של הכנסת פרסמה היום את החלטתה בעניין קידום תכנית הטלוויזיה של הזמר ע"י שרת התרבות מירי רגב. אל הוועדה פנתה ח"כ ממרצ בבקשה "לחדד את הגבולות בעניין השתתפות חברי הכנסת בפעילות מסחרית, קידום יח"צ בכלל, ושל תכניות טלוויזיה בפרט".

שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: הדס פרוש,פלאש 90
ועדת האתיקה קראה לה. השרה רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

זאת לאחר שבפרומו לתכנית של גולן בערוץ 24 הופיעה השרה רגב ואמרה "אייל גולן קורא לכם. איזה כיף, התכנית חוזרת. תכנית מדהימה עם מוזיקה ישראלית, מזרחית, שמחה, מרגשת שמשלבת שירים של פעם וכמובן מוצאת את אותם כישרונות חדשים ושירים חדשים. אז לכו על זה, תצליחו. אייל, כל הכבוד. אחלה הפקה, תעשו חיל".

הוועדה ביקשה אתה התייחסותה של השרה לפרשה והיא מצידה הסבירה שמטרת הסרטון הוא לעודד את המוזיקה המזרחית. "זוהי הסיבה היחידה לפעולותיי אלו, ללא רבב וללא כל כוונה פרסומית או כלכלית. חוששתני שנשכחה מחה"כ זנדברג האבחנה הבסיסית שבין פעולה של חבר כנסת שנועדה לקדם מדיניות שהוא מאמין בה ופועל עבורה ובין עניין של כולו נועד ליחסי ציבור ופרסום של הגורם המסחרי" השיבה רגב.

עוד הוסיפה השרה שעל פי הגיון זה "כל השתתפות של ח"כ בתכנית טלוויזיה היא פסולה. דבר זה יוביל ל-"צמצום עד למינימום של חשיפת פעילותם של חברי כנסת באמצעי התקשורת".

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה השרה רגב בחודש שעבר ומיד לאחר שהותקפה בנושא: "שמעתי שאני 'פרזנטורית של קשת' אחרי שבירכתי על עונה חדשה של התכנית 'אייל גולן קורא לך', אבל האמת היא שאני מרבה לברך על יצירות ישראליות המביאות לידי ביטוי תפישת עולם חברתית ורב תרבותית, וכן מחזקת את ידם של יוצרים המביאים לקדמת הבמה את חוזקו ויופיו של הציבור בישראל על קשת גווניו".

קרא לרגב. אייל גולן. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90
הוועדה קבעה כי מדובר בפרומו יחצ"מני לתכניתו. אייל גולן. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

השרה הבהירה כי אין זו הפעם הראשונה שהיא מקדמת הפקות ישראליות וכתבה "כך עשיתי לאחרונה גם עם עלייתה של הסדרה "גיבורים" ו"המתמחים" וכך אמשיך לעשות. התכנית "אייל גולן קורא לך" היא הפקה ישראלית חשובה המביאה לקדמת הבמה את הזמר הישראלי הים תיכוני ואני מאחלת לכולנו שאוכל לברך גם בעתיד על תכניות נוספות מסוג זו, במיוחד בימים אלו בהם הגזענות כלפי עדות המזרח עולה על גדותיה".

בהחלטת וועדת האתיקה של הכנסת הוסבר כי אין פסול בהשתתפותם של חברי כנסת בתכניות טלוויזיה, הגם שאינן נוגעות לפוליטיקה וכי שרים וח"כים רשאים לתמוך ביצירות שונות. יחד עם זאת, קידום גורמים מסחריים הוא אסור.

הוועדה נדרשה לבחון אם מדובר בקידום לגיטימי של המוזיקה המזרחית או שמא מדובר ביח"צנות. עוד הוסבר במכתב ההחלטה כי ההבחנה בין שיתוף בחוויה אישית, ביקורת או שבח לבין פרסומת אינן חדות וברורות בעידן הרשתות החברתיות בו מרבים נבחרי הציבור לשתף גם בחוויות בלתי פורמליות.

על פי החלטת הוועדה "במקרה הזה נחצה הגבול שבין הבעת עמדה והצהרת מדיניות ואף שיתוף בחוויה אישית, שהם מותרים ולגיטימיים, לבין יח"צנות אסורה. אופיו של הסרטון ותוכנו עושים שירות לתכנית מסוימת וזמר ספציפי, ונחזים כמעין "פרומו" לתכנית". למרות האמור, לא הוטלו על השרה רגב סנקציות כלשהן.

על מנת למנוע הישנות של מקרים דומים פנתה הוועדה אל כלל חברי הכנסת בדרישה "להקפיד על הגבולות ולהימנע ממה שעלול להיראות כרתימתם של חברי הכנסת למסע פרסום ויחסי ציבור של גורמים מסחריים, עניין שאף עלול לעלות כדי הפרה אתית והטלת סנקציות בהתאם".

הפטריוטים מדברים על מירי רגב

בדיון באולפן הפטריוטים אמר שמעון ריקלין: "אם שלי יחימוביץ' הייתה אומרת חברי הטוב 'להקת הבנדנדות מהודו' אז זה לא היה אייטם ולא היו מספרים על הוועדה. אבל זו מירי רגב היא מזרחית".

איתן זליגר סיפר: " אני בסכ"ה מחבב את מירי רגב אבל  זה לא חוקי. לשר אסור לקדם עניינים מסחריים אבל את אייל גולן לקדם? באמת, יש גבול".

ארי שמאי נחלץ להגנת רגב: "קודם כל איפה שאני שומע ועדת אתיקה אני נגדה. אני קראתי הם אומרים שזה לא יפה- חברי כנסת לא יכולים לשלב ולשרת גורמים מסחרים. בולשיט! כשחברי כנסת משרתים גורמים מסחריים שכל מיני לוביסטים מכניסים לחדרים צדדים בכנסת זה בסדר? זה צדקנות!".

אראל סג"ל שאל: "אני שואל את עצמי למה לא לקדם אותי, מירי?". ליאת רון הסכימה "למה שהיא לא תקדם את ערוץ 20? היא צריכה לקדם את ערוץ 24?".

"מירי רגב מקדמת פה לא רק את אייל גולן, שאין מה לקדם אותו עם כל העבר שלו עבריין מורשע במיסים. היא לא צריכה לקדם אותו, היא לא צריכה לקדם ערוץ טלויזיה. היא מקדמת את קשת נקודה. תודה, לא רוצה", הוסיפה ליאת.

שמאי השיב לליאת: "היא הייתה עושה את זה גם ברשת היא רוצה להצמיד את עצמה לאייל גולן כי העם אוהב את אייל גולן נקודה. אתם לא אוהבים את אייל גולן".

" אם שרת התרבות הייתה אומרת ההצגה החדשה של יהושוע סובול אז אף אחד לא היה מתקומם" אמר סג"ל.

"כשאתם מרגישים שהטיעון שלכם חדש ובעצם אין פה בעיה כי מירי רגב מקדמת אג'נדה מזרחית ובצדק", אמר ריקלין. "אז מה קורה? הטיעון לא מספיק חזק ואז בעצם אייל גולן הופך להיות עבריין. הדיון פה הוא לא על העבריינות של אייל גולן, לא בגלל זה וועדת האתיקה ישבה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.