עורכי ויקיפדיה הכריעו: הערך ע"ש דפנה מאיר הי"ד יוחזר לאתר. ברוב של 52 עורכים מול 23 הוחלט לשחזר את הערך שהוסר בחודש ספטמבר בטיעון שוויקיפדיה איננה מיזם הנצחה, אלא אנציקלופדיה. הערך הוסר אז בתום הצבעה בקהילת העורכים, בה תמכו 39 עורכים בהסרה לעומת 29 מתנגדים. לטענת הדורשים להסיר את הערך, אין מקום לקיומו של ערך מיוחד על דפנה מאיר.

דפנה מאיר הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
דפנה מאיר הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

כזכור, מאיר נרצחה בפתח ביתה ע"י מחבל בחודש ינואר 2016 כשהיא נאבקת למנוע ממנו להגיע לילדיה ששהו עימה באותה העת. מותה עורר הדים לאחר שהציבור נחשף לאישיותה המיוחדת ולפועלה בתחום העצמה נשית. מאיר, אחות במקצועה, היא חלוצה בתחום שיטת המודעות לפוריות. לאחר מותה נחשפה תפילת האחות אותה חיברה והקפידה לשנן לפני כל משמרת. ספר אודות מאיר פורסם בתחילת שנת 2017.

העורכים שינו את דעתם

העורך שפתח את הדיון הראשון בנושא טען כי "לא יתכן שיהיו קרבנות טרור או חיילים שנפלו בקרב שיקבלו ערך ואחרים שלא. היות שהוחלט שאין מקום להנצחה בוויקיפדיה חשוב למחוק את הערך הזה". מנגד, טענו כי באנצקילופדיה המקוונת ישנם חללי צה"ל וקרבנות טרור רבים שכן זכו לערך על שמם, ביניהם למשל רועי קליין הי"ד.

ההחלטה על הסרת הערך. מתוך 'לפני כולם' (א'-ה', 19:00)

אחד התומכים בהשארת הערך כתב בדיון, "אני אישית רואה שדפנה מאיר עומדת ברשות עצמה בקריטריונים של כתיבת ערך על חלל מערכות איבה או אף אישיות מפורסמת. בפרט 'חללים אשר לנפילתם הייתה חשיבות ציבורית יוצאת דופן, שעמדה במבחן הזמן (שנה לפחות). חשיבות שכזו יכולה להיות, למשל, במקרה של חלל שבעקבות מותו יצאו לפעולת תגמול, למבצע צבאי משמעותי או לפעילות מדינית או פוליטית חשובה; מי ששמו או האירוע שבו נפל הפך לסמל תרבותי, וכדומה'. אני אישית גם חושב שמפעל חייה ופועלה עונים על החשיבות בזכות עצמם. אך אין ספק שגם מותה והשפעות מותה והעובדה שהפכה לסמל תרבות מוסיפים לחשיבות".

בדיון החדש בנושא רבים מהמגיבים שינו את עמדתם. "נראה לי שעבר מספיק זמן להראות חשיבות", כתבה אחת העורכות. "בהצבעה בספטמבר התלבטתי ובסוף הצבעתי בעד מחיקה. כעת השתנכעתי שניתן להשלים עם קיומו של הערך כחריג לכלל, בנסיבות העניין", נימק אחד המשתתפים בדיון.

הערך מתוך ויקיפדיה. צילום מסך
הערך מתוך ויקיפדיה. צילום מסך
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20