ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (ד’) הצעת החוק המאריכה את חופשת הלידה ל-15 שבועות. את ההצעה יזמה ח”כ רחל עזריה (כולנו) כחלק מרפורמה מקיפה בחופשת הלידה במסגרת ישונה השם ל”תקופת הלידה”.

מתוך ‘כלכלי בלילה’, ימים א-ה, בשעה 23:00

חופשת הלידה בישראל עומדת כעת על 14 שבועות, במהלכם זכאית האם לדמי לידה בסך 100% מהכנסותיה בשלושת החודשים הקודמים ללידה. לאחר מכן ניתן להאריך את החופשה בעוד שלושה חודשים ללא תשלום נוסף. לפני עשור עמדה חופשת הלידה על 12 שבועות.

על פי ההצעה, חופשת הלידה תוארך בשבוע, כאשר בעוד חצי שנה תיבחן הארכה נוספת בת שבוע גם היא. בסופו של תהליך תעמוד חופשת הלידה על תקופה בת 16 שבועות. שר האוצר משה כחלון הקצה לצורך כך כ-230 מליון שקלים.

עוד על פי ההצעה, ייקבעו שינויים שיקלו על היולדות ובהם: הנחה במעונות יום לאימהות שהאריכו את החופשה לחצי שנה ועד עתה הוגדרו כמי שאינן עובדות ואינן זכאיות להנחה, וכן סטודנטיות יוכלו לחלוק את תקופת הלידה עם האבות. שינוי נוסף שנועד להגדיל את השתתפות האבות במאמץ ולהקל על היולדות – אבות יוכלו לקחת בת מינימום שבוע במקום ההתניה למינימום של שלושה שבועות התקפה כיום ושהובילה לכך שרק 0.4% מהאבות משתתפים בחופשת הלידה.

יוזמת החוק ח”כ רחל עזריה: “יש כאן בשורה לכל ההורים בישראל. שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD ואחוז תעסוקת הנשים גם הוא מהגבוהים, אבל שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים. זה חלק ממהלך לסייע להורים באתגר של עבודה, פרנסה וגידול ילדים קטנים. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוקות עם הוריהם. המחקרים מראים שכל שבוע בתקופה הזו משמעותי להתפתחות התינוק. זו השקעה לטווח הרחוק לחברה הישראלית”.

שר האוצר משה כחלון: “אנחנו ממשיכים במאבק על שיפור רמת החיים של ההורים והאזרח העובד בישראל. רק בשנה האחרונה הפחתנו את מס ההכנסה, הוספנו שני ימי חופשה לכל עובד, הגדלנו את קצבאות הילדים ופתחנו תכנית חיסכון לאומית לכל ילד. הארכת החופשה היא צעד מבורך ובשורה עבור כל האמהות והאבות”.

יוזמת ההצעה. ח"כ רחל עזריה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יוזמת ההצעה. ח”כ רחל עזריה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.