רק כמה מאות משתתפים באו אתמול לכיכר הבימה לעצרת ההזדהות עם משפחת מנגיסטו שציינה שלוש שנים לשביו של הבן אברה בידי ברצועת . וצריך להודות אמש היתה זאת פעם נוספת שהפקרנו, כולנו, את המשפחה ואת בנה. הפעם הראשונה הייתה הרבה לפני היום ההוא בשבעה בספטמבר 2014 כאשר אברה חצה את הגבול לרצועת . אמו התחננה לסיוע של הרשויות לבן הלוקה בנפשו – אבל זה לא קרה.

אברה חצה את הגבול וגם אז המשכנו להתעלם. למשפחת מנגיסטו לקח זמן, יותר מדי זמן, כדי שנקשיב לה, שנפנה טיפה מקום בסדר היום התקשורתי שלנו כדי לשמוע סיפור על שלא התחיל בקרב, אין בו צבא,  ואין בו מדים. מי סיפור מוזר כזה על מרצון – תוצאה של לקות נפשית. כדרכם של בני גם משפחת מנגיסטו השמיעה זעקה כמעט חרישית. מבקשים, כמעט מתחננים שננסה לשמוע את זעקתה של האם גם מבעד לקול השבור, לדמעות ולשפה הלא מובנת, לזרות – וכן, שנראה את הכאב גם מבעד לצבע.

אל מול הדברים האלה אסור  להישאר אדישים, זו השפה של הכאב גם אם לא מבינים מילה באמהרית.

עצרת הזדהות עם משפחת מנגיסטו בכיכר הבימה בת"א. צילום: שחר מילגרום
עצרת הזדהות עם משפחת מנגיסטו בכיכר הבימה בת"א. צילום: שחר מילגרום

דווקא בגלל זה הבחירה במשפט הזה "", כדי ללוות את המאבק – היתה מעשה מדוייק מאין כמוהו. לקחת את מצוות ה-עשה – הכי בסיסית בתורה וליישם אותה בסיפור של אברה. להיאבק למענו לפחות כפי  שנאבקנו למען כל בן אחר שנפל בשבי האוייב. שלוש שנים וזה עוד לא ממש קרה לנו. שלוש שנים ורק כמה מאות אמש בכיכר, זה מעט מדי.

כמו במקרים אחרים, גם במקרה הזה הונחה בפניה של משפחת מנגיסטו הדילמה הבלתי אפשרית: האם לשתוק ולהסתפק במה שעושה המדינה כדי לשחרר את אברה, או לצאת לרחובות ולהשמיע קול – בתקווה שזה יקדם את התהליך. אין לזה נוסחה מדוייקת, וודאי לא כאשר מדובר במשפחה שמראש מגיעה מאחת הקהילות המוחלשות בחברה הישראלית. את הזעקה החרישית  שהשמיעו אתמול בכיכר הבימה, השמיע המשפחה גם לפני שנה, במלאת שנתיים לשבי בהפגנה שקיימו אז מול מעון ראש הממשלה.

למשפחת מנגיסטו ולמטה המאבק הצנוע שפועל לצידה אין מערך משומן של יחסי ציבור שיהדהד את הכאב לרחבי העולם. שיכבוש כותרות, שישאיר כל הזמן בתודעה. זה ניכר אתמול גם בעצרת הצנועה שקיימו, בבמה הקטנה ובקהל המועט. הצניעות והענווה הזאת צריכה להפוך לעוצמה שלהם, מה שיפתח עוד לבבות שנותרו עדיין אדישים למאבק הזה. אמא אגרנש, ואבא איילין לא רוצים רוצים שוב במה בעצרת רביעית. הם רוצים רק שנאמר לעצמנו משפט פשוט שיעשה את הכל:  ואהבת לאברה כמוך.:עוד באותו נושא