעשה תנועות חשודות הוא רשאי לפתוח באש". עדכונים שוטפים

התחדשו הדיונים במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה. בבית הדין הצבאי ביפו מעיד כעת אחד ממפקדי המחלקה בפלוגה של אזריה, סגן א'.  "צעקתי 'תזהרו, יש חשש ממטען", סיפר המ"מ. "חשדתי שיש מטען. אי אפשר לומר על זירה כלשהי שאין בה חשש ממטען. אמרתי לתום (מפקד הפלוגה) שאני חושש ממטען". עוד סיפר מפקד המחלקה של אזריה, שהשתחרר מצה"ל לפני כחודש, כי הציב לוחם שישמור על המחבל הפצוע. "הוריתי לו שאם המחבל יעשה תנועות חשודות הוא רשאי לפתוח באש".

 הפטריוטים על משפטו של הלוחם אלאור אזריה ועדות המ"מ

"לאחר האירוע המפקדים הגיעו לפלוגה, היה לחץ מטורף והוא הורגש בפלוגה", העיד המ"מ. "מפקד הפלוגה קיבל הוראה שכל מפקד מחלקה יעשה שיחה למחלקה על האירוע ויסביר עד כמה הוא חמור. מ"פ, מג"ד ומח"ט דיברו על זה יותר מפעם אחת, גם במהלך חקירת מצ"ח, לפני שחלק מהעדים זומנו לחקירה".

"אתה הושפעת משיחות המפקדים?", נשאל המ"מ. "כן", ענה. "כשמפקד אומר, סומכים עליו. הם תיארו את האירוע כאירוע חמור. כשמפקדים בכירים יותר בעלי ניסיון גדול יותר אומרים את זה, יש דברים בגו". מפקד המחלקה סיפר על נציגת דובר צה"ל שהתלוותה למפקד החטיבה, דיברה עם חיילי הפלוגה של אזריה והתבטאה מספר פעמים על האירוע, תוך שהיא מגדירה אותו כ"חמור". כל זה, כאמור, בשעה שחקירת מצ"ח מתנהלת.

המ"מ ביקר את התנהלותו של המ"פ נעמן: "הרגשתי שלא הייתה מספיק לקיחת אחריות. בתחושה שלי, הרגשתי שאני עדיין המפקד. עדיין חילקתי פקודות". על הקב"ט ליבמן סיפר כי "המח"ט אמר שהוא יודע יותר מכולם בקיצור הוא בעל הבית הוא יודע הכל ומכיר הכל" לדבריו, ליבמן תדרך אותם בכניסה לקו.

על סרטון האירוע שפרסם ארגון השמאל "בצלם" אמר המ"מ כי "זה לא מדמה את מה שיש בשטח. זה לא מעביר בצורה נכונה את מה שמרגישים בשעת אמת".  כנשאל האם אזריה חרג מהנהלים השיב כי לא ראה את הירי עצמו ולכן לא יודע אם זה היה מוצדק או לא. המ"מ נשאל מדוע הוא עצמו לא ירה במחבל והשיב: "כשהגעתי לא ראיתי חשש ממשי להפעלת המטען. עם זאת הערכתי שעדיין מהווה איום ולכן הצבתי עליו לוחם עם הוראות".

"טענת המטען קיימת. להגיד שזה פיקציה – אני לא חושב שזה נכון" התייחס המ"מ לקריאות על מטען בזירה. "גם אם עופר אוחנה (נהג האמבולנס) אמר את זה סתם, אני לא לוקח סכנת חיים על הכתפיים שלי לשווא".

"יחסיי עם אלאור שטחיים ביותר. כמעט ולא מכיר אותו. הוא נראה נסער", סיפר המ"מ. לאחר מכן נשאל על יחסי המ"פ עם החייל ד' שיעיד כעד הגנה מחר. השופטים אישרו לו להשיב מידיעתו האישית "ד' הוכרח ע"י תום לחזור ליחידה למרות שהיו לו גימלים מאושרים בידי רופא".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, התייחס למשפט של אזריה בפנייה לתקשורת ואמר כי "כדאי שתזכור שבמדינת ישראל רק בית הדין מרשיע ולא התקשורת. אלאור והחייל מנצח יהודה חפים מפשע עד שיוחלט אחרת. אני מצפה מהתקשורת לחזק את ההרתעה של צה"ל מול האויבים, ולא להרתיע את החיילים מול האויבים".

