מגלה לצופים שיש גם מתנחלים שפויים.

אושרת קוטלר, וערד ניר הם רק חלק מהעיתונאים שהתנהלותם הביאה השנה את תלונות הציבור לרשות השנייה למספר שיא. כך עולה מדו”ח פניות הציבור לשנת 2016 שהפיקה .

מהדו”ח עולה כי מספר התלונות נגד עלה מ-377 תלונות בשנת 2015 ל-515 תלונות בשנת 2016. על פי הדו”ח עיקר הזינוק נובע מסיקור גל הטרור. כך, למשל, הראיון שערך אוהד חמו עם משפחות מחבלים שהיו מעורבים בפיגועים קיבל 150 תלונות. עוד מככבים: אמנון אברמוביץ’ וערד ניר.

גם בחדשות 10 יכולים להיות “מרוצים”. מ-170 תלונות שהתקבלו בשנת 2015 נרשם זינוק ל-279 תלונות בשנת 2016. גם ספגו ביקורת בעיקר על סיקור גל הפיגועים. מי שמככבת בדו”ח היא המגישה אושרת קוטלר שהופתעה לגלות במהלך השידור שיש גם “מתנחלים שפויים”.

אמנון אברמוביץ', ערד ניר, אושרת קוטלר. צילום: פלאש 90
אמנון אברמוביץ’, , אושרת קוטלר. צילום: פלאש 90

תלונה נוספת התקבלה  בשל קטע ששודר בתכנית “המטה המרכזי” בערוץ 10, כינה עיתונאי “ידיעות אחרונות” את חברת הכנסת מהליכוד במילה “בהמה”. זאת בקשר לדבריה בכנסת על כך שערבים אינם הוגים את האות פ”א. דבריו של שיפר עוררו גיחוך וצחוק בקרב המשתתפים האחרים ואיש לא טרח להביע התנגדות לדברים או לגנותם. גם תלונה זו נמצאה מוצדקת.

נציב פניות הציבור דוד רגב, מסר בתגובה: “הממצאים מעידים על חוסר נחת הולך וגובר של הצופים על תכניות טלוויזיה ותכנים חדשותיים. הצופים זועמים על אמירות פוגעניות, תכנים פוגעניים ותכנים אלימים המשודרים בערוצים השונים. ניתוח הנתונים מצביע בנוסף על דרישה של הציבור לתכנים חדשותיים נקיים ואוביקטיביים יותר. מהזינוק בהיקף התלונות הנוגע לאתיקה בשידור עולה כי לא מעט מהצופים סבורים כי התכנים החדשותיים אינם מאוזנים, מוטים לצד זה או אחר וכי בלא מעט פעמים עולה חוסר נחת מכך שמגישי מהדורות ומראיינים מביעים את דעותיהם. מתלונות עולה כי הצופים מצפים לחדשות ‘נקיות’ יותר. על הזכייניות לתת את הדעת על כך”.

מסר: “הדוח מציג עלייה בהיקף התלונות בדגש לעניין אמירות ותכנים פוגעניים יחד עם חוסר איזון בתכנים החדשותיים. אני קורא לערוצים ולרשות השנייה לפעול בכל דרך למיגור התכנים הפוגעניים. במקביל, נמשיך לפעול כדי להרחיב את מגוון הדעות בערוצי החדשות בישראל, תוך מתן אפשרות לערוצים נוספים לשדר חדשות ולייצר תחרותיות בתחום”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.