עדות המ"מ בחקירה הנגדית

בעדותו, הקשה המ"מ סגן א' על התביעה. לכן, בשלב החקירה הנגדית הקשתה עליו התביעה  בחזרה וניסתה להוכיח כי שינה את הגרסה שמסר בחקירת מצ"ח. לדבריו, ייתכן ופירט יותר.

התביעה הציגה סרטונים מהאירוע והמ"מ מזהה את עצמו ואת הנוכחי. הוא נשאל מדוע לא סיפר להגנה כי בעט בסכין. המ"מ השיב: "זה לא משהו שחשבתי עליו 3-4 מטרים, זה סביר בהתחשב בזה שהוא לא ממש זז". א' מספר כי עשה את כל הנדרש כי למנוע סכנת חיים כולל קריאה לחבלן ועדכון חמ"ל החטיבה.

העדיף לא לצפות בסרטונים. אלאור ואמו אושרה היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
העדיף לא לצפות בסרטונים. אלאור ואמו אושרה, היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התובע מתייחס לעדות המ"מ בה נשאל מדוע הפך את המחבל אם היה חשש למטען. א' השיב אז כי חששו גבר בשל אזהרות חברי כיתת הכוננות מפני מטען. לטענתו, הייתה זו חקירת השלמה והוא תדרך את החיילים למרחק סביר כדי שלא ייפגעו.

"נחדד – נהגת כמי שלא חושש ממטען"',האשים התובע. המ"מ ענה: "אתה יכול לטעון שפעלתי לא מקצועית, אבל אינך יכול לומר שלא חששתי ממטען. לא המצאתי". עוד הוסיף כי לו חשש שהמחבל מולכד "זה לא נכון שלא הייתי מתקרב אליו. עושים ניהול סיכונים".

באולם הוצג הסרטון בו המ"מ הופך את המחבל הלבוש שחורים ולאחר מכן הופך את המחבל הלבוש באפור. בהמשך הוא נצפה בועט בשנית בסכין. סגן א' נשאל מדוע הציב חייל בקרבת המחבל שעשוי היה לשאת מטען והשיב כי לאחר זמן ביקש ממנו לתפוס מחסה.

על האווירה אמר המ"מ כי "הכל בלאגן, הכל מסורבל. לא יודעים מי שייך ומי לא. לא כזה פשוט להגיד אתה תעוף מפה אתה יכול להיכנס". לנסיונו של התובע להקטין את המתרחש בזירה, אמר א' כי אירוע ניתן להגדיר כפשוט רק בדיעבד. "תדרכתי את החיילים שרק כוחות הרפואה נכנסים. כנראה שכשלתי בתפקידי כי לא היה פיקוח מי נכנס ומי לא נכנס ולכן הדברים יצאו משליטה", סיפר.

באולם הוקרן סרטון של "חברים לשעת צרה" והתובע שואל מדוע המ"מ שתפקד כמנהל הזירה לא הזהיר את אורי עופר ממטען. א' ענה: "הוא מכיתת הכוננות.  אין לי תשובה. פשוט לא הזהרתי אותו. תמיד טועים. אני לא בא להגיד שהתמודדתי הכי טוב בעולם".

בהמשך הסרטון, בקטע בו מפונה הפצוע, נשמעת הקריאה שהמחבל ממולכד. המ"מ שוב נשאל מדוע הוא לא מזהיר והוא משיב כי בשלב זה הוא נדרש לדווח לחמ"ל ולמפקדים בקשר. אזריה עצמו לא הסתובב לצפות בסרטונים.

א' מתעקש כי עדכן את המ"פ בדבר המטען מיד כשפגש אותו בזירה, בסמוך למחבל. "אני אמרתי לו אם הוא אומר שלא נאמר לו על חשש ממטען, זה שקר". כשעומת עם עדותו במצ"ח השיב כי העביר תמונת מצב. התובע מטיח בו כי גם לטענת א' ו-ק' הוא לא הזהיר מפני מטען. המ"מ: "אמרתי להם. זה מה שאני זוכר. עברו חודשים, אני לא זוכר לפרטי פרטים. יכול להיות". "לתום המ"פ אני הרבה יותר בטוח שכן אמרתי. להעביר תמונת מצב זה יותר משניה אחת", הוסיף.

עדותו של החבלן

בפתח הדיון עלה על דוכן העדים חבלן מג"ב שנכח בזירה בחברון ושמו נאסר לפרסום. החבלן, שמעיד מטעם ההגנה, "זיכה" את המחבלים בתקרית (בדק שאינם נושאים עליהם מטענים) ולפי עדותו "כשיש חשש למטען הכוחות נדרשים לתפוס מרחק".

"גופה שיש עליה חגורת נפץ עלולה להיות מופעלת עקב הזזת הגופה. על פי הנוהל, מחבל שלא זוכה – יש חשש שהוא נושא מטען". בתשובה לשאלת עורכי הדין של אזריה, השיב החבלן כי אינו מכיר חילוקי דעות בין המשטרה לצה"ל בנוגע ל"זיכוי" גופות מחבלים ממטענים. "עמדתנו היא שהזיכוי צריך להיעשות בזירה", אמר. בנוסף, החבלן חושף כי יועמ"ש המשטרה אסר עליו להגיע לפגישת הכנה עם עורכי הדין של אזריה.

לשאלת עורך דינו של אזריה, אייל בסרגליק, האם באותה מידה שבה נמצא על המחבל מכשיר סלולרי ניתן היה למצוא עליו מטען או אקדח, ענה החבלן בחיוב ואמר "בעבר היו מטענים קטנים". בהתייחסו לסוגיית המעיל שלבש המחבל ביום חם, אמר החבלן כי "לבוש המחבל הלם את מזג האוויר".

לאחר חקירת עורכי הדין של ההגנה, ענה החבלן לשאלות התובע. "הציפייה שלי היא שבכל מצב לא יתקרבו למחבל עד לזיכוי", אמר. "האם בדרכך לזירה או כשהגעת לבדוק את הגופות מישהו אמר לך שיש חשש שאחד המחבלים ממולכד?", שאל התובע. "לא", ענה החבלן.

אזריה. הולך ומסתבך. צילום: פלאש 90
אמו של אלאור: "איפה הצדק". צילום: פלאש 90

"איני יכול לשתוק כשמפקדים מפקירים חייל צה"ל"

לאחר הפסקה של חודש בדיונים, שנקבעה עקב הקושי של סנגורי הנאשם בהריגת מחבל להשיג עדים, התחדש אתמול (א') משפטו של אזריה. על דוכן העדים עלה אתמול קב"ט חברון אליהו ליבמן: "עד היום חוסלו עשרות מחבלים ואיש לא הועמד לדין".

לדבריו, המערכת הביטחונית והתקשורת ציירו תמונה שונה מהמציאות בשטח: "נראה שסימנו מטרה ועכשיו מסמנים עיגול", התחושה היא לא נעימה ושיש צורך ליישר קו עם המערכת הביטחונית והתקשורת".
ליבמן התעמת עם התובע הצבאי במהלך עדותו במשפט אזריה, סביב שאלת הסכנה בה חש ליבמן בעת האירוע: "העובדה שהוא לא נתן הוראה לטפל בראייתי גם המ"פ חשש ממטען".

קב"ט חברון טען בעדותו במשפט החייל היורה כי התובע הצבאי לא עושה עמו צדק "איני יכול לשתוק כשאותם מפקדים מפקירים חייל צה"ל". אמו של אלאור מיררה בבכי וקראה "איפה הצדק?" ויצאה לדקות ספורות מהאולם. השופטת: "תירגעי".

"הסכין היתה קרובה למחבל. ברגע שהמחבל עדיין בחיים זה מספיק מסוכן כדי שיקום להשתמש בסכין להמשיך לדקור חיילים או אזרחים שהיו במקום. כשלוקחים סרט של בצלם שכולו נגד צה״ל ולחשוב זה האירוע זה פשוט להיות מנותק מהמציאות. האירוע לא נגמר עד שהוא לא נגמר. עד שהמחבל מזוכה ולא נשקפת ממנו סכנה", קבע ליבמן.

"ב-22 שנותי כקב"ט חברון הייתי בעשרות תחקירים מורכבים וקשים שעלו שם הרבה מאד לקחים. לשמחתי היו בדלתיים סגורות והועברו רק לכוחות הרלוונטים. הסיפור פה יצא מפרופורציות והפך לנחלת הכלל, ומאוד כל מיני סיבות תמוהות, לא זומנו לא אני ולא אף אחד מאנשיי לתחקיר המדובר. יש לי חשש שלא סתם לא זומנו לתחקיר. זה בעקבות כל ההתנהלות שהתחילה מעמדתו של שר הביטחון מספר דקות אחרי האירוע".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב